Mitu maailmameistrivõistlust on Brasiilia võitnud?

Fifa maailmameistrivõistlused
Mitu maailmameistrivõistlust on Brasiilia võitnud

Brasiilia on jalgpallis rahvusvaheline suurriik, kellel on muljetavaldavad viis maailmameistritiitlit. Nad on ainus riik, kes on osalenud kõigil maailma karikavõistlustel aastatel 1930-2022, osaledes kokku 22 turniiril ning võites tiitli aastatel 1958, 1962, 1970, 1994 ja 2002. Brasiilia on kokku seitse korda jõudnud maailmameistrivõistluste finaali, millega nad on kõigi aegade rekordis Saksamaa järel teisel kohal (8).

Sisukord

1958. ja 1962. aasta maailmameistrivõistluste võidud

Brasiilia võitis oma esimese maailmameistrivõistluse 1958. aastal Rootsi vastu, alistades finaalis Rootsi meeskonna 5:2 pärast seda, kui ta oli poolfinaalis võitnud sama tulemusega Prantsusmaad ja veerandfinaalis Walesi 1:0. Noore Pelé juhtimisel, kes oli umbes 17-aastane, kui nad saavutasid oma esimese maailmameistrivõistluste võidu, viisid nad oma edu edasi järgmisele turniirile 1962. aastal. Brasiilia võitis taas, saades seljataga meistriks, alistades finaalis Tšehhoslovakkia 3:1 pärast seda, kui oli poolfinaalis alistanud Tšiili 4:2 ja veerandfinaalis Inglismaa 3:1.

1970. aasta maailmameistrivõistluste võit

Brasiilial ei läinud kaua aega, et leida järjekordne MM-võit, saades 1970. aastal oma kolmanda võidu, kui ta alistas Itaalia 4:1. Enne finaali alistasid nad poolfinaalis Uruguay 3:1 ja veerandfinaalis Peruu 4:2. Seda võistkonda peetakse laialdaselt Brasiilia kõigi aegade parimaks rahvusmeeskonnaks, kuhu kuulus hulgaliselt suurkujusid nagu Pele, Jairzinho, Tostao, Rivelino, Gerson, Carlos Alberto ja Clodoaldo. Meeskond oli tuntud selle poolest, et suutis ründava, kuid oskusliku mängustiiliga rahvahulki lõbustada.

1994. ja 2002. aasta maailmameistrivõistluste võidud

Pärast 24 aastat kestnud põuaperioodi võitis brasiillaste meeskond 1994. aastal järjekordse maailmameistrivõistluse, kuid seekord tähendas see midagi enamat kui lihtsalt jalgpalli. Pärast Brasiilia populaarse F1-sõitja Ayrton Senna laastavat kaotust võimaldas see võit kodanikel koonduda millegi ümber riigina ja pumpas rahva ellu tagasi. Dunga kaptenina ja selliste suurkujude nagu Ronaldo kõrval alistas meeskond finaalis Itaalia 3:2 karistuslöökidega, pärast 1:0 võitu Rootsi vastu poolfinaalis ja 3:2 võitu Hollandi vastu veerandfinaalis. Brasiilia läks oma viiendale ja viimasele maailmameistrivõistlusele 2002. aastal, kui ta võitis finaalis Saksamaad 2:0 pärast 1:0 võitu Türgi üle poolfinaalis ja 2:1 võitu Inglismaa üle veerandfinaalis.

Brasiilia meeste rahvuskoondise võtmemängijad

Brasiilia meeste jalgpallikoondis on võitnud kõik maailmameistrivõistlused, kus on mänginud staarmängijad. Pelé on üks tuntumaid, kes mängis oma esimese MM-i 1958. aastal vaid 17-aastasena ja võitis sel aastal Adidase hõbekinga. Samuti lõi ta ühe neljast väravast 1970. aasta maailmameistrivõistluste võitmisel. Garrincha oli samuti võtmemängija ja osutus oluliseks 1962. aastal, kui Pelé oli väljas. Sel aastal võitis ta ka Adidase kuldkinga. 1994. aasta maailmameistrivõistluste võtmemängija oli Romário de Souza Faria, kes võitis Adidase kuldse palli ja Adidase pronkskinga. 2002. aastal oli Ronaldo üks tähtsamaid Brasiilia mängijaid ja ta võitis Brasiilia võidu järel Adidase kuldsaapa.

Brasiilia naiste maailmameistrivõistluste esinemised

Hoolimata sellest, et Brasiilia naiskond on kvalifitseerunud igale maailmameistrivõistlusele alates turniiri avamisest 1991. aastal, ei ole Brasiilia naiskond veel suutnud võita naiste maailmameistritiitlit. Siiski on nad sellele ka varem lähedal olnud; 2007. aastal jäi meeskond MM-võidust napilt ilma, kui nad langesid finaalis Saksamaale alla pärast seda, kui nad olid poolfinaalis USA tugevat naiste rahvusmeeskonda alistanud. Paar aastat enne seda olid nad lähedal ka 1999. aasta maailmameistrivõistluste kolmandale kohale.

Brasiilia naiste rahvusmeeskonna võtmemängijad

Kuigi Brasiilia naiste jalgpallikoondis ei ole veel suutnud oma esimest maailmameistrivõistluste võitu võtta, kuid kindlasti on seal mänginud mõned staarmängijad. Brasiilia staar 1999. aasta maailmameistrivõistlustel Hiinas oli Sissi, kes võitis Adidase hõbepalli ja Adidase kuldsaapa. 2007. aastal oli Marta meeskonna parim mängija, kes võitis nii Adidase kuldse palli kui ka Adidase kuldsaapa.