Co je to herní bod v tenise?

Tenis
Co je Game Point v tenise

Game point v tenise nastává v okamžiku, kdy by hráč vyhrál aktuální hru ziskem dalšího bodu. K tomu dojde, když hráč dosáhne skóre 40 (třikrát skóruje), pokud jeho soupeř také nedosáhl skóre 40, protože ve většině formátů musí hru vyhrát dva nebo více hráčů.

Pokud mají oba hráči skóre 40, je výsledek dvojka a nastává bodování výhod. Z dvojky získává výhodu hráč, který skóruje jako první. Pokud hráč s výhodou ztratí další bod, vrací se skóre zpět na dvojku. Takto se pokračuje, dokud hráč, který má výhodu, nezíská bod a nevyhraje tak o dva body.

Výjimkou je smíšená čtyřhra (a mužská a ženská čtyřhra na turnajích mimo hlavní soutěž), kde se bodování výhod nepoužívá, což znamená, že další bod po 40-40 vítězí.

Obsah

Další názvy pro Tennis Game Point

V tenise se game point může v závislosti na situaci nazývat i jinak, například break point, set point nebo match point.

Bodem prolomení se rozumí situace, kdy je game point ve prospěch hráče, který nepodává. Pokud hráč získá brejkbol, říká se, že prolomil podání soupeře. Vzhledem k tomu, že podávající strana má výhodu, protože může svého soupeře donutit k defenzivní hře, je obtížné dosáhnout brejkbolů, které jsou důležité pro určení vítěze zápasu. Vítěz zápasu obvykle získá více brejkbolů než jeho soupeř.

Set point se používá místo game pointu, pokud by hráč, který čelí game pointu, vyhrál set také vítězstvím v tomto pointu. Match point se používá v případě, že by hráč vyhrál zápas ziskem dalšího bodu. Match pointy se obvykle počítají, aby bylo možné sledovat počet příležitostí, které měl hráč k vítězství v zápase, takže "Match point 2" znamená, že se jedná o druhý match point. V závislosti na zápase se mohou používat také alternativy pro match point. Pokud je zápas finále turnaje, může se místo toho použít championship point nebo něco podobného v závislosti na turnaji.