Co to jest Game Point w tenisie?

Tenis
Co to jest Game Point w tenisie

Punkt meczowy w tenisie ma miejsce wtedy, gdy zawodnik wygrałby bieżącą grę zdobywając kolejny punkt. Ma to miejsce, gdy gracz osiągnie wynik 40 (punktując trzy razy), o ile jego przeciwnik również nie osiągnął wyniku 40, ponieważ w większości formatów gra musi być wygrana przez dwóch lub więcej.

Jeśli obaj gracze mają wynik 40, wynik jest określany jako deuce i następuje punktacja przewagi. Od deuce, pierwszy gracz, który zdobędzie punkt, zdobywa przewagę. Jeśli gracz z przewagą straci następny punkt, wynik wraca do deuce. Trwa to do momentu, gdy gracz zdobędzie punkt mając przewagę i wygra dwoma punktami.

Wyjątek od tego występuje w mieszanym deblu tenisowym (oraz w deblu kobiet i mężczyzn na turniejach nie-majorskich), gdzie nie ma punktacji przewagi, co oznacza, że następny punkt po 40-40 wygrywa grę.

Spis treści

Inne nazwy dla Tennis Game Point

W tenisie, game point może być również określany innymi nazwami w zależności od sytuacji, w tym między innymi break point, set point i match point.

Break point odnosi się do sytuacji, w której punkt gry jest na korzyść zawodnika, który nie serwuje. Jeśli zawodnik zdobędzie break pointa, mówi się, że przełamał serw przeciwnika. Ponieważ strona serwująca ma przewagę, ponieważ może zmusić przeciwnika do gry defensywnej, break pointy są trudne do osiągnięcia i są ważne dla określenia zwycięzcy meczu. Zazwyczaj zwycięzca meczu zdobywa więcej break pointów niż jego przeciwnik.

Punkt setowy jest używany zamiast punktu meczowego, gdy zawodnik stojący przed punktem meczowym wygrałby również seta poprzez zdobycie punktu. Punkt meczowy jest używany, gdy zawodnik wygrałby mecz zdobywając następny punkt. Punkty meczowe są zwykle liczone, aby śledzić liczbę okazji, które zawodnik miał do wygrania meczu, więc "Punkt meczowy 2" oznacza, że jest to drugi punkt meczowy. Alternatywy dla punktów meczowych mogą być również używane w zależności od meczu. Jeśli mecz jest finałem turnieju, może być użyty punkt mistrzowski lub coś podobnego w zależności od turnieju.