Košarka
Domov>Šport>Košarka>Košarkarski turnirji

Kazalo vsebine

Zgodovina tekmovanja WNIT

Ženski turnir National Invitation Tournament je enakovreden moškemu turnirju NIT in se igra tako pred sezono kot po njej. Predsezonski turnir se je začel leta 1994 in običajno traja približno dva tedna v novembrskem delu neligaškega urnika. Turnir po sezoni je bil prvič odigran leta 1998, nekaj let pozneje.

Struktura WNIT

Na predsezonskem turnirju sodeluje 16 ekip. Vse ekipe bodo na turnirju odigrale vsaj 3 tekme, kar pomeni, da se bodo na turnirju pomerile ekipe, ki se bodo uvrstile na nižja mesta pod 1. in 2. mestom. Turnir po sezoni je turnir z enim samim izločanjem, na katerem sodeluje 64 ekip. Vse tekme se odigrajo na šoli, ki ima v oklepaju višjo uvrstitev, na tem turnirju se ne igrajo regionalne tekme. Razporeditev je od 1 do 16 v štirih ločenih regijah.

Postopek izbire ekipe

Predsezonski turnir vključuje zelo subjektiven postopek izbire, na katerega so povabljene najboljše ekipe glede na več dejavnikov. Turnir po sezoni pa je veliko bolj strukturiran. Polovica tekmovalnega polja oziroma 32 ekip je avtomatično uvrščenih najboljših razpoložljivih ekip, ki se niso uvrstile na turnir NCAA v vseh 32 konferencah v ženski košarki. Tako se v polju znajde po ena ekipa na konferenco. Preostalih 32 šol je izbranih po sistemu at-large, pri čemer vabila prejmejo najboljše razpoložljive ekipe. Edini pogoj je, da mora vsaka uvrščena ekipa v rednem delu sezone doseči vsaj 0,500.

Pretekli prvaki WNIT

Ženski košarkarski program Connecticuta je eden najuspešnejših programov v zgodovini univerzitetne atletike in ima največ zmag v predsezoni WNIT (3), od leta 2005 pa še nobene. Druge šole, ki imajo več predsezonskih turnirskih zmag, so še Louisville, Louisiana Tech, Notre Dame, Severna Karolina, Baylor in Purdue. Od ustanovitve WNIT po sezoni nobena ekipa ni zmagala več kot enkrat, med zadnjimi tremi zmagovalci pa so Arizona, Indiana in Michigan.