Kako dolga je teniška tekma?

Tenis
Kako dolga je teniška tekma

Ker v tenisu ni ure, lahko tekma traja zelo različno dolgo. Nekatere najdaljše tekme v zgodovini so trajale več kot šest ur, nekatere hitrejše pa so se končale v 30 minutah. Ta razlika je odvisna od več dejavnikov, predvsem od tega, ali gre za tekmo na tri ali pet nizov, od razlike v sposobnostih obeh tekmovalcev in od podlage, na kateri se igra tekma.

Kazalo vsebine

Nastavitev teniške tekme

Če želimo preučiti dolžino teniškega dvoboja, moramo najprej razumeti njegovo strukturo. V v dvoboju najboljših treh nizov zmaga igralec, ki prvi dobi dva od največ treh nizov. Če v prvih dveh nizih zmaga en igralec, je tekme konec in tretji niz se ne igra. Če je tekma določena kot najboljši iz petih, zmaga igralec, ki prvi zmaga v treh nizih od največ petih. Če en igralec zmaga v prvih treh nizih ali treh od prvih štirih, se preostali nizi ne igrajo. Za zmago v nizu mora igralec dobiti šest iger, za zmago v igri pa mora osvojiti štiri točke. Obstajajo še druga pravila in odtenki, vendar bodo za namen tega članka te osnove zadostovale.

Dolžina tekem s tremi nizi in tekem s petimi nizi

Zdaj, ko poznamo osnovno strukturo teniškega dvoboja, lahko bolje razumemo njegovo dolžino. Kot je razvidno zgoraj, imajo tekme uro, ki med tekmo odšteva čas, tako da vsi vedo, kako dolgo že traja tekma. Prvič, večina teniških tekem se igra v obliki najboljših treh nizov, zato si oglejmo njihovo značilno dolžino. Najboljši teniški dvoboj v treh nizih v povprečju traja približno uro in pol. Ta je lahko krajši ali daljši, kar je odvisno od več dejavnikov. Če je eden od igralcev bistveno boljši od drugega in je nizov hitro konec, se lahko tekma konča v manj kot 30 minutah. Če sta tekmovalca izenačena in igrata napet dvoboj, lahko tekma traja več kot dve uri.

Vsi ti dejavniki veljajo tudi za dvoboje na pet dobljenih nizov, le da so ti po svoji naravi daljši. Tekme na pet nizov se igrajo le na moških turnirjih za grand slam. To so odprto prvenstvo Avstralije, odprto prvenstvo Francije, odprto prvenstvo ZDA in prvenstvo v Wimbledonu. Vsi drugi moški turnirji in vse ženske tekme se igrajo po sistemu najboljše trojice. Običajni dvoboj na pet nizov traja približno 2 uri in 45 minut. Ob upoštevanju enakih dejavnikov kot pri obravnavi najboljše trojice se lahko najboljša peterka najhitreje konča v eni uri, najdlje pa traja od pet do šest ur.

Vpliv površine igrišča na dolžino tekme

Poleg tega se tekme na travnatih igriščih lahko končajo hitreje kot na glinenih igriščih, saj žogica na glinenih igriščih potuje počasneje. Zato se igrajo daljše točke. Običajni nizi na travnatih igriščih trajajo manj kot 40 minut, medtem ko nizi na glinenih igriščih trajajo precej več kot 40 minut.

Katere so najkrajše teniške tekme vseh časov?

Najhitrejši teniški dvoboji vseh časov so seveda dvoboji najboljše trojice. Najhitrejši zabeleženi dvoboj vseh časov je potekal leta 1946 na odprtem prvenstvu Surrey Open v Angliji. V tej tekmi je Jack Harper v 18 minutah premagal J. Sandiforda. V igri so bili vsi dejavniki, ki vodijo v hitre dvoboje; šlo je za tekmo najboljših treh nizov na travnatem igrišču, Harper pa je bil bistveno boljši igralec od Sandiforda. Harper ni izgubil niti ene igre in je pravzaprav izgubil le ena točka celotno tekmo. Pri ženskah je bila najhitrejša tekma vseh časov odigrana leta 1963 na vzhodnem prvenstvu na travnatih igriščih v New Jerseyju. V tej tekmi je Margaret Court v 24 minutah premagala Darlene Hard. Na tekmi je izgubil le dve igri. Tudi tokrat je šlo za dvoboj najboljših treh igralcev na travnatem igrišču, v katerem je bil en igralec boljši od drugega. Court je bil eden najboljših ženskih igralcev vseh časov, Hard pa malo znan izzivalec. Najhitrejši dvoboj 21. stoletja je bil leta 2001, ko je Francisco Clavet na turnirju Heineken Open v Šanghaju v 25 minutah premagal Jiang Shana. Tako kot Harper tudi Clavet na tekmi ni izgubil igre.

Katere so najdaljše teniške tekme vseh časov?

Najdaljši teniški dvoboj vseh časov si zasluži samostojno zgodbo. John Isner je leta 2010 na prvenstvu v Wimbledonu v Angliji premagal Nicolasa Mahuta v 11 urah in 5 minutah. Igralci niso igrali 11 ur zapored, temveč je bila tekma razporejena na tri dni, tako da jo je bilo mogoče končati ob drugih tekmah turnirja in omejeni dnevni svetlobi. Razlog, da je tekma trajala tako dolgo, je bila ena od nenavadnih posebnosti teniških pravil. Medtem ko se niz običajno konča, ko igralec zmaga šest iger, ni mogoče zmagati s šestimi igrami proti petim, temveč je treba zmagati z dvema igrama. Če je niz izenačen na šest iger, se običajno igra tiebreak.

Osnovni namen tiebreaka je hitrejši zaključek dvoboja. Leta 2010 na prvenstvu v Wimbledonu igralci v zadnjem nizu niso igrali tiebreaka. Zato je bil rezultat zadnjega niza v dvoboju Isner-Mahut 70-68. Igralci so morali zadnji niz igrati, dokler nekdo ni bil boljši za dve igri. Če pogledamo, kako nenavaden je bil ta dvoboj, drugi najdaljši dvoboj vseh časov je trajal 6 ur in 43 minut med Leonardom Mayerjem in Joaom Souzo v Davisovem pokalu leta 2015. Dvoboj Isner-Mahut je trajal več kot štiri ure dlje kot ta tekma. Čeprav ni prišlo do takojšnje spremembe, so na vseh štirih teniških turnirjih za grand slam zdaj uvedli neodločen izid petega niza. To pomeni, da verjetno nikoli več ne bomo videli takšnega dvoboja, kot je bil maratonski dvoboj Isner-Mahut leta 2010.