Röplabda csere szabályok

Röplabda
Röplabda csere

Megtudtuk, hogy a röplabda egy 6 a 6 elleni sportág, ami azt jelenti, hogy minden csapatban mindig hat játékos van a pályán. Mivel a röplabdameccseket nem időzítik, a szettek hosszúra nyúlhatnak, és a játékosok elfáradhatnak, ezért logikus, hogy nem ugyanaz a hat játékos játssza végig a meccset. Őket lecserélik. Ebben a bemutatóban megismerkedünk a játékoscserékkel és a röplabdában rájuk vonatkozó szabályokkal.

Tartalomjegyzék

Helyettesítések

A csere egy csapat egy vagy több játékosának a pályán történő lecserélése a kispadról érkező játékosokra, az oldalvonal mögött található. Ezeknek a játékosoknak szerepelniük kell a csapat névsorában, és fel kell tüntetni őket az eredményjelzőn. Amikor egy játékos cserére megy be, az oldalvonalon kell várakoznia a középvonal és a támadóvonal között. Miután mindkét játékos találkozott az oldalvonalon, meg kell várniuk a játékvezetőt és a pontozótáblát, hogy a csere megtörténhessen.

Mikor történik a csere a röplabdában?

Az edzőknek cserét kell kérniük, amelyet a második játékvezető hagy jóvá. A cseréknek a cserezónában kell történniük. Minden csapat általában hat cserét hajthat végre szettenként, de minden ligának saját szabályai vannak a pontos cserék számáról.

A cserék során láthatod, hogy a játékosok számokkal ellátott ütőket tartanak a kezükben; ezeket gyakran használják az érkező játékosok, hogy jelezzék a pályán lévő játékosoknak, hogy kit helyettesítenek.

Milyen gyakran cserélhet egy röplabdacsapat?

A játékosok minden szett során egyszer hagyhatják el és egyszer léphetnek be újra a játékba. Amikor egy játékos visszatér a játékba, vissza kell térnie az eredeti helyére. Ha ezt a szabályt nem tartják be, az szabálytalan cserének minősül.

Kivételt képeznek azok az esetek, amikor egy játékos megsérül. Ebben az esetben a játékost legálisan kell lecserélni. Ha ez nem lehetséges, a liberó kivételével bármelyik játékos helyettesítheti a sérült játékost.

A szettenkénti cserék száma játékszintenként változik. Az ifjúsági röplabdában 18 csere engedélyezett. Eközben a főiskolai röplabdában a csapatoknak 12 csere engedélyezett. Végül az FIVB-meccseken a csapatok csak hat cserét hajthatnak végre.

Libero csere

A liberó játékos lecserélése nem számít cserejátékosnak, így nem számít bele a meccsenként kiosztott mennyiségbe, és más szabályok vonatkoznak rá:

• A liberók csak a hátsó sorban játszó játékosokat helyettesíthetik.
  • A liberókat csak a második liberó vagy az általuk helyettesített játékos helyettesítheti.
  • A liberók cseréje korlátlan.
  • Két liberócsere között kell befejezett labdamenetnek lennie.
  • A liberócserét minden szett elején a második játékvezetőnek jóvá kell hagynia.
  • A cserének akkor kell megtörténnie, amikor a labda halott.
  • A játékosoknak a felszabadító cserezónán keresztül kell be- és kilépniük.

GYIK

Hány cserelehetőség van a röplabdában?

A röplabdában a megengedett cserék száma ligától és korosztálytól függően változik. Az ifjúsági bajnokságokban általában 18 csere engedélyezett.. A főiskolán ez a szám közelebb van a 12-hez. Az FIVB szintű versenyeken hat csere engedélyezett.. A liberók cseréi nem számítanak bele ebbe az összegbe, mivel annyit cserélhetnek, amennyit csak akarnak.

Ki engedélyezi a cserét a röplabdában?

A helyettesítést három különböző személy engedélyezi. Mindkét bíró felelősek a játék szüneteltetéséért és a legális cserék engedélyezéséért. Gólszerzőkbár technikailag nem rendelkezik hatáskörrel, megkérheti a játékosokat, hogy jöjjenek vissza a cserevonalhoz, ha nem tudták feljegyezni a megfelelő számokat. Mindhárom félnek engedélyeznie kell a csere végrehajtását ahhoz, hogy a csere jogszerűnek minősüljön.

Mi a szabálytalan csere a röplabdában?

Egy csapat többféleképpen követhet el szabálytalan cserét egy röplabdameccsen. Az egyik az, ha egy csapat megpróbál cserélni, miután elérte a mérkőzésenként megengedett maximális cserelehetőséget. Az is szabálytalan, ha olyan játékost cserélnek be, aki nincs bejegyezve a felállásban. A játékosoknak meg kell várniuk a játékvezető és a játékvezető engedélyét, mielőtt befejezik a cserét, különben a csere nem engedélyezett. A legtöbb játékvezető megállítja a csapatot a szabálytalan csere végrehajtása előtt, és figyelmeztetést ad a játék késleltetésére. Abban az esetben, ha egy csapat szabálytalan cserét hajt végre, elveszít egy pontot és a labdaszolgáltatást.