Πόσο διαρκεί ένα παιχνίδι Μπάντμιντον;

Badminton
Πόσο διαρκεί ένα παιχνίδι Badminton

Το άθλημα του μπάντμιντον απαιτεί συντονισμό χεριού-ματιού και αντοχή, καθώς ένα παιχνίδι περιλαμβάνει πολλά σετ παιχνιδιού. Συνεχίστε να διαβάζετε για να μάθετε πόσο διαρκεί ένα παιχνίδι μπάντμιντον.

Πίνακας περιεχομένων

Μορφή μήκους παιχνιδιού Badminton

Σε ολυμπιακό επίπεδο, το μπάντμιντον διέπεται από την ίδια διαμόρφωση, ανεξάρτητα από το φύλο ή τον αριθμό των παικτών που συμμετέχουν. Ως αποτέλεσμα, όλα τα παιχνίδια μονών και διπλών αποτελούνται από σετ που παίζονται μέχρι 21 πόντους. Για κάθε πόντο που παίζεται, η νικήτρια ομάδα λαμβάνει έναν πόντο για την επίτευξη του στόχου των 21 πόντων. Εκτός από την επίτευξη των 21 πόντων, μια ομάδα πρέπει να κερδίσει ένα σετ με τουλάχιστον δύο πόντους διαφορά. Όλα τα παιχνίδια παίζονται καλύτερα δύο από τα τρία σετ. Αυτό σημαίνει ότι για να διεκδικήσει τη νίκη, μια ομάδα πρέπει να κερδίσει συνολικά δύο σετ. Ένας αγώνας μπάντμιντον δεν μπορεί να ξεπεράσει τα τρία σετ.

Ως επί το πλείστον, το μπάντμιντον σε όλα τα επίπεδα παιχνιδιού παίζεται με την ίδια μορφή που παίζεται και στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ωστόσο, υπάρχουν κάποιες άλλες εκδοχές του μπάντμιντον με διαφοροποίηση ως προς το πότε μπορεί να τελειώσει ένα σετ. Για παράδειγμα, ένας παίκτης κερδίζει ένα σετ αν πάρει 30 πόντους, ανεξάρτητα από τη διαφορά πόντων με τον αντίπαλό του.

Διάρκεια των αγώνων Badminton σε χρόνο

Το μπάντμιντον θεωρείται ένα από τα ταχύτερα αθλήματα ρακέτας στον κόσμο. Κάθε πόντος έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και δεν διαρκεί πολύ. Το μέγεθος του γηπέδου μπάντμιντον είναι αρκετά μικρό, γεγονός που ευθύνεται για τους γρήγορους πόντους. Σε γενικές γραμμές, ένα επαγγελματικό παιχνίδι μπάντμιντον με τα δύο καλύτερα από τα τρία σετ διαρκεί περίπου 40 έως 50 λεπτά. Αυτό σημαίνει ότι κάθε σετ σε ένα παιχνίδι τριών σετ θα διαρκέσει περίπου 15 λεπτά από την αρχή μέχρι το τέλος. Ωστόσο, αυτή η διάρκεια μπορεί να διαφέρει αρκετά, αν τα επιμέρους σετ παρατείνονται λόγω του κοντινού σκορ μεταξύ των διαγωνιζομένων. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι τάιμ άουτ υπάρχουν και στο άθλημα του μπάντμιντον. Η ποσότητα και η διάρκεια των τάιμ άουτ διαφέρει αρκετά μεταξύ των επιπέδων ανταγωνισμού και των πρωταθλημάτων. Ωστόσο, υπάρχει μια κοινή πολιτική σύμφωνα με την οποία κάθε ομάδα λαμβάνει ένα τάιμ άουτ 60 δευτερολέπτων κατά τη διάρκεια κάθε αγώνα.

