Baschet
Acasă>Sporturi>Sporturi sportive>Baschet>Reguli de baschet

Cuprins

Perioada de baschet

O perioadă în baschet este un bloc de timp din care este alcătuit un meci de baschet. Regulile privind perioadele diferă de la o ligă la alta și de la o asociație la alta. Într-un meci din NBA există patru perioade care durează 12 minute fiecare, în baschetul FIBA și în baschetul feminin din NCAA există patru perioade de 10 minute. În toate aceste cazuri, perioadele se mai numesc și sferturi, deoarece reprezintă un sfert de meci. În baschetul masculin din NCAA, există doar două perioade care durează 20 de minute fiecare. Timpul din toate perioadele unui meci de baschet se numește timpul regulamentar. Dacă după timpul regulamentar există o egalitate, echipele vor juca prelungiri.

După fiecare perioadă se face o pauză. Dacă un meci se joacă în formatul de 4 perioade, există o scurtă pauză între perioadele 1-2 și 3-4; și o pauză mare, de 15 minute, în timpul perioadelor 2-3, care se numește pauză. Meciurile de baschet masculin din NCAA au doar pauză de pauză.