Cine a câștigat ediția de anul trecut a Openului Franței?

French Open Roland Garros
Openul Franței

În fiecare an, jucătorii și fanii așteaptă cu nerăbdare cel de-al doilea dintre cele patru turnee de Grand Slam, Openul Franței. Anul trecut, turneul a avut loc între 24 mai și 13 iunie pe Stade Roland Garros din Paris.

Cuprins

2022

Rafael Nadal a câștigat ediția masculină a Openului Franței din acest an. Iga Świątek a câștigat ediția feminină a Openului Franței din acest an. Jucătorul polonez Iga Swiatek a fost desemnat favorit la începutul acestui an.

2021

Divizia masculină: Novak Djokovic

La turneul din 2021, Novak Djokovic și-a adjudecat al doilea titlu la Roland Garros, învingându-l pe Stefanos Tsitsipas cu scorul de 6-4 în ultimul set. După această victorie, a devenit primul jucător din Era Open și al treilea din istorie care a câștigat toate cele patru turnee de Grand Slam de cel puțin două ori. În calitate de jucător de top la nivel internațional, acest Open al Franței a devenit al 19-lea său titlu major. De-a lungul celor cinci seturi de la Roland Garros, Djokovic a fost inițial condus cu două seturi; cu toate acestea, a luptat în ultimele trei pentru a-și asigura victoria. Unele dintre statisticile sale cheie pe durata meciului includ câștigarea a 85% din punctele de prim serviciu în primul set, precum și 73% din punctele de al doilea serviciu și 11 lovituri câștigătoare față de patru erori neforțate în setul al treilea. De asemenea, Djokovic l-a devansat pe Tsitsipas la punctele câștigate la fileu, cu 19/30, aproximativ 63%. Fiind una dintre cele mai palpitante reveniri din istoria tenisului, întregul meci a durat patru ore și 11 minute, încheindu-se cu Djokovic ridicând Cupa Mușchetarilor.

Divizia feminină: Barbora Krejcikova

Într-un meci dominator cu 3-0, Barbora Krejcikova a învins-o pe concurenta rusă și cap de serie nr. 31, Anastasia Pavlyuchenkova, și a devenit câștigătoarea Openului Franței 2021 la simplu feminin. De asemenea, victoria sa a intrat în istorie, ea devenind prima cehoaică care câștigă titlul la simplu la Roland Garros de la Hana Mandlikova în 1981. În urma acestei victorii, seria ei de atunci s-a extins la 12 meciuri. Cel mai șocant este faptul că Krejcikova a cunoscut o ascensiune rapidă spre succes, fiind clasată pe locul 114 la simplu cu doar opt luni înainte de victoria sa. Această jucătoare tânără și talentată a demonstrat acest succes în meciul de o oră și 58 de minute. Pe parcursul meciului, statisticile ei majore includ câștigarea a 73% din punctele de la fileu și obținerea a 34 de lovituri câștigătoare. Deși inițial era defavorizată, Krejcikova a sărbătorit cu Cupa Suzanne-Lenglen, dovedind că toți cei care se îndoiau de ea s-au înșelat.