Katere so najboljše teniške tekme v Wimbledonu?

Tenis
Katere so najboljše teniške tekme v Wimbledonu

Wimbledon je bil ustanovljen leta 1877 in je doživel nekaj največjih trenutkov v zgodovini tenisa. Obvezne popolnoma bele uniforme, eleganca teniške vasi in bučna energija osrednjega igrišča so vidiki, ki prispevajo k čarobnosti Wimbledona.

V Wimbledonu so v preteklih letih slavili veliki igralci, kot so Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams in Martina Navratilova. Ker je to edini turnir za grand slam, ki se igra na travi, je raven tekmovanja na tem turnirju športnim navdušencem omogočila nekaj nepozabnih trenutkov. Berite naprej in spoznajte nekaj najboljših tekem v Wimbledonu, ki so bile kdajkoli odigrane.

• 2008 Finale moškega posamičnega turnirja - Roger Federer proti Rafaelu Nadalu
  • 1990 Finale ženskega turnirja posameznic - Martina Navratilova proti Zini Garrison
  • 2010 Prvi krog moške enojke - John Isner proti Nicolasu Mahutu

Kazalo vsebine

Nadal proti Federerju (2008)

6. julija 2008 sta se Rafael Nadal in Roger Federer v All England Clubu tretjič zapored srečala v finalu moškega turnirja posameznikov. Odziv okrog tekme je bil neverjeten, saj je Roger Federer v prejšnjih dveh finalih premagal Rafaela Nadala. Tekma je bila tudi četrti letošnji finale med njima, saj je Nadal proti Federerju zmagal v Monte Carlu, Hamburgu in na Roland Garrosu.

Po finalih v letih 2006 in 2007 se je Roger Federer uveljavil kot eden najboljših v zgodovini, čeprav je bil star šele 27 let. Rafael Nadal je bil star komaj 21 let in je potreboval wimbledonsko krono, da bi pokazal, da je več kot le mojster na glini. Na turnirju sta prevladovala, saj sta skoraj vsak dvoboj do finala dobila v treh nizih, s čimer sta poskrbela za zelo izenačen dvoboj.

Tekma se je izkazala za še bolj napeto, kot je bilo pričakovati, saj sta se oba borila za štiri ure in oseminštirideset minut, takrat najdaljši finale Wimbledona za moške posameznike. Zaradi številnih prekinitev, ki jih je povzročil dež, je bila tekma še bolj legendarna, saj je Nadal na koncu v petem nizu zaprl tekmo, potem ko je zamudil več točk. Skozi leta je Wimbledon doživel še več drugih velikih finalov, vendar je finale iz leta 2008 zaradi hrupa in nenehnega menjavanja vodstva ostal zapisan kot največja odigrana tekma na moškem turnirju.

Rekordna zmaga Martine Navratilove (1990)

Velja za eno najbolj dominantnih igralk ženskega tenisa vseh časov, Martina Navratilova je na turnirju v Wimbledonu leta 1990 nastopila kot 17-kratna zmagovalka turnirjev za grand slam.. Navratilova je v All England Clubu med letoma 1978 in 1987 osemkrat zmagala na Wimbledonu, zato je želela postati najuspešnejša igralka v zgodovini Wimbledona v ženski konkurenci. Pri 33 letih in po težavah s poškodbami je bil finale Wimbledona 1990 v ženski igri posameznic videti kot njena zadnja priložnost za podrtje rekorda.

Martina Navratilova je kljub svoji starosti in težavam s koleni prevladovala na celotnem turnirju, saj v tekmi za naslov prvaka ni izgubila niti enega niza. Nasprotno je Garrisonova, ki je bila takrat stara 27 let, potrebovala dva naporna dvoboja proti Monici Seles in Steffi Graf, da je dosegla svoj prvi finale v Wimbledonu.

Garrisonova je z zmago proti Grafovi Navratilovi še olajšala pot do wimbledonske krone in finale se je kmalu spremenil v dvoboj brez zmagovalca. Martina Navratilova je takoj začela prevladovati v tekmi in prvi niz končala s 6:4. V drugem nizu je Garrisonova že izgubila nadzor nad tekmo, saj je Navratilova zaključila niz s 6:1, osvojila deveti naslov v Wimbledonu in zadnje odličje na turnirju za grand slam.

Najdaljša tekma v zgodovini Wimbledona (2010)

Wimbledon je bil v svoji bogati zgodovini prizorišče ne le najhujših bitk med najboljšimi igralci na svetu, temveč tudi rekordnih tekem. Tako je bilo tudi v primeru dvoboja prvega kroga med John Isner in Nicolas Mahut 22. junija 2010.

John Isner, ki je bil takrat star 26 let, se je v prvi krog Wimbledona uvrstil kot 23. igralec na lestvici ATP, Nicolas Mahut pa je moral skozi kvalifikacije, da si je priboril nastop v All England Clubu.

Tekma se je začela hitro, vendar je bila po štirih nizih prekinjena zaradi teme. Igralca sta se ponovno srečala naslednji dan. Vendar je bilo treba tekmo ponovno prekiniti zaradi teme, saj nobenemu od njiju ni uspelo izenačiti. Nazadnje, 24. junija, John Isner je zmagal po 11 urah in petih minutah in 183 iger v najdaljšem dvoboju v zgodovini tenisa.