Ile Pucharów Świata wygrała Norwegia?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
Ile Pucharów Świata zdobyła Norwegia

Jedna z pierwszych świetnych drużyn na mistrzostwach świata kobiet, Norwegia ma w swojej historii jedno mistrzostwo świata oraz jedno wicemistrzostwo. Obydwa te miejsca zajęły w pierwszych dwóch edycjach Pucharu Świata kobiet. W 1991 roku Norwegia przegrała mecz o mistrzostwo ze Stanami Zjednoczonymi, a w 1995 roku odbiła się od dna i pokonała w finale Niemcy. Po stronie mężczyzn, Norwegia zakwalifikowała się tylko do trzech Mistrzostw Świata i nie dotarła jeszcze do ćwierćfinału od pierwszego turnieju w 1930 roku. W dalszej części artykułu skupimy się na drużynie kobiet i ich dwóch występach w finałach Mistrzostw Świata w 1991 i 1995 roku.

Spis treści

1991 Mistrzostwa Świata Kobiet FIFA

Pełne 61 lat po pierwszych Mistrzostwach Świata mężczyzn w 1930 roku, pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet odbyły się w Chinach w 1991 roku. Na początek turnieju Norwegia znalazła się w grupie z gospodarzem - Chinami, Nową Zelandią i Danią. Turniej rozpoczął się dla Norwegów bardzo źle, gdyż w pierwszym meczu zostali pokonani 4-0 przez Chiny. W dwóch kolejnych meczach udało im się jednak odbić od dna, wygrywając z Nową Zelandią i Danią odpowiednio 4-0 i 2-1. To pozwoliło im zająć drugie miejsce w grupie za Chinami i awansować do fazy pucharowej turnieju. Podczas tych trzech spotkań do zwycięstwa poprowadziła je Linda Medalen, która zdobyła trzy z sześciu ich bramek.

Po awansie do fazy pucharowej, Norwegia w ćwierćfinale najpierw została dopasowana do Włoch. Birthe Hegstad i Agnete Carlsen zdobyły po jednym golu w regulaminowym czasie gry dla Norwegii, jednak Włochy odpowiedziały dwoma własnymi i mecz zakończył się dogrywką. W 96 minucie Tina Svensson zdobyła zwycięską bramkę, a Norwegia awansowała do półfinału wygrywając 3-2. W tych półfinałach Norwegia odniosła znacznie łatwiejsze zwycięstwo, pokonując Szwecję 4-1. Po przegranej 1:0 w szóstej minucie, Norwegia zdobyła cztery następne dzięki bramkom Svenssona, Carlsena i dwóm Medalena. To doprowadziło ich do finału Pucharu Świata przeciwko Stanom Zjednoczonym. Po tym jak USA zdobyło pierwszą bramkę, Madalen w 29. minucie doprowadził do remisu. Wynik pozostał bez zmian aż do 78. minuty, kiedy to Michelle Akers zdobyła swoją drugą bramkę w meczu, a USA wygrały pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet wynikiem 2-1. Pomimo tej porażki Norwegia odbiła się od dna cztery lata później.

1995 Mistrzostwa Świata Kobiet FIFA

Druga edycja Mistrzostw Świata Kobiet odbyła się w Szwecji, która jest sąsiadem Norwegii na wschodzie. Grając bardzo blisko domu, prawdopodobnie pomogło to Norwegii, a na początek turnieju zostały zgrupowane z Nigerią, Kanadą i Anglią. Norwegowie absolutnie zdominowali tę grupę, zdobywając 17 bramek i nie wpuszczając żadnej w trzech meczach. Jedynym stosunkowo wyrównanym meczem była Anglia, którą pokonali 2-0. Cztery zawodniczki miały przynajmniej dwie bramki dla Norwegii w tych trzech meczach, na czele z pięcioma bramkami Ann Kristin Aarønes. Oczywiście Norwegia została zwycięzcą tej grupy i awansowała do fazy pucharowej.

W ćwierćfinale Norwegia zmierzyła się z Danią i odniosła łatwe zwycięstwo 3-1. Pierwsze trzy bramki dla Norwegii padły po strzałach Gro Espeseth, wspomnianej wcześniej Lindy Medalen i Hege Riise. Następnie w półfinale Norwegia zmierzyła się z USA w rewanżu za finał z 1991 roku. Tym razem to Norwegia wyszła na prowadzenie ze zwycięstwem 1-0, dzięki bramce Aarønesa w 10. minucie.

Po zemście na Amerykanach, Norwegia zmierzyła się z Niemcami w finale Pucharu Świata. Riise i Marianne Pettersen strzelili dla Norwegów w zwycięstwie 2-0, a oni zdobyli swój pierwszy i jak dotąd jedyny tytuł mistrza świata. Podczas gdy Aarønes z pewnością znalazła się w centrum uwagi dzięki swoim sześciu bramkom - w tym jedynej bramce w półfinałowym zwycięstwie nad Stanami Zjednoczonymi - to była to absolutnie dobrze zbalansowana drużyna, w której dziewięć zawodniczek zdobyło bramkę w całym turnieju.