Márciusi őrület Bracket Buster

Kosárlabda
Home>Sport>Márciusi őrület

A "bracket buster" kifejezés a kosárlabdában arra utal, hogy egy alacsonyabb ranglistán szereplő csapat váratlanul nyer egy magasan rangsorolt csapat ellen, és ezzel számos szurkoló jóslata meghiúsul, akik szerint a magasabban rangsorolt csapat mélyen bejutott az NCAA-tornára. Az egyik leghíresebb bracket buster 2016-ban a Middle Tennessee State volt, amely az első fordulóban sokkoló meglepetést okozott a Michigan State ellen. A Michigan State 2-es kiemelt volt, és az összes zárójelben népszerű volt a bajnoki cím. A Middle Tennessee State 15 kiemeltként húzta be a győzelmet, így a zárójelek túlnyomó többsége tönkrement.

Tartalomjegyzék

A Bracket Busters típusai

A bracket buster nem feltétlenül jelenti azt, hogy a legalacsonyabban rangsorolt csapat legyőzi a legmagasabban rangsorolt csapatot, bár ez a bracket buster tankönyvi példája, mivel nagyon kevesen jósolnak ilyen drámai felfordulást. Végső soron a "bracket busterek" csupán olyan esetek, amikor egy olyan csapat, amelyet valaki arra tippelt, hogy messzire jut a bajnokságban, kikap a korábbi fordulókban.

Vetés

A csapatok az alapszakaszban elért eredményeik és a programjuk erőssége alapján kapnak "kiemelt helyeket". Például egy olyan csapat, amelyik lenyűgöző győzelem-vereség mérleggel rendelkezik, miközben minden évben az egyik legkeményebb konferenciában játszik, valószínűleg magasan kiemelt lesz, míg egy olyan csapat, amelyik egy közepes konferenciában tisztességes mérleggel rendelkezik, valószínűleg alacsonyabban kiemelt lesz. A helyezést a bajnokság kezdete előtt az egyes csapatokhoz rendelt szám jelzi, a legmagasabb helyezett csapatok az 1-4. helyezettek, az alacsonyabb helyezettek pedig a 10-16. helyezettek közé tartoznak. Minél magasabb a kiemelt, annál alacsonyabb számot kap a csapat.

A March Madness-torna korai fordulóiban a legmagasabb kiemelt csapatok (1-4. helyezettek) a tornát szervező bizottság által sokkal rosszabbnak ítélt, alacsonyabb kiemelt csapatokkal csapnak össze. Sokan automatikusan azt feltételezik, hogy az 1. helyezett könnyedén legyőzi a 16. helyezettet, vagy a 2. helyezett dominálni fog a 15. helyezett felett. Bár ez a feltételezés általában helytálló, a kosárlabda olyan sportág, amelyben bármi megtörténhet, és volt már rá példa, hogy a sokkal alacsonyabb kiemelt csapatok sokkolták a világot, és legyőztek egy nagyhatalmú kosárlabda-programot.

Pontozási formátum

A March Madness zárójelben egy nagyon speciális pontozási formátumot követ, amelyben a résztvevők a verseny előrehaladtával minden helyes tippért növekvő időközönként pontokat kapnak. A "bracket buster" kifejezés abból a rideg valóságból származik, amikor egy olyan csapat, amelyet a bajnokságban messzire vittek, az első vagy második fordulóban egy látszólag méltatlannak tűnő ellenféltől veszít. Ha ez megtörténik, a résztvevők automatikusan pontokat veszítenek minden olyan mérkőzésért, amelyet a vesztes csapat győzelmére tippeltek. Ez jelentősen csökkenti az esélyeiket arra, hogy a csoportkör bajnokává koronázzák őket.