Koľko svetových pohárov vyhralo Japonsko?

Majstrovstvá sveta vo futbale
Koľko svetových pohárov vyhralo Japonsko

Z ôsmich majstrovstiev sveta žien FIFA, ktoré sa konali, Japonsko raz zvíťazilo a raz sa umiestnil na druhom mieste. Japonský ženský tím hral s USA vo finále Svetového pohára v rokoch 2011 (ktoré vyhral) aj 2015 (ktoré prehral). Na majstrovstvách sveta vo futbale mužov sa Japonsko ešte nedostalo do semifinále, a teda ani do finále.

Nižšie sa venujeme dvom významným vystúpeniam japonského ženského tímu na majstrovstvách sveta vo futbale žien.

Obsah

Majstrovstvá sveta žien 2011

V roku 2011 vyhral japonský ženský futbalový tím majstrovstvá sveta v Nemecku. Turnaj začali v skupine s Anglickom, Mexikom a Novým Zélandom. V prvých dvoch zápasoch porazili Nový Zéland 2:1 a Mexiko 4:0 a v poslednom zápase skupiny podľahli Anglicku 2:0. Napriek tejto porážke, Japonsko si aj tak vybojovalo postup do vyraďovacej fázy vďaka druhému miestu v skupine za Anglickom. V týchto troch zápasoch viedol Japonsko Homare Sawa, ktorý strelil tri zo šiestich gólov.

Vo štvrťfinále sa Japonsko stretlo s hostiteľským Nemeckom. Po tom, čo v riadnom hracom čase nikto neskóroval, bolo potrebné predĺženie. V 107. minúte skóroval Karina Maruyama a doviedol Japonsko k víťazstvu 1:0. V semifinále Japonsko zaostávalo za Švédskom 1:0 už v 9. minúte. predtým, ako sa vrátil a vyhral 3:1 vďaka dvom gólom Nahomi Kawasumiho a gólu Sawy. To ich priviedlo k súboju na Svetovom pohári so silným tímom Spojených štátov. USA sa v 68. minúte ujali vedenia 1:0, ale V 80. minúte vyrovnal Aya Miyama a zápas dospel do predĺženia. Spojené štáty sa opäť ujali vedenia v 103. minúte, ale v záverečných minútach predĺženia skóroval Sawa, keď do konca zápasu zostávali už len štyri minúty, a rozhodol zápas. Japonsko zvíťazilo v penaltovom rozstrele 3:1 a získalo svoj prvý a zatiaľ jediný titul majstra sveta.

Majstrovstvá sveta vo futbale žien 2015

V roku 2015 sa Japonsko opäť dostalo do finále Svetového pohára, tentoraz v Kanade. Ich skupinu na začiatku turnaja tvorili Švajčiarsko, Kamerun a Ekvádor. Porazili Švajčiarov 1:0, Kamerun 2:1 a Ekvádor 1:0 a bez problémov vyhrali svoju skupinu a postúpili do vyraďovacej časti. Štyri góly Japoncov strelili štyria rôzni hráči: Aya Miyama, Aya Sameshima, Yuika Sugasawa a Yuki Nagasato.

Japonsko začalo vyraďovacie boje v 16. kole porazila Holandsko 2:1 vďaka gólom Saori Ariyoshi a Mizuho Sakaguchi. V ďalšom štvrťfinále sa Japonsko stretlo s Austráliou. Zápas bol bezgólový až do posledných minút, keď Mana Iwabuchi v 86. minúte poslal jeden gól do siete a zabezpečil Japonsku víťazstvo 1:0. V semifinále malo Japonsko trochu šťastia, že zvíťazilo nad Anglickom. Aya Miyama skóroval v 32. minúte a dostal Japonsko do vedenia, ale Anglicko o niekoľko minút neskôr vyrovnalo. Do záverečných okamihov už nikto neskóroval, keď si Angličania v nadstavenom čase strelili vlastný gól a darovali Japonsku víťazstvo 2:1.

Toto víťazstvo prinieslo Japonsku spomínanú odvetu so Spojenými štátmi. Nanešťastie pre Japoncov tento zápas nedopadol ani zďaleka tak dobre. USA v prvých pätnástich minútach prekvapujúco strelili štyri góly a Japonsko sa už nedokázalo spamätať. Na začiatku druhého polčasu sa snažili bojovať gólom Yukiho Nagasata a ťažili z vlastného gólu USA, USA však opäť skórovali a vyhrali hladko 5:2. Napriek tomu to bol pre Japonsko na týchto dvoch majstrovstvách sveta úžasný úspech.