Ile Mistrzostw Świata zakończyło się rzutami karnymi?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
Ile Mistrzostw Świata zakończyło się rzutami karnymi

Tytuł mistrza świata dwukrotnie w historii kończył się w rzutach karnych. Finał Pucharu Świata w 1994 roku pomiędzy Włochami a Brazylią oraz finał Pucharu Świata w 2006 roku pomiędzy Włochami a Francją zakończyły się rzutami karnymi. Było kilka innych meczów Pucharu Świata, które również zakończyły się rzutami karnymi, ale Mistrzostwa Świata w 1994 i 2006 roku są jedynymi tytułami, w których finał zakończył się rzutami karnymi.

Spis treści

Finał Mistrzostw Świata 1994: Włochy vs. Brazylia

Finał Mistrzostw Świata w 1994 roku jako pierwszy w historii został rozstrzygnięty przez rzuty karne. Mecz odbył się w Pasadenie, w Kalifornii, na stadionie Rose Bowl, pomiędzy Włochami a Brazylią. Pod koniec regulaminowego czasu gry wynik był remisowy przy 0-0. Był to pierwszy finał Mistrzostw Świata, w którym nie padł żaden wynik zarówno po regulaminowym czasie gry, jak i po dogrywce. W wyniku rzutów karnych Brazylia zwyciężyła nad Włochami wynikiem 3-2. Roberto Baggio z Włoch nie trafił z rzutu karnego, dając Brazylii czwarty tytuł mistrza świata. Dzięki temu zwycięstwu Brazylia stała się pierwszym narodem w historii Pucharu Świata, który zdobył cztery tytuły.

Finał Mistrzostw Świata 2006: Włochy vs. Francja

Finał Mistrzostw Świata 2006 to jedyny inny mecz mistrzostw, który został rozstrzygnięty przez rzuty karne. Mecz finałowy odbył się na Olympiastadion w Berlinie, Niemcy, pomiędzy Włochami i Francją. Po zakończeniu regulaminowego i dodatkowego czasu gry, w meczu był remis 1-1, co zmusiło do rozegrania meczu w rzutach karnych. Włochy wyszły z nich zwycięsko, a wszystkie pięć zawodniczek zdobyło bramki z rzutów karnych. David Trezeguet był jedynym zawodnikiem Francji, który nie strzelił skutecznie swojego rzutu karnego, co dało Włochom wynik 5-3 i czwarty tytuł mistrza świata.

1982 Półfinał Mistrzostw Świata: Francja vs. Niemcy Zachodnie

Mecz półfinałowy Mistrzostw Świata w 1982 roku był pierwszym w ogóle meczem Pucharu Świata, który został rozstrzygnięty przez rzuty karne. Mecz odbył się na stadionie Ramón Sánchez Pizjuán w Sewilli w Hiszpanii pomiędzy Francją a Niemcami Zachodnimi. Po zakończeniu regulaminowego czasu gry wynik był remisowy 1-1. Podczas dogrywki francuscy piłkarze Marius Tresor i Alain Giresse zdobyli gole, dzięki którym reprezentacja miała przewagę 3-1. Niemcy Zachodnie wróciły do gry i wyrównały wynik Francji. Karl Heinz Rumminege i Klaus Fischer zdobyli bramki, doprowadzając do wyrównania 3-3. W ostatnich 10 minutach dogrywki nie padł żaden wynik i mecz musiał zostać rozstrzygnięty przez rzuty karne.

Drużyny wymieniały się bramkami. Każda drużyna straciła tylko jedną bramkę w ciągu pięciu rund, co doprowadziło do wyniku 4-4 i przejścia do fazy nagłej śmierci. Maxime Bossis zgłosił się do strzelania dla Francji, a Horst Hrubesch dla Niemiec. Hrubesch strzelił, podczas gdy Bossis nie był w stanie zamienić swojego strzału, co dało Niemcom Zachodnim zwycięstwo i pomogło ich drużynie awansować do finału Mistrzostw Świata w 1982 roku.

Mecz Mistrzostw Świata 1986: Francja vs. Brazylia

Mecz Mistrzostw Świata w 1986 roku pomiędzy Francją a Brazylią to kolejne pamiętne zawody, które zostały rozstrzygnięte przez strzelanie. Brazylijczyk Careca i Francuz Michel Platini zdobyli bramki w pierwszej połowie meczu. Przez resztę meczu, w tym dwie 15-minutowe dogrywki, nie padły żadne dodatkowe bramki i mecz zakończył się strzelaniem. Po przegranej w rzutach karnych z Niemcami Zachodnimi cztery lata wcześniej, Francuzi byli przygotowani na rewanż. Luis Fernandez stanął w obronie Francji i strzelił decydujący rzut karny, ustalając wynik końcowy na 4-3 i dając Francji zwycięstwo nad Brazylią.

Półfinał Mistrzostw Świata 1990: Niemcy Zachodnie vs. Włochy

Mecz Mistrzostw Świata 1990 pomiędzy Niemcami Zachodnimi a Anglią był kolejnym półfinałowym spotkaniem, które zostało zmuszone do strzelania. W regulaminowym czasie gry Anglia zdobyła niefortunnego gola, po którym Gary Lineker strzelił bramkę na 1-1. Po dogrywce wynik pozostał remisowy i mecz wszedł w fazę strzelania. Anglia i Niemcy Zachodnie skutecznie wykonały swoje pierwsze trzy rzuty karne. Stuart Pearce z Anglii był pierwszym angielskim zawodnikiem, który nie trafił z rzutu karnego, podczas gdy Niemiec Olaf Thon zakopał swój strzał, ustalając wynik na 4-3. Losy meczu leżały w rękach Anglika Chrisa Waddle, który kopnął piłkę nad poprzeczką i dał Niemcom Zachodnim ostateczne zwycięstwo.