Câte Cupe Mondiale a câștigat Argentina?

Cupa Mondială Fifa
Câte Cupe Mondiale a câștigat Argentina

Argentina este de foarte mult timp una dintre cele mai bune țări fotbalistice din lume. De la jucători precum Diego Maradona și Lionel Messi, argentinienii sunt în mod constant în discuție pentru a câștiga Cupa Mondială. Citiți mai jos pentru a afla câte Cupe Mondiale a câștigat Argentina.

Cuprins

Victorii în Cupa Mondială masculină

Echipa masculină de fotbal a Argentinei a avut o istorie bogată la Cupa Mondială. Argentina are în prezent două titluri de campioană mondială, obținute în 1978 și 1986. În plus, au terminat de trei ori pe locul al doilea, în 1930, 1990 și 2014.

Începând din 1978, Argentina s-a impus cu 2-1 în faza grupelor și s-a calificat în turul 2. Cu toate acestea, țara a fost aproape eliminată, deoarece trebuia să învingă Peru la cel puțin patru goluri pentru a avansa în finală. Condusă de viitorul MVP al turneului, Mario Kempes, Argentina a învins Peru cu 6-0 și a continuat să învingă Olanda pentru a cuceri prima sa Cupă Mondială.

Patru ani mai târziu, Argentina a dezamăgit, dar a fost din nou în cursă în 1986, deoarece avea unul dintre cei mai buni jucători din lume, Diego Maradona. În sferturile de finală, Argentina a întâlnit Anglia în ceea ce a fost o confruntare foarte disputată, care este împotmolită în controverse. În minutul 51, Maradona a marcat un gol folosindu-se de mână, dar arbitrii nu l-au văzut și, ca urmare, golul a contat pentru a da echipei sale avantajul. Argentinienii au câștigat acel meci cu 2-1, apoi au învins Belgia și s-au calificat în finală împotriva Germaniei de Vest. Argentina a condus cu 2-0 în fazele de scară ale meciului, dar germanii au marcat în minutele 74 și 81 pentru a egala. Cu toate acestea, egalitatea a fost de scurtă durată, deoarece Jorge Burruchaga a alergat pe aripa stângă și a marcat golul victoriei în minutul 84.

Victorii în Cupa Mondială feminină

În timp ce echipa masculină s-a bucurat de un succes extraordinar pe scena mondială, echipa feminină s-a calificat doar de trei ori la Cupa Mondială (2003, 2007 și 2019) și nu a ajuns niciodată în faza eliminatorie. De fapt, argentinienii nu au câștigat niciodată nici măcar un meci la Cupa Mondială, având un bilanț general de 0-2-7, iar diferența de goluri este de -32.

Cu toate acestea, femeile s-au descurcat mai bine în alte competiții internaționale, cum ar fi Copa America. Argentina a ajuns de patru ori consecutiv în runda finală, în perioada 1995-2006, și a câștigat totul în 2006.

Principalii marcatori la masculin

După ce a câștigat două Cupe Mondiale și a avansat în finală de încă trei ori, au existat o mulțime de jucători mari care au jucat pentru echipa masculină de fotbal a Argentinei. Cel mai bun marcator din istoria țării sale la Cupa Mondială este Gabriel Batistuta, cu zece goluri. Batistuta a participat la trei ediții ale Cupei Mondiale și a avut o medie de 0,83 goluri pe meci, conducând echipa până în faza eliminatorie atât în 1994, cât și în 1998. Recordul Argentinei pentru cele mai multe goluri marcate în cadrul turneului îi aparține lui Guillermo Stabile, care a marcat de opt ori la prima ediție a Cupei Mondiale din istorie, în 1930, pentru ca Argentina să termine pe locul al doilea.