Kolik světových pohárů vyhrálo Japonsko?

Mistrovství světa ve fotbale
Kolik světových pohárů vyhrálo Japonsko

Z dosavadních osmi mistrovství světa ve fotbale žen, Japonsko jednou vyhrálo a jednou se umístil na druhém místě. Japonský ženský tým hrál se Spojenými státy ve finále Světového poháru v letech 2011 (které vyhrál) a 2015 (které prohrál). Na mistrovství světa ve fotbale mužů se Japonsko dosud neprobojovalo do semifinále, a tedy ani do finále.

Níže rozebíráme dvě hlavní vystoupení japonského ženského týmu na mistrovství světa ve fotbale žen.

Obsah

Mistrovství světa ve fotbale žen 2011

V roce 2011 vyhrál japonský ženský fotbalový tým mistrovství světa v Německu. Turnaj zahájily ve skupině s Anglií, Mexikem a Novým Zélandem. V prvních dvou zápasech porazili Nový Zéland 2:1 a Mexiko 4:0, v posledním utkání skupiny pak podlehli Anglii 2:0. Navzdory této porážce, Japonsko přesto dokázalo postoupit do vyřazovací fáze díky druhému místu ve skupině za Anglií. V těchto třech zápasech vedl Japonsko Homare Sawa, který vstřelil tři ze šesti gólů.

Ve čtvrtfinále se Japonsko utkalo s hostitelským Německem. Poté, co v základní hrací době nikdo neskóroval, bylo nutné prodloužení. Ve 107. minutě skóroval Karina Maruyama a dovedl Japonsko k vítězství 1:0. V semifinále Japonsko prohrávalo se Švédskem 1:0 už v 9. minutě. než se vrátil do zápasu a vyhrál 3:1 díky dvěma gólům Nahomi Kawasumiho a gólu Sawy. Díky tomu se na Světovém poháru utkali se silným týmem Spojených států. USA se v 68. minutě ujaly vedení 1:0, ale V 80. minutě vyrovnal Aya Miyama a zápas dospěl do prodloužení. Spojené státy se opět ujaly vedení ve 103. minutě, ale v závěrečných minutách prodloužení skóroval Sawa, kterému zbývaly pouhé čtyři minuty do konce zápasu, a poslal zápas do penalt. Japonsko vyhrálo penaltový rozstřel 3:1 a získalo svůj první a zatím jediný titul mistra světa.

Mistrovství světa ve fotbale žen 2015

V roce 2015 se Japonsko opět probojovalo do finále Světového poháru, tentokrát v Kanadě. Na začátku turnaje hráli ve skupině se Švýcarskem, Kamerunem a Ekvádorem. Porazili Švýcary 1:0, Kamerun 2:1 a Ekvádor 1:0 a snadno vyhráli svou skupinu a postoupili do vyřazovacích bojů. Čtyři góly Japonců vstřelili čtyři různí hráči: Aya Miyama, Aya Sameshima, Yuika Sugasawa a Yuki Nagasato.

Japonsko zahájilo vyřazovací boje v 16. kole porazila Nizozemsko 2:1 díky gólům Saori Ariyoshi a Mizuho Sakaguchi. Ve čtvrtfinále se Japonsko utkalo s Austrálií. Zápas byl až do posledních minut bezbrankový, když Mana Iwabuchi v 86. minutě vstřelil gól na 1:0 a zajistil Japonsku vítězství. V semifinále mělo Japonsko trochu štěstí, že vyhrálo nad Anglií. Aya Miyama skóroval ve 32. minutě a poslal Japonsko do vedení., ale Anglie o několik minut později vyrovnala. Do závěrečných okamžiků už nikdo neskóroval, když si Angličané v nastaveném čase vstřelili vlastní gól a darovali Japonsku vítězství 2:1.

Díky tomuto vítězství se Japonsko dostalo do výše zmíněné odvety se Spojenými státy. Bohužel pro Japonce se tento zápas nevyvíjel zdaleka tak dobře. USA v prvních patnácti minutách překvapivě vstřelily čtyři góly a Japonsko se z toho nedokázalo vzpamatovat. Na začátku druhého poločasu se snažili vrátit do zápasu gólem Yukiho Nagasata a těžili z vlastního gólu USA, USA však znovu skórovaly a snadno zvítězily 5:2. Přesto to byla pro Japonsko na těchto dvou mistrovstvích světa úžasná jízda.