Jak dlouho trvá volejbalový zápas?

Volejbal
Jak dlouho trvá volejbalový zápas

Na rozdíl od sportů, jako je fotbal nebo basketbal, se volejbal nehraje na čas, ale na sety, přičemž k vítězství v setu je třeba získat určitý počet bodů a k vítězství v zápase určitý počet setů. Obecně se volejbalové zápasy hrají stylem nejlepších 2 ze 3 nebo nejlepších 3 z 5 setů. Formát, ve kterém se hraje, závisí na úrovni soutěže, stylu hry a jednotlivých zápasů/turnajů.

Obsah

Výhra v sadě

Počet bodů potřebných k vítězství ve volejbalovém setu se liší v závislosti na úrovni hry a konkrétní soutěži. V halovém volejbale potřebuje tým k vítězství v setu získat 25 bodů. Pokud zápas dospěje do tie-breakového setu (třetí set při nejlepším výsledku 2 ze 3 nebo pátý set při nejlepším výsledku 3 z 5), stačí týmu k vítězství v setu získat 15 bodů. V plážovém volejbalu potřebují týmy k vítězství v setu získat 21 bodů a v případě tie-breakového setu stačí k vítězství 15 bodů. V obou typech volejbalu musí týmy vyhrát set alespoň o dva body. Pokud například v halovém volejbalu dosáhne družstvo jako první 25 bodů v setu, ale soupeř má 24 bodů, set bude pokračovat, dokud jedno z družstev nepovede o dva body.

Nejlepší 2 ze 3

V nejlepším volejbalovém zápase na 2:3 vítězí tým, který jako první vyhraje dva sety. Protože zápas může trvat dva nebo tři sety, není pro tento konkrétní typ hry stanoven žádný časový limit. Obecně platí, že jeden volejbalový set trvá 20 až 30 minut, takže nejlepší zápas 2 ze 3 může trvat 60 až 90 minut. Ačkoli tyto typy setů lze hrát na jakékoliv úrovni, nejčastěji se vyskytují na středoškolské, juniorské a mezinárodní úrovni plážového volejbalu.

Nejlepší 3 z 5

Podobně jako v případě volejbalového zápasu o nejlepšího hráče 2 ze 3, ani v případě zápasu o nejlepšího hráče 3 z 5 není časový limit nijak omezen. Zápas může trvat od tří do pěti setů a vyhrává ten tým, který jako první vyhraje tři sety. Tyto zápasy trvají od 90 minut do přibližně dvou a půl hodiny včetně přestávek. Nejlepší 3 z 5 setů se často hrají na univerzitní, vysokoškolské a mezinárodní úrovni halového volejbalu.

Nejlepší ze 2

Na volejbalových turnajích, kde je stanoven konkrétní časový rozvrh a kde je třeba odehrát zápasy v určitém časovém rozmezí, se někdy hrají zápasy o nejlepší výsledek ze dvou. Na rozdíl od ostatních dvou typů jsou tyto zápasy časově omezené a hraje se vždy na dva sety. V každém setu se týmy snaží získat co nejvíce bodů. Na konci obou setů se sečtou body týmů z obou setů a tým s vyšším počtem bodů vyhrává.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Jak dlouho trvá volejbalový zápas na střední nebo vysoké škole?

Volejbalové zápasy na středních a vysokých školách se obvykle hrají ve formátu 3 z 5 setů. Zápas tedy může trvat tři až pět setů, přičemž vítězem se stává tým, který jako první vyhraje tři sety. Obvykle se jedná o 90 minut až dvě a půl hodiny. První čtyři sety se hrají do 25 bodů, a pokud se hraje pátý set o vítěze, hraje se do 15 bodů. K vítězství a ukončení setu musí tým vést o dva nebo více bodů.

Jak dlouho trvá volejbalový zápas na střední škole?

Volejbalový zápas mladších žáků je obvykle kratší než zápas na střední nebo vysoké škole. Hry na této úrovni se často hrají ve formátu 2 ze 3 nejlepších setů namísto nejlepšího z pěti. K vítězství tak týmu stačí vyhrát pouze dva sety a zápasy mohou trvat dva až tři celé sety. I když mají zápasy na této úrovni méně setů, mohou trvat stejně dlouho jako zápasy na vyšší úrovni, a to kvůli nižšímu počtu dovedností a méně agresivnímu stylu hry. Vzhledem k počtu odehraných setů trvají volejbalové zápasy na nižší úrovni obvykle od jedné hodiny do 90 minut.

Jaký je nejdelší profesionální volejbalový zápas všech dob?

Nejdelší profesionální volejbalový zápas všech dob trval celkem 85 hodin. Tuto hru dokončili hráči SVU Volleyball v Nizozemsku v prosinci 2011. Soutěž se skládala z 63 zápasů, 338 setů a celkem 14 635 získaných bodů. Pokud jde o nejdelší jednotlivý volejbalový zápas, trval celkem 25 hodin a odehrál se mezi týmy z Německa a Polska. Utkání začalo v sobotu a hrálo se přes noc až do nedělního rána, než dospělo k závěru.