Hokejové prázdne bránky

Ľadový hokej
Ľadový hokej Prázdna sieť

V ľadovom hokeji je prázdna bránka vtedy, keď tím stiahne svojho brankára z hry a nahradí ho ďalším korčuliarom.

Obsah

Ťahanie brankára

V hokeji pojem "stiahnutie brankára" znamená, že brankár odíde z ľadu a nahradí ho ďalší korčuliar. Zvyčajne sa to stáva ku koncu zápasu, keď tím prehráva a zostáva mu už len niekoľko minút a potrebuje streliť gól. Vzniká tak vysoko riziková situácia, pretože pred súperovými útočníkmi nebráni bránku tímu žiadny brankár, preto sa používa názov "prázdna bránka". Prázdne bránky sa vyskytujú takmer v každom vyrovnanom zápase. Cieľom tejto stratégie je získať pre tím väčšiu šancu streliť rozhodujúci gól, poslať zápas do predĺženia a dať mu šancu vyhrať alebo si aspoň zabezpečiť bod.

Góly do prázdnej bránky

Gól do prázdnej bránky padne, keď tím skóruje proti súperovi, ktorý stiahol svojho brankára. Keďže v bránke nie je brankár, bránka sa považuje za "prázdnu". Góly do prázdnej bránky sú pomerne časté, keď tím stiahne svojho brankára, pretože pre súperov tím je oveľa ľahšie skórovať. Wayne Gretzky drží rekord v počte gólov do prázdnej bránky - 56 v kariére.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kedy tímy v hokeji vystriedajú brankára?

Tímy najčastejšie využívajú prázdnu bránku, keď v závere zápasu prehrávajú. Svojich brankárov zvyknú stiahnuť, keď do konca záverečnej tretiny zostáva približne 60-90 sekúnd. Niektorí ľudia sa však domnievajú, že tímy by ich mali sťahovať skôr ako dve minúty pred koncom, pretože by tak mali viac času na útočenie a väčšiu šancu vyrovnať skóre. Existujú prípady, keď sú zápasy vyrovnané a jeden tím stiahne svojho brankára, pretože nechce ísť do predĺženia, ale to sa zvyčajne stáva len v posledných zápasoch sezóny, keď tímy bojujú o body.

Prečo tímy v hokeji používajú prázdnu bránku?

Prázdna bránka umožňuje tímu priviesť na ihrisko ďalšieho korčuliara. To im vytvára výhodu v útoku, keďže majú šesť korčuliarov proti piatim korčuliarom a brankárovi.namiesto bežnej hry päť na päť. Problémom je, že prázdna bránka uľahčuje súperovmu tímu skórovať. Práve preto sa prázdne bránky používajú, keď tímy v závere zápasu prehrávajú, pretože nemajú čo stratiť a potrebujú rýchlo skórovať, aby vyrovnali a poslali zápas do predĺženia.

Ako často funguje prázdna bránka v hokeji?

Použitie prázdnej siete nefunguje veľmi často. To je jeden z dôvodov, prečo si niektorí ľudia myslia, že tímy by mali začať sťahovať svojich brankárov skôr, aby mali útočníci viac času usadiť sa a využiť svoju výhodu. Podľa More Hockey Stats len tri tímy nedali v sezóne 2019/20 viac gólov do prázdnej bránky, ako ich strelili (dva z týchto tímov strelili rovnaký počet gólov, ako dali). Len jeden tím strelil deväť gólov do prázdnej bránky, 17 tímov dalo viac ako deväť gólov do prázdnej bránky.