Как става точкуването в кънки бягането на къса писта?

Къса писта
класиране за кънки на къса писта

Скоростното пързаляне с кънки на къса писта, подобно на повечето състезателни спортове, е съсредоточено върху това кой състезател може да завърши състезанието най-бързо. Въпреки че тази обща концепция може да изглежда проста, шорттрекът има множество различни формати и правила за точкуване. Прочетете нататък, за да научите как протича точкуването в шорттрека.

Съдържание

Оценяване на международни състезания по фигурно пързаляне

Международни състезания, които не са олимпийски, като Световната купа по бързо пързаляне с кънки на къса писта използват система за точкуване, която дава точки на фигуристите въз основа на крайното им класиране в състезанието. Съгласно правилата на Международния кънки съюз, Състезателите, които завършват на първите осем места, печелят точки със стойности 34, 21, 13, 8, 5, 3, 2 или 1, съответно от първо до осмо място. Кънкьорът с най-висока стойност на точките напредва към следващите кръгове на състезанието или към пълната победа, докато тези с по-ниски резултати отпадат. Времената и точковите системи от международните състезания се използват за класиране на състезателите по шорттрек за Олимпийските игри.

Индивидуално точкуване на състезанията

При олимпийското бързо пързаляне с кънки на къса писта като резултат се използва времето на състезателя или на щафетата, които се състезават в поредица от кръгове - от предварителните състезания до финала. Класирането на състезателя във всяко състезание определя дали той ще премине на финала. Първи кръг на състезанията се провеждат предварителни състезания, известни като състезания, вторият кръг е четвъртфиналът, третият - полуфиналът, а четвъртият - финал А и финал Б.

Състезания на 500 м/1000 м

Състезанията на 500 м и 1000 м се състоят от 16 гонки в който всеки състезател ще е участвал в четири състезания в хода на кръговете. Загребванията се състоят от осем отделни състезания с по четирима състезатели на състезание (общо 32 фигуристи). Двамата най-добри фигуристи във всяка надпревара се класират за четвъртфиналите, в която останалите 16 фигуристи отново се състезават в групи по четирима, като първите двама във всяка надпревара се класират за полуфиналите. Останалите осем се състезават отново в групи по четирима на полуфиналите, за да определят дали ще продължат към финал А или финал Б.. Състезателите, заели първо и второ място от всяко полуфинално състезание, отиват на финал А, където се връчват медали, а класиралите се на трето и четвърто място състезатели от всеки полуфинал отиват на финал Б, за да определят класирането.

Състезания на 1500 м

Състезанието на 1500 м започва с 36 състезатели, които се състезават по шестима наведнъж.. Провежда се в три кръга, като се преминава от подгряващите състезания, след това към полуфиналите (три състезания между 18 фигуристи) и накрая към финал А и финал Б. Първите трима фигуристи продължават към следващите кръгове, а последните трима отпадат. Както и в състезанията на 500 и 1000 м, първите три групи от полуфиналите се състезават за медал във финал А, докато долните три групи от полуфиналите се състезават за класиране във финал Б.

Оценяване на олимпийските щафети (3000/5000 м)

Традиционните щафетни състезания по шорттрек се състоят от осем отбора от по четирима души, които се състезават в кръгове, включително полуфиналите и финалите (финал А и финал Б). Женските отбори се състезават в надпревара на 3000 м с 27 обиколки, а мъжките отбори се състезават в надпревара на 5000 м с 45 обиколки. За разлика от лекоатлетическите щафети, при които има определени пунктове за предаване на щафетата, нов фигурист може да бъде включен във всеки момент от състезанието, с изключение на последните две обиколки.. Полуфиналите се състоят от две състезания между четири отбора всяко. Първите два от всяка група продължават да се борят за медали във финал А, а отборите, заели трето и четвърто място, се състезават за класиране във финал Б.

Формат на смесена щафета

Смесената щафета е ново официално допълнение към Олимпийските игри, чиято премиера се състоя на игрите в Пекин през 2022 г. Това е състезание с дължина 2000 м и 18 обиколки, в което участват четиричленни щафети, съставени от двама мъже и две жени.. Въпреки че състезателите все още могат донякъде да преценяват кога да включат съотборниците си, както при традиционната щафета, смесената щафета изисква фигуристите да се включат в следния ред: жена, жена, мъж, мъж, жена, жена, мъж, мъж, мъж.. Форматът на класирането е същият като при традиционната щафета, с полуфинални състезания за осем отбора и финали А и Б.

Резюме на състезателните правила

Индивидуални състезания

• Кънкьорите не могат да се отклоняват от определеното трасе.
  • Кънкьорите трябва да стартират от финалната линия при звука на пистолета.
  • Кънкьорите нямат право да забавят ненужно темпото или умишлено да пречат на противниците си по какъвто и да е начин (т.е. да блокират, бутат или спъват).
  • Кънкьорите трябва да завършат състезанието, освен ако контузия или дисквалификация не им попречи да го направят.
  • Кънкобегачите нямат право да сменят лентата си, когато наближават финалната линия.

Щафетни състезания

• Екипите на щафетите могат да включат нов съотборник по всяко време, с изключение на последните две обиколки.
  • При смесените щафети първо трябва да се пързалят двете жени, след това двамата мъже, после още веднъж двете жени и накрая двамата мъже.
  • Пързалящите се могат разумно да бутнат съотборниците си, за да им помогнат да наберат скорост при смяната на завоите.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как става точкуването в кънки бягането по шорттрек?

Броенето на точки в кънки бягането на къса писта се основава на класирането на фигуриста в състезанията в поредица от кръгове. В неолимпийските състезания, базирани на Международната федерация по ски (ISU), като Световната купа, точкова система дава точки на осемте най-добри състезатели по време на кръговете, като първото място получава най-много точки, а осмото място - най-малко. След това точките се добавят по време на кръговете, за да се елиминират по-бавните фигуристи и накрая да се излъчи победител. Олимпийските състезатели по шорттрек се оценяват само въз основа на времето, което са постигнали, и също така елиминират по-слабите места в поредица от кръгове.

Как протича състезанието по бързо пързаляне с кънки на къса писта на Олимпийските игри?

При олимпийското бързо пързаляне с кънки на къса писта за резултат се използва времето на състезателя. Класирането на състезателя във всяко състезание в поредица от кръгове определя дали той ще премине на финала. Първият кръг от състезания са предварителни състезания, известни като загрявки, от които се класират първите половини фигуристи за четвъртфиналите, полуфиналите и финалите А и Б. На финал А се присъждат медали на най-добрите фигуристи, а на финал Б се определя класирането на по-бавните фигуристи от полуфиналите. Състезанията на 500 м и 1000 м се състоят от надпревари, четвъртфинали, полуфинали и финали; състезанието на 1500 м се състои от надпревари, полуфинали и финали; щафетните бягания имат само полуфинали и финали.

Как се отразява фалстартът на резултата в кънки бягането на къса писта?

Когато състезател започне преди сигнала в началото на състезанието, което се нарича фалстарт, счетоводителите издават предупреждение при първо нарушение. Второто нарушение най-често е свързано с дисквалификация или в някои случаи с наказание за определен период от време. В олимпийското пързаляне с кънки второто нарушение води до дисквалификация.