Jégkorong
Jégkorong hosszabbítás alapjai

Tartalomjegyzék

Túlóra alapjai

Ha a három rendes játékidő végén döntetlen az állás, a győztes kilétének megállapítása érdekében hosszabbítást játszanak. A hosszabbítás a hokiban hirtelen halál, ami azt jelenti, hogy az első gólt szerző csapat nyer.

Az NHL alapszakaszában csak egy hosszabbítás van. Minden időszak öt percig tart. Ha az egyetlen hosszabbítás végén döntetlen az állás, a győztest szétlövéssel döntik el. A rendes játékidő hosszabbításában a csapatok 3 a 3 ellen játszanak, plusz egy-egy kapus mindkét csapatnál.

Az NHL utószezonjában több hosszabbítás is előfordulhat. Minden hosszabbítás 20 percig tart, akárcsak a rendes játékidő. A rájátszásban további hosszabbítási periódusokat játszanak, amíg nem születik gól és nem dől el a győztes kiléte. A rájátszásban a hosszabbítás 5 az 5 ellen plusz egy kapus mindkét csapatnál.

NHL hosszabbítás szabályai

Rendszeres szezon

Ha egy mérkőzés az NHL alapszakaszában a rendes játékidő végén döntetlenre áll, egyetlen 5 perces hosszabbítás következik. Az NHL alapszakaszában az 5 az 5 elleni játék helyett a hosszabbítás 3 a 3 ellen zajlik. Ez több szabad jeget, páratlan emberhátrányt és kiugratást tesz lehetővé. A jégkorongban a hosszabbítás hirtelen halál formátumot követ, így ha bármelyik csapat betalál a hosszabbítás során, akkor a mérkőzésnek vége, és ők nyertek.

Ha a hosszabbításban büntetést szabnak ki, vagy ha a rendes játékidőből származó büntetés még az órán van, a túlerőben lévő csapatnak egy plusz korcsolyázó lesz a jégen, így 4 a 3 elleni túlerővel játszhat. Ha egynél több büntetést szabnak ki egy csapatra, akkor 5 a 3 elleni játék következik, amíg a büntetések le nem járnak, vagy a mérkőzés véget nem ér. Amikor egy játékost elengednek a büntetőpadról ezekben a helyzetekben, a játék 4 a 4 elleni vagy 5 az 5 elleni játékban folytatódik a következő sípszóig. A játék megszakítása után a csapatok visszatérnek a 3 a 3 elleni játékmódhoz.

Az 5 perces hosszabbítás végén, ha egyik csapat sem szerzett gólt, háromfordulós szétlövés dönt a győztes kilétéről.

Rájátszás

Ha az NHL rájátszásának végén a mérkőzés döntetlenre áll, 20 perces hirtelen halálos hosszabbítás kezdődik. Ellentétben az NHL alapszakaszának hosszabbításával, a csapatok 5 az 5 ellen játszanak a hosszabbításban a rájátszásban.

Az NHL rájátszásában a hosszabbításban kiszabott büntetéseket ugyanúgy kell végrehajtani, mint a rendes játékidőben. Ez azt jelenti, hogy ha egy csapat büntetést kap, akkor 4 az 5 elleni hátrányba kerül, ha pedig egynél több büntetést kap, akkor 3 az 5 elleni hátrányba kerül.

Nem úgy, mint az alapszakaszban, az NHL rájátszásában a hosszabbítást 20 perces periódusokban játsszák, amíg nem születik gól. Ez azt jelenti, hogy a hosszabbításban nincsenek szétlövések, és hogy egy NHL rájátszás mérkőzésen több hosszabbítás is lehet.

Túlóra eljárás

1. A hosszabbítás megkezdése előtt, a rendes játékidő harmadik harmadát követően szünetet tartanak.
  2. A hosszabbítás kezdetén a korongot a középső jégtéren kell játékba hozni.
  3. A mérkőzés győztese az a csapat, amelyik először lő gólt.
  4. Ha a játékrész végén döntetlen az állás, akkor vagy hosszabbítást játszanak (NHL rájátszás), vagy szétlövéssel döntik el a győztes csapatot (NHL alapszakasz).

GYIK

Hány játékos van minden csapatban az NHL-hoki hosszabbításában?

Az NHL alapszakaszának hosszabbításában csapatonként három korcsolyázó és egy kapus játszik. Az NHL rájátszásának hosszabbításában csapatonként öt korcsolyázó és egy kapus játszik.

• NHL alapszakasz mérkőzések: 3-on-3
  • NHL utószezon mérkőzések: 5 az 5 ellen

Meddig tart az NHL hosszabbítás a jégkorongban?

A hosszabbítás a gólt követően azonnal véget ér, így a hosszabbítás pontos hossza változhat. Az NHL alapszakaszában a hosszabbítás öt percig tart. Ha nem születik gól, az alapszakaszban szétlövés dönt a győztesről. A rájátszás során minden hosszabbítás 20 perces; további hosszabbításokat játszanak, amíg gól nem születik.

Lesz szétlövés az utószezonban a jégkorong rájátszásban?

Nem, az NHL rájátszásában nincsenek szétlövések. Ehelyett hosszabbításos időszakokat használnak a győztes csapat meghatározására.

A hosszabbítás hirtelen halál a hokiban?

Igen, a hosszabbításban az a csapat nyeri a mérkőzést, amelyik először lő gólt. Ez az úgynevezett "hirtelen halál".

A jégkorong rájátszás hosszabbítása különbözik az alapszakasz hosszabbításától?

Igen, az NHL hosszabbítását másképp játsszák az alapszakaszban és az utószezonban. Az alapszakaszban egyetlen hosszabbítás van, amely öt percig tart. Ha nem születik gól, a győztesről szétlövés dönt. A rájátszás során több hosszabbítás is lehet, amelyek mindegyike 20 percig tart. Az NHL utószezonbeli mérkőzésein további hosszabbításokat játszanak, amíg gól nem születik, hogy eldöntsék a győztest.