Cum funcționează punctajul în tenis?

Tenis
punctaj în tenis

Există trei componente principale ale sistemului de punctaj în tenis. Înainte de a descompune sistemul de punctare, trebuie să știți că în tenis există jocuri, seturi și meci. Meciul este termenul propriu-zis pentru întreaga performanță și este alcătuit din seturi. Un meci este format din puncte, iar un set este format din meciuri câștigate.

Sistemul de punctaj în tenis este același atât pentru jocul de simplu, cât și pentru cel de dublu. Singura diferență în joc este reprezentată de limitele de pe teren. În jocul de simplu, aleile sunt în afara limitelor, iar în jocul de dublu, nu. Jucătorul (simplu) sau echipa (dublu) care câștigă cele mai multe seturi câștigă meciul.

Cuprins

Cum funcționează jocurile?

Nivel de puncte

Nivelul de puncte este următorul: ambii jucători încep de la 0. După ce a marcat un punct, un jucător va avea acum 15 puncte. Următorul punct câștigat îl va aduce pe jucător la 30. În continuare, un alt punct câștigat aduce scorul unui jucător la 40. Dacă jucătorul cu 40 câștigă următorul punct (presupunând că scorul nu este egal la 40), va câștiga acel joc, iar acum conduce setul cu 1-0.

Atunci când există o egalitate, înainte de scorul de 40, se vorbește de "all". De exemplu, atunci când ambii jucători au 30, se va spune "30 all".

Deuce

Este important de reținut că jocurile și meciurile de tenis se desfășoară în formatul "victorie la doi". Dacă ambii jucători au 40 de puncte, avem ceea ce se numește "deuce". Următorul punct câștigat la "deuce" îi conferă jucătorului respectiv avantajul, ceea ce, pe scurt, înseamnă că, dacă acesta câștigă următorul punct, câștigă jocul. Cu toate acestea, dacă jucătorul care nu are avantajul câștigă punctul, jocul revine la "doi".

Avantaj

Ultimii termeni pe care s-ar putea să îi auziți adesea în ceea ce privește scorul sunt advantage-in și advantage-out. Avantaj în, sau, pe scurt, ad-in, este atunci când serverul înscrie punctul în timpul unui deuce. Avantaj afară, sau ad-out, este atunci când beneficiarul înscrie punctul în timpul unui deuce.

Cu toate că sistemul standard de punctaj include sistemul de punctaj "deuce" și "advantage", există momente în care acesta nu va fi luat în considerare, iar când scorul este 40-40, următorul punct câștigă jocul.

Exemplu de punctaj - jucătorii câștigă fără Deuce

• 0 - 0 (Jocul începe cu serviciul jucătorului 1)
  • 15 - 0 (Jucătorul 1 înscrie primul punct)
  • 30 - 0 (Jucătorul 1 înscrie al doilea punct)
  • 40 - 0 (Jucătorul 1 înscrie al treilea punct)
  • Game Over - Jucătorul 1 câștigă (Jucătorul 1 înscrie al patrulea punct)

Exemplu de punctaj - jucătorii câștigă cu Deuce

• 15 - 15 (Jucătorul 2 înscrie primul punct)
  • 30 - 15 (Jucătorul 1 înscrie al doilea punct)
  • 30 - 30 (Jucătorul 2 înscrie al doilea punct)
  • 40 - 30 (Jucătorul 1 înscrie al treilea punct)
  • 40 - 40 (Jucătorul 2 înscrie al treilea punct)
  • DEUCE: În acest moment jocul este egal. Pentru ca un jucător sau mai mulți jucători să câștige, aceștia trebuie să înscrie alte două puncte consecutive.
  • Ad-in (Jucătorul 1 înscrie al patrulea punct)
  • 40-40 (din nou Deuce) - (Jucătorul 2 înscrie al patrulea punct)
  • Ad-Out (Jucătorul 2 înscrie al cincilea punct)
  • Game Over - Jucătorul 2 câștigă (Jucătorul 2 înscrie al șaselea punct)

Scorul setului

Pentru a câștiga un set, un jucător trebuie să câștige un total de șase game-uri în cadrul setului. Primul jucător care câștigă șase jocuri câștigă setul. Seturile trebuie să fie decise de cel puțin două jocuri, la fel ca și meciurile care trebuie să fie decise de cel puțin două puncte. În cazul în care un set este egal la cinci game-uri fiecare, învingătorul trebuie să câștige încă două game-uri consecutive pentru a câștiga setul.

