Какво е мач в тениса?

Тенис
Какво е мач в тениса

Мачът в тениса включва всички аспекти на точкуването в тениса. Мачът се състои от геймове и сетове, като последните се състоят от геймове. Преди да навлезем в по-подробна информация за това какво точно представлява тенис мачът, трябва да обхванем някои основни сведения за този спорт.

Целта на тениса е да се печелят точки чрез удряне на топката над мрежа в средата на двустранен корт. Точките се печелят, ако топката отскочи два пъти в очертанията на корта от страната на съперника или ако съперникът ви удари топката извън очертанията.

Съдържание

Оценяване в тениса

точкуване в тениса

В тениса трябва да спечелите 4 точки, за да спечелите рунда. Системата за точкуване обаче е малко по-сложна от "4 точки". Ето как работи точкуването в тениса:

Резултатът е равен при 40 точкиDeuce

Когато резултатът е равен при двойка, играчът трябва да спечели две поредни точки, за да спечели рунда. Ако резултатът не е при двойка, печели този, който пръв достигне 5 точки (тъй като няма официален номер на резултата, който идва след 40).

Организация на мача

Играта на тенис се състои от три части: гейм, сет и мач. В тениса трябва да печелите точки (както беше споменато по-горе), за да спечелите играта. След като сте спечелили достатъчно геймове, печелите сета. След като сте спечелили достатъчно сетове, печелите мача, който е основната цел.

Играта е доста лесна за разбиране, тъй като е това, което обикновено виждате. Първият играч, който достигне 5 точки, печели или първият, който отбележи последователни точки при двойка, печели.

Комплектът е малко по-сложен. Съществуват два вида комплекти, които се състоят от отделни игри. Сет с предимство е сет, в който играчът трябва да спечели 6 игри. За да спечели сет с предимство, играчът трябва да спечели поне две игри. В тайбрек сета играчите печелят, ако спечелят 6 гейма. Ако резултатът достигне 5:5, играчите играят още два гейма. Ако резултатът остане равен при 6:6, победителят се определя в тайбрек игра. И накрая, отговаряйки на поставения въпрос, един мач се състои от няколко сета, обикновено 3.