Πόσες ομάδες ποδοσφαίρου συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Ποδόσφαιρο

Στο ολυμπιακό ποδόσφαιρο, υπάρχει ένας καθορισμένος αριθμός ομάδων που προκρίνονται στη φάση των ομίλων και μετά. Στο ποδόσφαιρο ανδρών, υπάρχουν 16 ομάδες που συμμετέχουν στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Εν τω μεταξύ, 12 ομάδες γυναικών παίζουν σε κάθε θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πίνακας περιεχομένων

Πώς χωρίζονται οι ομάδες;

Στο ολυμπιακό ποδόσφαιρο ανδρών, οι ομάδες χωρίζονται σε τέσσερις ομίλους με τέσσερις ομάδες στον καθένα. Κάθε ομάδα παίζει με τις άλλες τρεις ομάδες του ομίλου της και οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο περνούν στην προημιτελική νοκ-άουτ φάση. Η νοκ-άουτ φάση αποτελείται από οκτώ ομάδες συνολικά, με δύο ομάδες από κάθε μία από τις τέσσερις κατηγορίες.

Στο ολυμπιακό ποδόσφαιρο γυναικών, οι δώδεκα ομάδες χωρίζονται σε τρεις ομίλους των τεσσάρων. Μέσα σε κάθε όμιλο, κάθε ομάδα παίζει με τις άλλες τρεις ομάδες. Δεδομένου ότι υπάρχουν μόνο τρεις όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, οι δύο πρώτες τρίτες της φάσης των ομίλων θα συνεχίσουν επίσης στους νοκ άουτ γύρους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να προκρίνονται συνολικά οκτώ ομάδες στον προημιτελικό νοκ άουτ γύρο.

Πώς μπαίνουν οι ομάδες στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Για να προκριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι περισσότερες από αυτές τις ομάδες πρέπει να συμμετάσχουν σε προκριματικούς αγώνες και σε ειδικά τουρνουά για τις περιοχές τους. Ομάδες όπως η Βραζιλία, η Γερμανία, η Αγγλία και η Γαλλία είναι συνήθως πιο εύκολο να προκριθούν στην παγκόσμια σκηνή.

Ομάδα ΔΒραζιλία, Γερμανία, Ακτή Ελεφαντοστού, Σαουδική Αραβία

Για τον γύρο των ομίλων, 3 βαθμοί κερδίζονται για νίκη, 1 βαθμός για ισοπαλία και 0 βαθμοί για ήττα. Οι νίκες είναι δυσεύρετες και μια νίκη 3 πόντων στον προκριματικό γύρο είναι τεράστια για μια χώρα.

Οι περισσότεροι βαθμοί που πρέπει να έχετε συγκεντρώσει μετά τον γύρο διαίρεσης/πουλ είναι 9 βαθμοί (αυτό ισχύει αν η ομάδα κάνει το 3-0). Εάν μια ομάδα κερδίσει ένα παιχνίδι, φέρει μια ισοπαλία και χάσει ένα παιχνίδι, θα τερματίσει με 4 βαθμούς.

Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο τεσσάρων ομάδων μπαίνουν στην τελική οκτάδα, και ο ανταγωνισμός είναι βέβαιο ότι θα είναι διασκεδαστικός και έντονος.

Σύντομη επισκόπηση των κανόνων

ρολόι αγώνα ποδοσφαίρου

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάθε παιχνίδι αποτελείται από δύο ημίχρονα διάρκειας 45 λεπτών. Εάν ο αγώνας είναι άσφαιρος ή ισόπαλος μετά από 90 λεπτά, παίζεται παράταση 30 λεπτών (δύο ημίχρονα των 15 λεπτών). Εάν το παιχνίδι εξακολουθεί να είναι χωρίς σκορ ή ισόπαλο, η έκβαση του αγώνα καθορίζεται από πέναλτι πέντε παικτών.