Atunci când un set ajunge la un scor de 6 - 6 la game-uri, există ceea ce se numește "tie-break". Pentru a câștiga la loviturile de departajare, un jucător trebuie să aibă un scor de cel puțin șapte puncte și, de asemenea, să aibă cu două puncte mai mult decât adversarul său. Punctajul pentru lovituri de departajare este secvențial, începând de la unu. Astfel, de exemplu, un jucător poate câștiga o lovitură de departajare cu scorul de 7-5, 8-6, 9-7, etc.

Scorul meciului

Punctajul meciurilor funcționează ca un sistem de punctaj de tip "cel mai bun dintre cele mai bune". De obicei, un meci are trei seturi, iar primul jucător care câștigă două din cele trei seturi câștigă meciul. În turneele majore de tenis masculin profesionist, seturile sunt de tipul cel mai bun din cinci seturi, în care primul jucător care câștigă trei seturi câștigă meciul.

Cum să înscrieți puncte la simplu

• Jucătorul care servește mingea o servește direct în terenul de serviciu corect, iar adversarul nu poate returna serviciul. Acest lucru este cunoscut sub numele de as.
  • Jucătorul care servește mingea trimite mingea în fileu sau în afara terenului la două încercări consecutive. Prima încercare este cunoscută sub numele de "fault", pentru care nu se acordă niciun punct, a doua încercare se numește "dublă greșeală", iar adversarului i se acordă un punct.
  • După ce un serviciu a fost pus în joc, dacă un jucător lovește mingea în fileu, celuilalt jucător i se acordă un punct.
  • După ce un serviciu a fost pus în joc, dacă vreun jucător lovește mingea în aleile de dublu de pe ambele părți ale terenului sau în spatele liniei de fund, celuilalt jucător i se acordă un punct.

Cum să înscrieți puncte la dublu

În jocul de dublu, punctajul este același, cu excepția faptului că aleile de dublu sunt în joc. Acest lucru înseamnă că lovirea mingii în alei nu înseamnă că cealaltă echipă primește un punct, ci continuă jocul până când un alt jucător lovește mingea în plasă sau în spatele liniei de fund.

Strategia de joc

Meciurile de tenis pot dura de obicei ore în șir. Cel mai lung meci din istoria tenisului a avut loc în 2010, a durat peste 11 ore și s-a jucat pe parcursul a trei zile.

Strategia din spatele jocurilor variază, desigur, de la jucător la jucător și de la terenurile de iarbă la cele de zgură și la cele de hard. Pentru a câștiga un meci, doriți să vă concentrați asupra punctelor slabe ale adversarului, iar cei mai buni jucători de tenis din lume sunt destul de buni în a face acest lucru și în a profita de ele. Dacă un jucător poate expune o slăbiciune la începutul unui meci de tenis, meciul va trece de obicei mai repede, deoarece jucătorul care pierde este pur și simplu depășit. Pe scurt, obiectivul este de a câștiga, și de a câștiga rapid.

Puncte de întrerupere și jocuri

Jucătorii de tenis alternează serviciul de la un meci la altul. Servirea este văzută ca un avantaj major în tenis, așa că este imperativ ca jucătorii să câștige un meci în care au serviciul. Atunci când un jucător care primește serviciul are posibilitatea de a câștiga un game la următorul punct, acesta este cunoscut ca punct de break.

Atunci când un jucător care nu servește câștigă setul, se numește "break" pentru celălalt jucător. Spargerea unui game îi oferă jucătorului un avantaj uriaș pentru a câștiga setul. Având în vedere că majoritatea game-urilor sunt câștigate de jucătorul care servește, câștigarea chiar și a unui singur game într-un set poate duce la o victorie la set. Spargerea adversarului poate contribui, de asemenea, la schimbarea impulsului meciului.

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Câte puncte are fiecare parte într-un meci de tenis dacă scorul este egal?

Dacă scorul unui meci de tenis este "deuce", înseamnă că fiecare jucător are 40 de puncte. În mod normal, 40 de puncte ar însemna că un jucător poate câștiga jocul la următorul punct, însă acest lucru nu este valabil atunci când ambii jucători sunt la 40. În schimb, unul dintre cei doi jucători trebuie să câștige fiecare dintre următoarele două puncte pentru a câștiga jocul.

Cum se numesc scorurile în tenis?

Diferitele scoruri în tenis sunt 0 (dragoste), 15, 30, 40, și apoi joc.. Între timp, în cazul în care un jucător este eliminat, scorul său este numit "love" în loc de 0.

Sunt aleile în joc în tenisul de simplu?

În tenisul de simplu, aleile nu sunt în joc. Dacă un jucător reușea să lovească mingea pe una dintre alei, adversarul primea un punct. Aceasta este rădăcina denumirii de "alee de dublu".