Mi az a tie break a teniszben?

Tenisz
Mi a Tie Break a teniszben

A teniszben két különböző típusú tie break létezik: a kettesből eredő tie break és a tie break szett. Mindkét tie break szituáció egyedi, és a maga módján oldódik meg.

Tartalomjegyzék

Deuce Tie Break

Egy tipikus teniszmeccsen az egyik félnek legalább négy pontot kell szereznie a győzelemhez. Ha az állás 3-2 (40-30), 3-1 (40-15) vagy 3-0 (40-love/0), és a 3 ponttal rendelkező játékos ismét pontot szerez, akkor ő nyer. Ha az állás 3-3 (40-40), akkor ezt hívják kettesnek. Ha az egyik fél pontot nyer a kettesben, az eredményt Advantage In (a győztes fél)-Advantage Out-nak nevezik. Ezután, ha az Advantage In oldal szerez még egy pontot, akkor megnyeri a játékot. Kettesben az egyik félnek két egymást követő pontot kell nyernie a győzelemhez. Ez a teniszben a tie break egyik aspektusa, de az emberek általában nem erre gondolnak, amikor a tenisz tie breakről beszélnek.

Tie Break készlet

A tie break a teniszben általában arra az esetre utal, amikor egy mérkőzéssorozat a kimerülés háborúja. Egy "tie break szett" esetén a játékosnak hat játékot kell megnyernie a győzelemhez. Ha a szett állása 5-5, a játékosnak két egymást követő játékot kell nyernie a szett megnyeréséhez. Ha a szett állása 6-6, akkor egy utolsó játékot kell játszani, amely meghatározza a szett győztesét. Ezt hívják "tie break game"-nek. A tie break game-ben a játékosnak 7 pontot kell szereznie, és a 7. pont megszerzésekor legalább két ponttal kell vezetnie a győzelemhez (a "15, 30, 40" rendszer ebben a helyzetben nem alkalmazható). Minden játékos 6 pont lejátszása után oldalt vált.