Jaký je nejlepší tenisový zápas French Open?

French Open Roland Garros
French Open

French Open, běžně nazývaný Roland-Garros podle místa konání u Paříže, je hlavní světovou tenisovou soutěží na antuce. Je to jediný grandslam, který se stále hraje na tomto povrchu, a antukové kurty dělají z French Open fyzicky nejnáročnější turnaj v tenisovém kalendáři..

Výrazné červenohnědé antukové kurty Roland Garros hostily několik nejnapínavějších bitev v historii mezi nejlepšími tenisovými hvězdami světa. Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je nejlepší tenisový zápas French Open všech dob? Čtěte dál a dozvíte se vše o nejepičtějším a nejnapínavějším zápase na antuce.

Obsah

Historie

Na French Open se odehrály některé z nejlepších a nejpamátnějších tenisových zápasů, přičemž většina z nich se odehrála ve finále. Mezi historické příklady patří porážka Reného Lacosteho s Billem Tildenem v roce 1927, vítězství Margaret Osborneové nad Pauline Betzovou v roce 1946 a vyčerpávající vítězství Roda Lavera nad Royem Emersonem v roce 1962.

V nedávné době se mezi nejlepší zápasy na French Open zařadily vítězství Steffi Grafové nad Arantxou Sánchezovou Vicariovou v roce 1995 a neuvěřitelný obrat Rogera Federera, který v roce 2009 porazil Tommyho Haase.

Nejlepším zápasem French Open v historii tenisu však bylo semifinále mezi Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem v roce 2013.

Konkurenti

Ačkoli je Rafael Nadal o necelý rok starší než Novak Djokovič, Nadal byl v tomto zápase do značné míry etablovaným veteránem, který se bránil uzurpujícímu Djokovičovi. Nadal, kterému se přezdívá "antukový král", zaznamenal obrovský úspěch už v mládí, a to zejména na Roland Garros: v letech 2005-2012 získal sedmkrát titul ve dvouhře na French Open.

Na druhou stranu Djokovič teprve začínal dosahovat vítězství na nejvyšší úrovni. V roce 2011 vyhrál Australian Open, Wimbledon a US Open a v roce 2012 získal další titul na Australian Open. Do roku 2013 byl jediným grandslamovým turnajem, který Djokovič nevyhrál, French Open. Do turnaje vstupoval Djokovič jako světová jednička.

V předchozích čtyřech vzájemných střetnutích Djokovič vždy zvítězil. Naposledy se však tato dvojice utkala ve finále US Open 2013, které Nadal vyhrál ve čtyřech setech.

Zápas

Semifinálový zápas mezi Nadalem a Djokovičem se odehrál v červnovém parném dni. Čtyři hodiny a 37 minut, které byly potřeba k rozhodnutí zápasu, byly pro oba hráče ještě větší výzvou.

Nadal byl na začátku zápasu silný a první set vyhrál hladce 6:4. To byl jediný okamžik, kdy se výsledek zdál být jistý. Nadal pokračoval ve svém tempu a ve druhém setu vedl 3:2, dokud Djokovič nezabral a nezískal další čtyři hry a set. Fanoušci reagovali na Djokoviče pozitivně, zjevně se těšili, že na Roland Garros uvidí nového šampiona.

Ve třetím setu se karta opět rychle obrátila ve prospěch Nadala, který porazil klopýtajícího Djokoviče 6:1. Čtvrtý set však ukázal, že je to skutečně zápas každého z hráčů. Nadal se dostal do vedení prolomením Djokovičova servisu, ale Djokovič mu to vrátil, brejk vrátil a nakonec set vyhrál v tiebreaku, čímž si vynutil pátý a rozhodující set.

Pátý set začal podobně, každý z hráčů se dostal do brejku a vyrovnal na 4:4. V 16. hře setu udělal Djokovič několik nevynucených chyb, čímž Nadalovi umožnil tři mečboly a konečné vítězství. Přestože si Nadal udržel na antuce nadvládu, diváci tleskali i Djokovičovi za jeho odvahu a vytrvalost.

Následky

V rozhovoru s novináři po vítězství, Nadal připsal svou lásku ke hře mu pomohl vydržet maratonský zápas. Upozornil také na podobnost se svým setkáním s Djokovičem ve finále Australian Open 2012. Tento zápas trval pět hodin a 53 minut a Djokovič jej nakonec vyhrál v pátém setu.

Djokovič svému soupeři pogratuloval a pochválil ho za odvahu, kterou prokázal, když potřeboval vyhrát zápas. Ze své prohry také obvinil selhání vlastní techniky v pátém setu. Při úvahách o úrovni soutěže se tenisová legenda a komentátor John McEnroe jej označil za nejlepší zápas, jaký kdy byl na antuce odehrán.

Dva dny po tomto zápase porazil Nadal v antiklimatickém finále Davida Ferrera a získal svůj osmý pohár Coupe des Mousquetaires (trofej pro vítěze French Open) v kariéře. Djokovič dokázal Nadala porazit na antuce o dva roky později ve čtvrtfinále French Open 2015.

V následujícím roce se mu konečně splnil sen o kariérním slamu, když vyhrál French Open 2016. V roce 2021 Djokovič tento výkon zopakoval, vyhrál své druhé French Open a ukončil čtyřletou sérii vítězství Nadala. Nyní se zdá, že korunu krále hlíny může získat každý z hráčů.