Παγκόσμιο ρεκόρ για το μεγαλύτερο παιχνίδι μπάντμιντον

Ο μεγαλύτερος αγώνας μπάντμιντον στον κόσμο έγινε στο Ασιατικό Πρωτάθλημα Μπάντμιντον του 2016 που διεξήχθη στο Γουχάν της Κίνας. Κατά τη διάρκεια των ημιτελικών του διπλού γυναικών, οι Γιαπωνέζες Kurumi Yonao και Naoko Fukuman αντιμετώπισαν τις Ινδονήσιες Greysia Polii και Nitya Krishinda Maheswari. Ο αγώνας διήρκεσε 161 λεπτά, δηλαδή 2 ώρες και 41 λεπτά. Το παιχνίδι ήταν γεμάτο από πολύ μεγάλα και παρατεταμένα ράλι μεταξύ των ομάδων. Η ομάδα της Ινδονησίας πήρε άνετα το πρώτο σετ, με σκορ 21-13. Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Ιαπωνίας αντέδρασε και κέρδισε με σκορ 21-19. Το τελευταίο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο και διήρκεσε περισσότερο από μία ώρα, όσο δηλαδή διαρκεί κατά μέσο όρο ένας ολόκληρος αγώνας μπάντμιντον. Η ομάδα της Ιαπωνίας κέρδισε τελικά το σετ και το παιχνίδι με σκορ 24-22. Μόνο ένας άλλος επίσημος αγώνας μπάντμιντον έχει διαρκέσει περισσότερο από δύο ώρες. Αυτό συνέβη μεταξύ του Δανού Peter Rasmussen και του Κινέζου Sun Jun στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα IBF του 1997.

ΣΥΧΝΈΣ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Πόσα σετ υπάρχουν στο μπάντμιντον;

Το Μπάντμιντον παίζεται με τη μορφή των δύο καλύτερων από τα τρία σετ. Αυτό σημαίνει ότι ένας παίκτης ή μια ομάδα μπορεί να κερδίσει δύο συνεχόμενα σετ για να διεκδικήσει τη νίκη. Εάν οι αντίπαλοι κερδίσουν και οι δύο ένα σετ, το τρίτο σετ θα βοηθήσει να κριθεί ο νικητής του παιχνιδιού. Για να κερδίσει ένας παίκτης ή μια ομάδα ένα σετ, πρέπει να πετύχει 21 πόντους και να κερδίσει με διαφορά πόντων τουλάχιστον 2 πόντους.

Πόσο διαρκούσε ο μεγαλύτερος αγώνας μπάντμιντον;

Ο μεγαλύτερος αγώνας επαγγελματικού μπάντμιντον έγινε στο Ασιατικό Πρωτάθλημα Μπάντμιντον του 2016 που διεξήχθη στο Γουχάν της Κίνας. Το παιχνίδι διήρκεσε 161 λεπτά, δηλαδή 2 ώρες και 41 λεπτά. Οι Γιαπωνέζες Kurumi Yonao και Naoko Fukuman αντιμετώπισαν την ινδονησιακή ομάδα των Greysia Polii και Nitya Krishinda Maheswari. Κάθε σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με μεγάλα ράλι. Η ιαπωνική ομάδα ήταν τελικά η νικήτρια του παιχνιδιού.

Ποιος ήταν ο συντομότερος επαγγελματικός αγώνας μπάντμιντον που έγινε ποτέ;

Ο μικρότερος επαγγελματικός αγώνας μπάντμιντον έγινε το 1996 στο Uber Cup που διεξήχθη στο Χονγκ Κονγκ της Κίνας. Οι αντίπαλοι στο παιχνίδι ήταν η Ra Kyung-min από τη Νότια Κορέα και η Julia Mann από την Αγγλία. Το παιχνίδι διήρκεσε συνολικά μόνο έξι λεπτά, με νικητή τον Ra Kyung-min.. Τα σκορ του αγώνα ήταν 11-2 και 11-1. Αυτό το τουρνουά μπάντμιντον είχε μικρότερη μορφή παιχνιδιού από το συνηθισμένο παιχνίδι μπάντμιντον. Ανεξάρτητα από αυτό, αυτό το παιχνίδι πέρασε απίστευτα γρήγορα.