Колко световни купи е спечелила Белгия?

Световна купа на ФИФА
Колко световни купи е спечелила Белгия

Досега Белгия все още не е печелила Световната купа за мъже, като най-доброто ѝ класиране е третото място на Световната купа през 2018 г. Единственият път, когато отборът достига до полуфиналите, е през 1986 г., когато завършва на четвърто място. При жените Белгия никога не се е класирала за Световното първенство. В останалата част от статията ще се спрем на двете полуфинални участия на Белгия през 1986 и 2018 г.

Съдържание

Световна купа на ФИФА за мъже през 1986 г.

Започва Световната купа през 1986 г. в Мексико, Белгия е в група с домакина Мексико, Парагвай и Ирак. Те започнаха турнира със загуба от домакините с 2:1, след което се възстановиха с победа над Ирак с 2:1. В последния мач от груповата фаза Белгия се справи достатъчно, за да премине в елиминационната фаза, като направи равенство 2:2 с Парагвай и се нареди сред четирите най-добри отбора, завършили на трето място в групата. Белгия беше изключително добре балансирана в тези три мача, тъй като петте ѝ гола бяха отбелязани от петима различни играчи.

В 16-ия кръг, Белгия се изправя срещу Съветския съюз и печели с 4:3 в резултатен мач. След края на редовното време мачът завърши 2:2, като Енцо Сифо и Ян Сеулеманс вкараха головете за Белгия. В допълнителното време Стефан Демол и Нико Клаесен вкарват по един гол за Белгия, след което Съветският съюз успява да върне един гол, но Белгия удържа победата с един гол. На четвъртфинала Белгия се изправя срещу Испания и мачът отново е завършил наравно след редовното време. Този път резултатът е 1:1 и Сеулеманс отбелязва гол за Белгия. В продължението на мача никой не отбеляза гол в допълнителното време и се стигна до изпълнение на дузпи. Белгийците спечелиха дузпите с 5:4 и се класираха за първия си полуфинал на Световната купа. Тук обаче пътуването приключи, тъй като Аржентина победи белгийците с 2:0. В мача за третото място Белгия отново падна, този път от Франция с 4:2 след продължения. Въпреки това това все пак беше успешен турнир за Белгия и до 2018 г. тя нямаше да има по-добър финал.

2018 Световна купа на ФИФА за мъже

През 2018 г. Белгия имаше най-успешната си Световна купа в Русия. Първоначалната група на белгийците включваше Панама, Тунис и Англия. Те постигнаха победи и в трите мача, побеждавайки Панама с 3:0, Тунис с 5:2 и Англия с 1:0, за да спечелят групата си и да продължат към елиминациите. Ромелу Лукаку беше основният играч на Белгия в тези мачове, като вкара четири от деветте гола.

На старта на елиминациите Белгия се изправи срещу Япония и спечели с вълнуващо 3:2. След като губеше с 2:0 малко повече от двадесет минути преди края, Белгия се завърна с голове на Ян Вертонген, Маруан Фелайни и победния гол на Насер Чадли в четвъртата минута на продължението. Това доведе Белгия до мач с фаворита в турнира Бразилия на четвъртфиналите. Това обаче не възпря белгийците и те победиха бразилците с 2:1 благодарение на бразилски автогол и гол на Кевин де Бройне. Следваше полуфинален мач с Франция, който за съжаление белгийците загубиха с 1:0. Франция побеждава Хърватия и печели Световната купа. Белгия постигна най-доброто си класиране на Световната купа, като победи Англия за втори път в турнира, този път с 2:0. Томас Мьоние и Еден Азар вкараха за Белгия. Ще видим дали Белгия ще успее да използва набраната през 2018 г. инерция и да стигне до първия си финал на Световната купа в Катар през декември 2022 г.