Košarkarska zgodba o Pepelki

Košarka
Domov>Šport>Košarka>Glosar za košarko

Kazalo vsebine

V košarki je zgodba Pepelke izraz za ekipo, ki daleč preseže pričakovanja. Izraz se pogosto uporablja v marčevski norosti za ekipe, ki kljub pričakovanemu zgodnjemu porazu doživijo impresiven uspeh.

Tehnični pogoj za uvrstitev ekipe med Pepelke je, da je ekipa, ki je uvrščena na 11. mesto ali nižje in se uvrsti vsaj v osmino finala (Sweet 16). Sladkih 16 je tretji krog turnirja, zato mora ekipa zmagati vsaj v dveh krogih.

Izraz izhaja iz pravljice o Pepelki, ki je iz skromne služkinje postala srečna princesa.

Če analogijo razširimo, bodo športni napovedovalci uporabljali izraz "udarna polnoč" tudi za poraz zgodbe o Pepelki. Lahko celo rečejo, da se ekipa spremeni v bučo, da bi opisali zgodbo Pepelke, ki se umakne iz središča pozornosti in se vrne v nekdanjo neznanost.

Primeri zgodb o Pepelki

Skoraj vsako leto se na turnirju NCAA zgodi zgodba o Pepelki. Leta 2018 je bila odlična zgodba Pepelke Loyola Chicago. Enajsterica se je prebila vse do finalne četverice, do polfinala. Da bi bile stvari še bolj dramatične, je Loyola Chicago v prvem krogu dosegla zadetek s sireno in ostala pri življenju.

Leta 2016 je Syracuse doživel nepričakovan uspeh. Čeprav so bili uvrščeni na 10. mesto, je bil njihov preboj v finale vsekakor zgodba o Pepelki. Na koncu so oranžni v finalnem turnirju izgubili proti UNC-ju.

Izdelava nosilca

Kako naj poznavanje zgodb o Pepelki vpliva na sestavo vašega nosilca marčne norosti? Ne pozabite, da se v večini let med sladkih šestnajst uvrsti vsaj ena ekipa s številko 11 ali več. Pametno je poskusiti predvideti, kdo bo zgodba Pepelke, in napovedati, da se bo uvrstil vsaj v sladko šestnajsterico. Poiščite trdno nizko uvrščeno ekipo, ki bo imela v prvem in drugem krogu razmeroma lahke dvoboje.