Πόσα Παγκόσμια Κύπελλα έχει κερδίσει η Αγγλία;

Παγκόσμιο Κύπελλο Fifa
Πόσα Παγκόσμια Κύπελλα έχει κερδίσει η Αγγλία

Στο πέρασμα των χρόνων, η Αγγλία είχε μερικές πολύ ταλαντούχες ποδοσφαιρικές ομάδες. Από την πλευρά των ανδρών, παρά όλο αυτό το ταλέντο, η ομάδα έχει καταφέρει να κερδίσει μόνο ένα Παγκόσμιο Κύπελλο από την έναρξη του τουρνουά το 1930. Όσον αφορά τις γυναίκες, οι Αγγλίδες δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου από την πρώτη διοργάνωση του 1991. Ειδικότερα, η Αγγλία έχει υποστεί κάποιες οδυνηρές ήττες όλα αυτά τα χρόνια από την πλευρά των ανδρών. Κάποιες από αυτές τις στενοχώριες αναλύονται παρακάτω, μαζί με τη νίκη τους το 1966.

Πίνακας περιεχομένων

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 1966

Ο μοναδικός θρίαμβος της Αγγλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν ξεχωριστός για το έθνος, όπως έγινε το 1966, όταν η Αγγλία ήταν η διοργανώτρια χώρα. Έτσι, κατάφεραν να σηκώσουν το τρόπαιο μπροστά στους οπαδούς τους. Στην αρχή του τουρνουά, η Αγγλία ήταν σε έναν όμιλο με την Ουρουγουάη, το Μεξικό και τη Γαλλία. Ξεκίνησε το τουρνουά με ισοπαλία 0-0 με την Ουρουγουάη πριν νικήσει το Μεξικό και τη Γαλλία με το ίδιο σκορ 2-0. Δεδομένου ότι η Αγγλία ολοκλήρωσε τον όμιλο με δύο νίκες και μία ισοπαλία, ενώ η Ουρουγουάη είχε μία ισοπαλία και δύο νίκες, Η Αγγλία ήταν η νικήτρια του ομίλου και προκρίθηκε στον νοκ άουτ γύρο. Κατά τη διάρκεια αυτών των αγώνων, οι Άγγλοι καθοδηγούνταν από τον Ρότζερ Χαντ, καθώς πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα συνολικά γκολ τους.

Στον προημιτελικό και πρώτο νοκ άουτ αγώνα, η Αγγλία αντιμετώπισε την Αργεντινή. Ο αγώνας ήταν 0-0 μέχρι το 78ο λεπτό. όταν ο Geoff Hurst πέτυχε το νικητήριο γκολ και η Αγγλία κράτησε τη νίκη με 1-0. Στα ημιτελικά, η Αγγλία συναντήθηκε με την Πορτογαλία, και Ο Μπόμπι Τσάρλτον πέτυχε και τα δύο γκολ της Αγγλίας στη νίκη της με 2-1 για την πρόκριση στον τελικό. Ο τελευταίος αντίπαλος της Αγγλίας ήταν μια ισχυρή δυτικογερμανική ομάδα. Η Δυτική Γερμανία σκόραρε πρώτη νωρίς πριν ο Χερστ ισοφαρίσει τον αγώνα στο 18ο λεπτό. Ο Martin Peters πέτυχε το πρώτο του γκολ στο 78ο λεπτό για να δώσει στην Αγγλία το πλεονέκτημα. Ωστόσο, ο Βόλφγκανγκ Βέμπερ ισοφάρισε τον αγώνα για τη Δυτική Γερμανία στο 89ο λεπτό. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αλλά από εκεί και πέρα ήταν όλη η Αγγλία. Ο Hurst σκόραρε δύο φορές στην 30λεπτη παράταση και η Αγγλία κατέκτησε το πρώτο και μοναδικό της Παγκόσμιο Κύπελλο με νίκη 4-2. Μέχρι σήμερα, Ο Geoff Hurst εξακολουθεί να είναι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει πετύχει χατ τρικ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου. Συνολικά, χάρη στις ικανότητες των Hurst, Charlton και Hunt στο σκοράρισμα, οι Άγγλοι κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη στο γήπεδό τους.

Οι Άγγλοι θα μπορούσαν να έχουν μία ή δύο ακόμη νίκες στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αν δεν ήταν η τρομερή τους τύχη στα πέναλτι. Ισοβαθμούν με την Ισπανία και την Ιταλία για τις περισσότερες ήττες στα πέναλτι στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τρεις. Έχασε στα πέναλτι από την Πορτογαλία στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006, την Αργεντινή στους 16 του 1998 και στα ημιτελικά από τη Δυτική Γερμανία το 1990. Αυτή η ήττα στα ημιτελικά στα πέναλτι από τη Δυτική Γερμανία είναι η πιο κοντινή που έχει φτάσει η Αγγλία σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τη νίκη της το 1966. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, οι Άγγλοι κατάφεραν να εξασκήσουν μερικούς από τους δαίμονές τους στα πέναλτι, καθώς νίκησαν την Κολομβία στη φάση των 16 με πέναλτι. Δυστυχώς, έχασε από την Κροατία με 2-1 στα ημιτελικά στην κανονική διάρκεια.