Lakros

Tak ako v mnohých iných kontaktných športoch, aj v lakrose platia prísne pravidlá týkajúce sa správania hráčov a trénerov. Pri hre lakros musia hráči a tréneri dodržiavať rôzne pravidlá, ktoré im zakazujú konanie, ktoré sa považuje za nešportové a škodlivé pre hru. Porušovatelia týchto pravidiel často dostávajú osobný faul za nešportové správanie, pričom za rôzne typy porušení sa ukladajú rôzne následky.

Obsah

Definícia

V lakrose zahŕňa nešportové správanie širokú škálu priestupkov, z ktorých väčšina je zahrnutá do tejto kategórie z dôvodu nedostatku vlastného jedinečného názvu. Tieto priestupky sú zoskupené ako priestupky nešportového správania, pretože spôsobujú narušenie normálneho priebehu hry a porušujú integritu hry, ostatných hráčov alebo funkcionárov zapojených do hry. Podľa pravidiel NCAA a US Youth Lacrosse môžu byť tresty za nešportové správanie udelené z viacerých dôvodov. Trest môže byť udelený každému hráčovi, náhradníkovi, nehrajúcemu členovi tímu alebo trénerovi, ktorý sa slovne háda s rozhodcom v súvislosti s rozhodnutím alebo sa akýmkoľvek spôsobom pokúša ovplyvniť jeho rozhodnutie. Za nešportové správanie môže byť potrestaný aj ten, kto na ihrisku používa výhražné, vulgárne alebo obscénne výrazy a gestá alebo sa úmyselne pokúša provokovať, vysmievať alebo na seba svojím správaním príliš upozorňovať.

Tresty za nešportové správanie sa môžu udeľovať aj za rôzne nedovolené zákroky počas hry. Napríklad nešportové správanie sa udeľuje vždy, keď hráč pri vhadzovaní použije ruky alebo prsty na uchopenie lopty alebo lakrosovej palice súpera. Nešportové správanie sa posudzuje aj vtedy, keď sa konkrétny hráč v priebehu hry opakovane dopustí rovnakého typu technického faulu akejkoľvek povahy. A napokon, nešportové správanie sa posudzuje vždy, keď hráč hodí lakrosovú palicu do lopty, do iného hráča, do bránkovej klietky alebo do iného personálu hry, napríklad do rozhodcov.

V americkom mládežníckom lakrose sa iná forma nešportového správania vyskytuje vždy, keď brániaci hráč, ktorý nie je brankárom, vstúpi do bránkoviska s úmyslom zablokovať strelu ako brankár.

Výsledok

V NCAA a US Youth Lacrosse je nešportové správanie osobným faulom s rôznymi trestami. V prípadoch, keď nešportové správanie zahŕňa hádku s rozhodcom, vulgárne vyjadrovanie alebo gestá, podpichovanie a posmievanie, chytanie loptičky počas vhadzovania alebo hádzanie lakrosovou palicou, NCAA aj US Youth Lacrosse vyžadujú trest, ktorý nie je možné zrušiť, v trvaní od jednej do troch minút. Tento typ trestu si musí potrestaný hráč odpykať v plnej výške a nemôže sa vrátiť na ihrisko, aj keď súperov tím počas jeho trestu strelí gól. V prípade nešportového správania zahŕňajúceho opakované technické fauly alebo zdržiavanie návratu na ihrisko však môže byť udelený uvoľniteľný trest, čo znamená, že hráč môže opäť vstúpiť na ihrisko, ak počas jeho trestu padne gól. V krajnom prípade môžu opakované tresty za nešportové správanie viesť k vylúčeniu z hry.

Signál rozhodcu

Lakrosové nešportové správanie Signál rozhodcu

V NCAA aj US Youth Lacrosse je signálom pre nešportové správanie to, že rozhodca drží ruky smerom von od tela a rovnobežne so zemou a vytvorí pozíciu v tvare písmena T. Rozhodca môže, ale nemusí dávať ďalšie signály na označenie ďalších typov faulov popri nešportovom správaní.

Príklady

• Kým je lopta mŕtva alebo živá, jeden z trénerov oboch súperiacich tímov vstúpi na ihrisko a ide k rozhodcovi, pričom nahnevane spochybňuje jeho nedávne rozhodnutie. Tréner dostane neodvolateľný trest za nešportové správanie a musí stiahnuť jedného zo svojich hráčov z hry na dve minúty.
  • Hráč 1 udrie hráča 2, člena súperovho tímu, a je mu udelený uvoľniteľný osobný faul na dve minúty. Po hre hráč 3, spoluhráč hráča 1, kritizuje trestajúceho rozhodcu a dostane jednominútový trest za nešportové správanie, ktorý sa neuvoľňuje.
  • Hráči 1 a 2 stoja proti sebe v boji o loptu. Po tom, čo rozhodca zapíska na začiatok hry, bojujú o loptu a hráč 2 sa pritom jednou rukou natiahne a chytí hokejku hráča 1. Hráč 2 dostane jednominútový trest za nešportové správanie.
  • Po tom, čo rozhodca zapíska, aby sa hráči vrátili na ihrisko, hráč 1 úmyselne zostane mimo ihriska, čím spôsobí zdržanie. Hráč 1 dostáva nešportové správanie a je mu udelený jednominútový trest.

Čo je nešportové správanie v lakrose?

V lakrose sa nešportové správanie vyskytuje vždy, keď hráč alebo tréner koná spôsobom, ktorý poškodzuje alebo narúša hru, ostatných hráčov alebo funkcionárov. Existuje mnoho druhov faulov nešportového správania, medzi ktoré patrí okrem iného: hádka s rozhodcom alebo jeho kritika, používanie vulgárnych alebo obscénnych výrazov alebo gest, podpichovanie a posmievanie, používanie rúk alebo prstov na uchopenie lopty alebo kríža počas rozohrávky, zdržiavanie návratu na ihrisko alebo hádzanie lakrosovou palicou do lopty, iného hráča alebo iného personálu hry.

Aké sú dôsledky predvolania za nešportové správanie v lakrose?

Za nešportové správanie možno v lakrose udeliť rôzne tresty v závislosti od typu faulu. Za väčšinu foriem nešportového správania, ako sú hádky s rozhodcom, používanie vulgárnych výrazov, podpichovanie, porušovanie pravidiel pri vhadzovaní a hádzanie lakrosovou palicou, sa hráčovi, ktorý sa previnil, udeľuje nepodmienečný trest od jednej do troch minút. Za niektoré menej závažné fauly, ako je opakovanie technických faulov alebo zdržiavanie návratu na ihrisko, sa môže udeliť trest na jednu až tri minúty. Niektoré ďalšie tresty, ako napríklad kontakt s brankárom, môžu byť uvoľniteľné alebo neuvoľniteľné a v niektorých ligách môžu dva nešportové fauly viesť k vylúčeniu hráča z hry.

Môže byť tréner v lakrose obvinený z nešportového správania?

Áno, na trénera v lakrose sa môže vzťahovať nešportové správanie. Najčastejšie sú tréneri za nešportové správanie volaní vtedy, keď vstúpia na ihrisko a hádajú sa s rozhodcom alebo mu nadávajú, čím porušujú prvé pravidlo proti nešportovému správaniu. Ak je lakrosový tréner uznaný vinným z nešportového správania, udelí sa mu nenávratný trest na jednu až tri minúty, za ktorý musí stiahnuť jedného zo svojich hráčov z hry, aby si trest odpykal.