Kolik světových pohárů vyhrála Kostarika?

Mistrovství světa ve fotbale
Kolik světových pohárů vyhrála Kostarika

Kostarika měla v celé své historii na mistrovství světa ve fotbale jen velmi málo úspěchů. Muži se kvalifikovali pouze na pět z 21 světových pohárů. Ženy se v osmi ročnících turnaje představily pouze jednou a nepostoupily ze skupinové fáze. Ve dvou případech se mužskému týmu podařilo postoupit ze skupinové fáze. Ve zbytku tohoto článku se zaměříme na tyto dva případy.

Obsah

Mistrovství světa ve fotbale 1990

V roce 1990 se Kostarika poprvé kvalifikovala na mistrovství světa ve fotbale mužů, a na debutující tým byli docela působiví. Jejich základní skupinu tvořily Brazílie, Skotsko a Švédsko. Kostarika ve svém vůbec prvním zápase na mistrovství světa porazila Skotsko 1:0 díky gólu Juana Cayassa ze 49. minuty. V dalším zápase předvedli skvělý výkon proti silné Brazílii, které nakonec podlehli 1:0, a poté skupinovou fázi zakončili porážkou 2:1 od Švédska. Dvě výhry jim stačily na druhé místo ve skupině za Brazílií a Kostarika se při své první účasti dostala do vyřazovacích bojů. Tři góly Kostariky ve skupinové fázi vstřelili Cayasso, Roger Flores a Hernan Medford.

V utkání šestnáctého kola se Kostarika utkala s houževnatým týmem Československa a nevedla si dobře. Ronald Gonzalez vstřelil v 55. minutě gól, který zabránil vyloučení, ale to byla jediná pozitivní věc v zápase pro Kostariku, která byla poražena drtivým výsledkem 4-1. I přes tuto porážku to byl pro Kostaričany úspěšný debut na mistrovství světa, podobný úspěch se jim povede až za 24 let.

Světový pohár FIFA 2014

Kostarika zažila dosud nejúspěšnější mistrovství světa v roce 2014, které se konalo v Brazílii. Na úvod turnaje se utkala ve skupině s Anglií, Uruguayí a Itálií. Porazili Uruguay 3:1 a Itálii 1:0 a v závěrečném utkání skupinové fáze remizovali s Anglií 0:0. Joel Campbell, Oscar Duarte, Marcos Urena a Bryan Ruiz vstřelili čtyři góly ve skupinové fázi. Tyto výsledky stačily Kostarice k tomu, aby se na mistrovství světa poprvé v historii umístila na prvním místě ve skupině a poprvé od roku 1990 postoupila do vyřazovacích bojů.

Tentokrát se v šestnáctém kole utkala Kostarika s Řeckem, které se ve vyřazovací fázi představilo vůbec poprvé. Ruiz nejprve v 51. minutě poslal Kostariku do vedení 1:0, ale Řecko v nastaveném čase vyrovnalo a poslalo zápas do prodloužení. Během třicetiminutového prodloužení nikdo neskóroval, takže o postupujícím musel rozhodnout penaltový rozstřel. Kostarika tento rozstřel vyhrála 5:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále mistrovství světa. Zde se utkali s talentovaným nizozemským týmem. V základní hrací době ani v prodloužení nikdo neskóroval, a tak Kostarika podruhé v řadě musela hrát penaltový rozstřel. Tentokrát však prohrála 4:3 a z turnaje vypadla. Přestože to byla srdcervoucí prohra, jednalo se o dosud nejúspěšnější vystoupení Kostariky na mistrovství světa. Kvalifikovali se na mistrovství světa 2022 v Kataru, takže se budou snažit pokračovat ve zlepšování na největší scéně.