Čo je tie break v tenise?

Tenis
Čo je remíza v tenise

V tenise existujú dva rôzne typy tajbrejkov: tajbrejk, ktorý je výsledkom dvojchyby, a tajbrejk setu. Obe situácie sú jedinečné a riešia sa svojím vlastným spôsobom.

Obsah

Deuce Tie Break

V bežnej tenisovej hre musí jedna strana získať aspoň štyri body, aby vyhrala. Ak sa skóre dostane na 3:2 (40:30), 3:1 (40:15) alebo 3:0 (40:0) a hráč s tromi bodmi opäť skóruje, vyhral. Ak sa skóre dostane na 3:3 (40:40), nazýva sa to deuce. Ak jedna strana vyhrá bod v deuce, výsledok sa označuje ako Advantage In (víťazná strana) - Advantage Out. Ak strana Advantage In získa ďalší bod, vyhráva hru. V dvojke musí strana vyhrať dva po sebe idúce body, aby vyhrala. Toto je jeden z aspektov tajbrejku v tenise, ale vo všeobecnosti to nie je to, na čo ľudia myslia, keď sa hovorí o tenisovom tajbrejku.

Súprava na prerušenie nerozhodného výsledku

Tie break v tenise sa zvyčajne vzťahuje na prípady, keď je sada hier vyčerpávajúcou vojnou. "Tie break set" vyžaduje, aby hráč vyhral šesť hier, aby vyhral. Ak je stav setu vyrovnaný 5:5, hráč musí vyhrať dva po sebe idúce gemy, aby set vyhral. Ak je stav setu vyrovnaný 6:6, hrá sa posledná hra, ktorá určí víťaza setu. Tento zápas sa nazýva "tie break game". V tajbrejkovej hre musí hráč získať 7 bodov a v čase siedmeho získaného bodu viesť aspoň o dva body, aby vyhral (systém "15, 30, 40" sa v tejto situácii nepoužíva). Každý hráč si vymení stranu po odohraní 6 bodov.