Jak długo trwa mecz siatkówki plażowej?

Siatkówka plażowa
Jak długo trwa mecz siatkówki plażowej

W siatkówce plażowej długość meczu jest szeroko związana z punktacją, czyli z tym, ile setów jest rozgrywanych i ile punktów jest zdobywanych w każdym secie. Z tego powodu nie ma minimalnego lub maksymalnego czasu trwania meczu siatkówki plażowej i dlatego długość meczu jest lepiej mierzona w setach.

W meczach siatkówki plażowej pierwsze sety rozgrywane są do 21 punktów. W dość częstym przypadku, gdy pary deblowe podzielą się w dwóch pierwszych setach, do wyłonienia zwycięzcy zostanie rozegrany tie-breaker do 15 punktów. Dodatkowo, aby set został wygrany, drużyna musi mieć dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem, a więc jeśli set osiągnie wynik 20-20, to nie zakończy się w 21 punktach, ale raczej wtedy, gdy jedna z drużyn będzie miała dwupunktową przewagę nad drugą.

Przy tak wielu zmiennych, nie sposób dokładnie określić, jak długo będzie trwał mecz siatkówki plażowej. Niemniej jednak, siatkówka plażowa to dość dynamiczny sport, który przebiega szybko i w którym zdobywa się wiele punktów. Dzięki temu mecze siatkówki plażowej nie trwają zbyt długo, a większość spotkań trwa od 30 do 60 minut. Oczywiście, biorąc pod uwagę zasady punktacji wspomniane powyżej, najdłuższe mecze w siatkówce plażowej są zazwyczaj tymi najbliższymi, ponieważ przechodzą do tie breaka. Niejednokrotnie przekraczają one piętnaście punktów, ponieważ gracze deblowi mają tak wyrównany mecz, że z trudem udaje im się wypracować dwupunktową przewagę.