Jaki jest najlepszy mecz French Open w historii tenisa?

French Open Roland Garros
French Open

French Open, potocznie nazywany Roland-Garros od miejsca, w którym się odbywa, jest najważniejszym turniejem tenisowym na świecie rozgrywanym na nawierzchni glinianej. Jedyny Wielki Szlem wciąż rozgrywany na tej nawierzchni, oraz korty gliniane sprawiają, że French Open jest najbardziej wymagającym fizycznie turniejem w kalendarzu tenisowym.

Charakterystyczne czerwono-brązowe gliniane korty Roland-Garros gościły jedne z najbardziej emocjonujących pojedynków w historii pomiędzy najlepszymi gwiazdami tenisa na świecie. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki jest najlepszy mecz French Open w historii tenisa? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o najbardziej epickim i ekscytującym meczu na glinie.

Spis treści

Historia

Niektóre z najlepszych i najbardziej pamiętnych meczów w tenisie miały miejsce podczas French Open, a większość z nich odbyła się w finale. Historyczne przykłady to pokonanie Billa Tildena przez René Lacoste'a w 1927 roku, zwycięstwo Margaret Osborne nad Pauline Betz w 1946 roku, czy wyczerpujące zwycięstwo Roda Lavera z 1962 roku nad Royem Emersonem.

Ostatnio, Steffi Graf w 1995 roku wygrała z Arantxą Sánchez Vicario, a Roger Federer w 2009 roku odbił się od dna i pokonał Tommy'ego Haasa - to dwa najlepsze mecze w historii French Open.

Jednak najlepszym meczem French Open w historii tenisa był półfinał pomiędzy Rafaelem Nadalem a Novakiem Djokoviciem w 2013 roku.

Konkurenci

Mimo że Rafael Nadal jest starszy od Novaka Djokovica o niecały rok, to Nadal w tym pojedynku był w dużej mierze uznanym weteranem, który odpierał ataki uzurpującego sobie prawo do gry Djokovica. Nadal, nazywany już "królem gliny", odnosił ogromne sukcesy już jako nastolatek, a zwłaszcza na Roland-Garros: w latach 2005-2012 siedmiokrotnie zdobył tytuł singlisty French Open.

Z drugiej strony Djokovic dopiero zaczynał odnosić zwycięstwa na najwyższym poziomie. W 2011 roku wygrał Australian Open, Wimbledon i US Open, a w 2012 roku zdobył kolejny tytuł w Australian Open. Do 2013 roku jedynym turniejem wielkoszlemowym, którego Djokovic nie wygrał, był French Open. Wchodząc do turnieju, Djokovic zajmował pierwsze miejsce na świecie.

W ich wcześniejszych czterech spotkaniach, Djokovic wygrał każdy mecz. Jednak ostatni raz para ta zmierzyła się ze sobą w majorach w finale US Open 2013, który Nadal wygrał w czterech setach.

Mecz

Półfinałowy mecz Nadal - Djokovic odbył się w upalny dzień czerwca. Upał sprawił, że cztery godziny i 37 minut, jakie zajęło rozstrzygnięcie meczu, były tym większym wyzwaniem dla obu zawodników.

Nadal wyglądał mocno na początku, wygrywając pierwszego seta 6-4. To był jedyny moment, kiedy wynik wydawał się pewny. Nadal utrzymał swoje tempo, wychodząc na prowadzenie 3-2 w drugim secie, aż do momentu, w którym Djokovic przełamał się, wygrywając kolejne cztery gemy i seta. Kibice pozytywnie zareagowali na Djokovica, najwyraźniej chcąc zobaczyć nowego mistrza na Roland-Garros.

W trzecim secie sytuacja szybko się odwróciła na korzyść Nadala, który zmiażdżył potykającego się Djokovica 6-1. Jednak czwarty set pokazał, że to naprawdę mecz każdego z zawodników. Nadal wyskoczył do przodu przełamując serwis Djokovica, ale Djokovic odwdzięczył się, przełamując ponownie i ostatecznie wygrywając seta w tiebreaku, zmuszając do rozegrania piątego i ostatniego seta.

Piąty set rozpoczął się podobnie, od przełamania każdego z zawodników i doprowadzenia do remisu przy 4-4. W 16. gemie seta Djokovic popełnił wiele niewymuszonych błędów, pozwalając Nadalowi na trzy punkty meczowe i ostateczne zwycięstwo. Choć Nadal utrzymał swoją dominację na glinie, tłum oklaskiwał także Djokovica za jego zacięcie i wytrzymałość.

Aftermath

Przemawiając do prasy po zwycięstwie, Nadal przypisał sobie miłość do gry w pomaganiu mu w przetrwaniu maratonu meczowego. Zauważył też podobieństwa do swojego spotkania z Djokovicem w finale Australian Open w 2012 roku. Tamten mecz trwał pięć godzin i 53 minuty, a ostatecznie wygrał go Djokovic w piątym secie.

Djokovic pogratulował swojemu przeciwnikowi i pochwalił go za to, że wykazał się odwagą, kiedy trzeba było wygrać mecz. Za przegraną obwinił również załamanie własnej techniki w piątym secie. Zastanawiając się nad poziomem rywalizacji, legenda tenisa i komentator John McEnroe nazwał go najlepszym meczem, jaki kiedykolwiek rozegrano na clayu.

Dwa dni po tym meczu Nadal pokonał w antyklimatycznym finale Davida Ferrera, zdobywając swoje ósme w karierze Coupe des Mousquetaires (trofeum French Open). Djokovic zdołał pokonać Nadala na glinie dwa lata później w ćwierćfinale French Open 2015.

W następnym roku w końcu osiągnął swoje marzenie o Szlemie Kariery, wygrywając w 2016 roku French Open. Djokovic powtórzył ten wyczyn w 2021 roku, wygrywając swój drugi French Open i kończąc czteroletnią passę zwycięstw Nadala. Teraz, jak się wydaje, korona króla gliny jest do wzięcia przez każdego z graczy.