FIFA Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών Ομάδες με τις περισσότερες νίκες

Παγκόσμιο Κύπελλο Fifa
fifa παγκόσμιο κύπελλο γυναικών ομάδες με τις περισσότερες νίκες

Αν και το Παγκόσμιο Κύπελλο ανδρών υπάρχει εδώ και αμέτρητα χρόνια, το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA γυναικών καθιερώθηκε μόλις το 1991. Κορυφαία ποδοσφαιρικά ταλέντα από όλο τον κόσμο συγκεντρώνονται για να αγωνιστούν για το πρωτάθλημα, αλλά στο τέλος, μόνο μία ομάδα μπορεί να διεκδικήσει το τρόπαιο. Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε περισσότερα για τις χώρες με τις περισσότερες νίκες στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών.

ΗΠΑ

Οι Ηνωμένες Πολιτείες ήταν κυρίαρχες στο γυναικείο ποδόσφαιρο, με τέσσερις κατακτήσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών το 1991 με σκορ 2-1, αφού έμεινε αήττητη σε όλο το τουρνουά. Το 1999, επέστρεψαν για να αντιμετωπίσουν την εθνική ομάδα της Κίνας. Η ζέστη έξω ήταν πάνω από 100 βαθμούς και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ στην κανονική διάρκεια, οπότε το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Οι Αμερικανίδες μετέτρεψαν και τις πέντε εκτελέσεις τους και κέρδισαν μπροστά σε περισσότερους από 90.000 φιλάθλους, ένα από τα μεγαλύτερα ακροατήρια που έχουν παρακολουθήσει ποτέ γυναικείο αθλητικό γεγονός. Έφτασε στον τελικό το 2011, αλλά αυτή τη φορά έμεινε πίσω στα πέναλτι, χάνοντας με 3-1 από την Ιαπωνία. Ωστόσο, η εθνική ομάδα δεν τελείωσε εκεί, καθώς έκτοτε κατέκτησε άλλα δύο πρωταθλήματα. Επανέλαβε ως πρωταθλήτρια το 2015 και το 2019, κερδίζοντας με 5-2 την Ιαπωνία το 2015 και νικώντας την Ολλανδία με 2-0 το 2019 για τον τέταρτο τίτλο-ρεκόρ της.

Γερμανία

Η μόνη άλλη χώρα που έχει κατακτήσει πολλαπλά Παγκόσμια Κύπελλα, η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Γερμανίας έχει κατακτήσει δύο Παγκόσμια Κύπελλα. Έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση σε αγώνα πρωταθλήματος το 1995, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν απέναντι στη Νορβηγία. Το 2003, επέστρεψαν, αλλά το σκοράρισμα αποτέλεσε και πάλι πρόβλημα. Πέτυχαν ένα γκολ στο 46ο λεπτό για να ισοφαρίσουν σε 1-1, αλλά το σκορ παρέμεινε το ίδιο για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Ωστόσο, στην παράταση η Γερμανίδα Nia Kunzer πέτυχε γκολ στο 98ο λεπτό, σηματοδοτώντας τη μοναδική φορά στην ιστορία που ένας τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου κρίθηκε με "χρυσό γκολ". Υπερασπίστηκε τον τίτλο της κυριαρχώντας στο επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, αποκλείοντας τη Βραζιλία στον τελικό του 2007.

Νορβηγία

Όταν το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών εισήχθη στον αθλητικό κόσμο στις αρχές της δεκαετίας του '90, η Νορβηγία θεωρήθηκε ως μία από τις κορυφαίες διεθνείς ομάδες στο γυναικείο ποδόσφαιρο, ωστόσο έχει εξασφαλίσει μόνο έναν τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στο πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1991 έφτασε μέχρι τον τελικό, αλλά έχασε από τις Ηνωμένες Πολιτείες. Απτόητη, η Νορβηγία επανήλθε το 1995 για να παίξει με τη Γερμανία, κερδίζοντας με 2-0 και κατακτώντας την πρώτη της νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Έκτοτε, η Νορβηγία δεν έχει επιστρέψει ακόμα στον αγώνα πρωταθλήματος, αν και πολλοί εικάζουν ότι θα μπορούσε να έχει κερδίσει περισσότερους τίτλους αν το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών είχε δημιουργηθεί νωρίτερα.

Ιαπωνία

Η πορεία της Ιαπωνίας μέχρι τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν αντίθετη από εκείνη της Νορβηγίας, ωστόσο ισοβαθμούν με μία νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση το 2011 και νίκησαν τις Ηνωμένες Πολιτείες στα πέναλτι, αποτελώντας την πρώτη ασιατική ομάδα που κέρδισε ποτέ το Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών. Ωστόσο, η επόμενη πορεία τους στα τελικά έμεινε λίγο πίσω. Επέστρεψαν στο πρωτάθλημα το 2015, αλλά έχασαν πανηγυρικά από την αμερικανική ομάδα που είχαν νικήσει μόλις τέσσερα χρόνια νωρίτερα, χάνοντας με 4-0 στα πρώτα 16 λεπτά πριν χάσουν τελικά με 5-2.

ΣΥΧΝΈΣ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Ποια χώρα έχει τις περισσότερες νίκες στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών;

Η χώρα με τις περισσότερες νίκες σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών είναι οι Ηνωμένες Πολιτείες, με τέσσερις. Η χώρα θεωρείται μία από τις πιο κυρίαρχες στον κόσμο όσον αφορά το γυναικείο ποδόσφαιρο. Κατέκτησαν το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών το 1991 και κατέκτησαν το δεύτερο πρωτάθλημά τους το 1999. Τέσσερα Παγκόσμια Κύπελλα αργότερα, επέστρεψαν για να κερδίσουν τον αγώνα τίτλου το 2015 και το 2019 επανέλαβαν ως πρωταθλήτριες.

Ποια παίκτρια γυναικών έχει τις περισσότερες νίκες σε Παγκόσμια Κύπελλα;

Τρεις παίκτες ισοβαθμούν με δύο Παγκόσμια Κύπελλα ο καθένας. Ο Κρίστι Ραμπόνε, αμυντικός της εθνικής ομάδας των Ηνωμένων Πολιτειών, κατέκτησε δύο Παγκόσμια Κύπελλα από το 1999 έως το 2015. Η Birgit Prinz, επιθετικός της εθνικής ομάδας της Γερμανίας, κατέκτησε επίσης δύο Παγκόσμια Κύπελλα από το 1995-2011. Η Kristine Lily, επίσης μέλος της εθνικής ομάδας των Ηνωμένων Πολιτειών, κατέκτησε δύο Παγκόσμια Κύπελλα μεταξύ 1991-2007.

Ποια παίκτρια γυναικών έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο;

Η παίκτρια των γυναικών με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι η Μάρτα με 15. Η Μάρτα, Βραζιλιάνα μέσος, έπαιξε με την εθνική της ομάδα πέντε φορές στο Παγκόσμιο Κύπελλο από το 2003 έως το 2019. Πέτυχε 15 γκολ σε 17 αγώνες, καθώς και τρία πέναλτι. Συχνά θεωρείται μία από τις σπουδαιότερες ποδοσφαιρίστριες όλων των εποχών και είναι σίγουρα μία από τις καλύτερες παίκτριες του Παγκοσμίου Κυπέλλου όλων των εποχών.