Lakros

Stejně jako v mnoha jiných kontaktních sportech platí i v lakrosu přísná pravidla týkající se chování hráčů a trenérů. Při hře lakrosu musí hráči a trenéři dodržovat různá pravidla, která jim zakazují jednání, jež je považováno za nesportovní a škodlivé pro hru. Porušovatelé těchto pravidel často dostávají osobní faul za nesportovní chování, přičemž za různé typy porušení jsou vyvozovány různé důsledky.

Obsah

Definice

V lakrosu zahrnuje nesportovní chování širokou škálu přestupků, z nichž většina je do této kategorie zahrnuta z důvodu nedostatku vlastního jedinečného názvu. Tyto přestupky jsou seskupeny jako přestupky nesportovního chování, protože způsobují narušení normálního průběhu hry a porušují integritu hry, ostatní hráče nebo funkcionáře zapojené do hry. Podle pravidel NCAA a pravidel amerického lakrosu pro mládež mohou být tresty za nesportovní chování uděleny z několika důvodů. Trest může být udělen každému hráči, náhradníkovi, nehrajícímu členovi týmu nebo trenérovi, který se slovně hádá s rozhodčím kvůli rozhodnutí nebo se pokouší jakýmkoli způsobem ovlivnit jeho rozhodnutí. Za nesportovní chování může být potrestán také ten, kdo na hřišti používá výhružné, vulgární nebo neslušné výrazy a gesta nebo se úmyslně pokouší na sebe svým chováním nalákat, popichovat nebo na sebe nadměrně upozorňovat.

Tresty za nesportovní chování mohou být uděleny také za různé nedovolené zákroky během hry. Nesportovní chování je například nařízeno vždy, když hráč při vhazování použije ruce nebo prsty k uchopení míče nebo soupeřovy lakrosové hole. Nesportovní chování se také posuzuje vždy, když se konkrétní hráč v průběhu hry opakovaně dopustí stejného typu technického faulu jakékoli povahy. A konečně, nesportovní chování se posuzuje vždy, když hráč hodí svou lakrosovou holí po míči, po jiném hráči, po brankové kleci nebo po jiném personálu hry, například po rozhodčích.

V americkém mládežnickém lakrosu dochází k další formě nesportovního chování vždy, když bránící hráč, který není brankářem, vstoupí do brankoviště s úmyslem zablokovat střelu jako brankář.

Výsledek

V NCAA a US Youth Lacrosse je nesportovní chování osobním faulem s různými tresty. V případech, kdy nesportovní chování zahrnuje hádku s rozhodčím, vulgární výrazy nebo gesta, provokování a posmívání, uchopení míče během vhazování nebo hození lakrosové hole, vyžadují NCAA i US Youth Lacrosse neprominutelný trest na jednu až tři minuty. Tento typ trestu si musí potrestaný hráč odpykat v plném rozsahu a nemůže znovu vstoupit na hřiště, i když soupeřův tým během jeho trestu vstřelí gól. V případě nesportovního chování zahrnujícího opakované technické fauly nebo zdržování návratu na hřiště však může být udělen uvolnitelný trest, což znamená, že hráč může znovu vstoupit na hřiště, pokud během jeho trestu padne gól. V krajním případě mohou opakované tresty za nesportovní chování vést k vyloučení ze hry.

Signál rozhodčího

Lakros Nesportovní chování Signál rozhodčího

Jak v NCAA, tak v americkém mládežnickém lakrosu je signálem pro nesportovní chování to, že rozhodčí drží ruce směrem ven od těla a rovnoběžně se zemí a vytváří pozici ve tvaru písmene T. Vedle nesportovního chování může, ale nemusí rozhodčí dávat další signály k označení dalších typů faulů.

Příklady

• Zatímco míč je buď mrtvý, nebo živý, jeden z trenérů obou soupeřících týmů vstoupí na hřiště, přistoupí k rozhodčímu a rozzlobeně zpochybňuje jeho nedávné rozhodnutí. Trenér obdrží neodvolatelný trest za nesportovní chování a musí na dvě minuty stáhnout jednoho ze svých hráčů ze hry.
  • Hráč 1 pořeže hráče 2, člena soupeřova týmu, a je mu udělen uvolnitelný osobní faul na dvě minuty. Hráč 3, spoluhráč hráče 1, po hře kritizuje trestajícího rozhodčího a dostává neprominutelný trest na jednu minutu za nesportovní chování.
  • Hráči 1 a 2 se utkají o míč. Poté, co rozhodčí zapíská a zahájí hru, bojují o míč a hráč 2 se přitom jednou rukou natáhne a chytí hůl hráče 1. Hráč 2 obdrží jednominutový trest bez možnosti odvolání za nesportovní chování.
  • Poté, co rozhodčí zapíská na píšťalku, aby se hráči vrátili na hřiště, zůstane hráč 1 úmyslně mimo hřiště, čímž způsobí zdržení. Hráč 1 obdrží faul za nesportovní chování a je mu udělen trest na jednu minutu.

Co je nesportovní chování v lakrosu?

V lakrosu se nesportovní chování projevuje vždy, když se hráč nebo trenér chová způsobem, který poškozuje nebo narušuje hru, ostatní hráče nebo funkcionáře. Existuje mnoho typů faulů nesportovního chování, mezi něž mimo jiné patří: hádání se s rozhodčím nebo jeho kritizování, používání vulgárních nebo neslušných výrazů či gest, popichování a popichování, používání rukou nebo prstů k uchopení míče nebo kříže během vhazování, zdržování návratu na hřiště nebo házení lakrosovou holí po míči, jiném hráči nebo jiném personálu hry.

Jaké jsou důsledky předvolání za nesportovní chování v lakrosu?

Za nesportovní chování lze v lakrosu udělit různé tresty v závislosti na typu faulu. Za většinu forem nesportovního chování, jako je hádka s rozhodčím, používání vulgárních výrazů, podrážení, porušení pravidel face-off a házení lakrosovou holí, se provinivšímu se hráči uděluje neprominutelný trest na jednu až tři minuty. Za některé méně závažné fauly, jako je opakování technických faulů nebo zdržování návratu na hřiště, může být udělen uvolnitelný trest na jednu až tři minuty. Některé další tresty, jako například kontakt s brankářem, mohou být uvolnitelné nebo neuvolnitelné a v některých ligách mohou dva nesportovní fauly vést k vyloučení hráče ze hry.

Může být trenérovi v lakrosu vytýkáno nesportovní chování?

Ano, v lakrosu lze trenérovi vytknout nesportovní chování. Nejčastěji jsou trenéři voláni za nesportovní chování, když vstoupí na hřiště a hádají se s rozhodčím nebo mu nadávají, čímž porušují první pravidlo proti nesportovnímu chování. Pokud je lakrosový trenér shledán vinným z nesportovního chování, bude mu udělen neprominutelný trest v délce jedné až tří minut, za který musí stáhnout jednoho ze svých hráčů ze hry, aby si trest odpykal.