Katera je najboljša tekma odprtega prvenstva Francije v tenisu?

Odprto prvenstvo Francije Roland Garros
odprto prvenstvo Francije

Odprto prvenstvo Francije, imenovano Roland-Garros po prizorišču zunaj Pariza, kjer poteka, je najpomembnejše svetovno teniško tekmovanje na glini. Je edini turnir za grand slam, ki se še vedno igra na tej površini, in . zaradi glinenih igrišč je odprto prvenstvo Francije fizično najzahtevnejši turnir na teniškem koledarju..

Na značilnih rdečkasto-rjavih ilovnatih igriščih Roland-Garrosa so se zvrstile nekatere najbolj razburljive bitke v zgodovini med najboljšimi teniškimi zvezdniki na svetu. Ste se kdaj vprašali, katera je najboljša tekma odprtega prvenstva Francije v tenisu? Berite naprej in izveste vse o najbolj epskem in razburljivem dvoboju na glini.

Kazalo vsebine

Zgodovina

Na odprtem prvenstvu Francije se je zgodilo nekaj najboljših in najbolj nepozabnih teniških dvobojev, največ v finalu. Zgodovinski primeri so poraz Renéja Lacosta proti Billu Tildenu leta 1927, zmaga Margaret Osborne nad Pauline Betz leta 1946 in naporna zmaga Roda Laverja nad Royem Emersonom leta 1962.

V zadnjem času sta bila najboljša dvoboja na odprtem prvenstvu Francije zmaga Steffi Graf nad Arantxo Sánchez Vicario leta 1995 in neverjetna zmaga Rogerja Federerja nad Tommyjem Haasom leta 2009.

Najboljša tekma odprtega prvenstva Francije v tenisu pa je bila polfinalna tekma med Rafaelom Nadalom in Novakom Đokovićem leta 2013.

Tekmeci

Čeprav je Rafael Nadal od Novaka Đokovića starejši manj kot leto dni, je bil Nadal v tem dvoboju uveljavljeni veteran, ki se je upiral Djokoviću. Nadal, ki so ga že poimenovali "kralj gline", je že v najstniških letih dosegel velik uspeh, zlasti na Roland-Garrosu: med letoma 2005 in 2012 je sedemkrat zmagal na odprtem prvenstvu Francije med posamezniki.

Po drugi strani pa je Đoković šele začel dosegati zmage na najvišji ravni. Leta 2011 je zmagal na odprtem prvenstvu Avstralije, Wimbledonu in odprtem prvenstvu ZDA, leta 2012 pa še enkrat na odprtem prvenstvu Avstralije. Do leta 2013 je bil edini turnir za grand slam, na katerem Đoković ni zmagal, odprto prvenstvo Francije. Đoković je bil pred turnirjem uvrščen na 1. mesto na svetu.

V prejšnjih štirih srečanjih je Djoković zmagal v vsakem dvoboju. Nazadnje sta se na velikih tekmovanjih pomerila v finalu odprtega prvenstva ZDA leta 2013, ki ga je Nadal dobil v štirih nizih.

Tekma

Polfinalni dvoboj med Nadalom in Đokovićem je potekal na zelo vroč junijski dan. Zaradi vročine sta igralca v štirih urah in 37 minutah, kolikor je trajalo odločanje dvoboja, še toliko težje zdržala.

Nadal je bil na začetku močan in je prvi niz gladko dobil s 6:4. To je bil edini trenutek, ko se je izid zdel zanesljiv. Nadal je ohranil svoj zagon in v drugem nizu povedel s 3:2, nato pa se je Đoković vrnil, dobil naslednje štiri igre in dobil niz. Navijači so se pozitivno odzvali na Djokovića in se očitno veselili, da bodo na Roland-Garrosu videli novega prvaka.

V tretjem nizu se je tok dogodkov hitro obrnil v Nadalovo korist, saj je s 6:1 premagal klopotajočega Đokovića. V četrtem nizu pa se je pokazalo, da je bil dvoboj resnično v rokah vsakega od igralcev. Nadal je s prekinitvijo Djokovićevega servisa povedel, vendar mu je Djoković vrnil z brejkom in na koncu dobil niz v tiebreaku, kar je izsililo peti in odločilni niz.

Peti niz se je začel podobno, vsak igralec je prelomil in dosegel izenačenje na 4:4. V 16. igri niza je Đoković naredil več neizsiljenih napak, kar je Nadalu omogočilo tri točke in končno zmago. Čeprav je Nadal ohranil prevlado na glini, je občinstvo zaploskalo tudi Đokoviću za njegovo hrabrost in vzdržljivost.

Aftermath

V pogovoru z novinarji po zmagi, Nadal se je zahvalil svoji ljubezni do igre mu je pomagal preživeti maratonsko tekmo. Opozoril je tudi na podobnost s srečanjem z Đokovićem v finalu odprtega prvenstva Avstralije leta 2012. Ta tekma je trajala pet ur in 53 minut, na koncu pa jo je v petem nizu dobil Đoković.

Đoković je čestital nasprotniku in ga pohvalil, da je pokazal pogum, ko je bilo treba zmagati. Za svoj poraz je krivil tudi izpad lastne tehnike v petem nizu. Ob razmišljanju o ravni tekmovanja je teniška legenda in komentator John McEnroe je dvoboj označil za najboljšo tekmo, kar jih je bilo kdajkoli odigranih na glini.

Dva dni po tem dvoboju je Nadal v nepričakovanem finalu premagal Davida Ferrerja in osmič v karieri osvojil pokal Coupe des Mousquetaires (odprto prvenstvo Francije). Djoković je dve leti pozneje v četrtfinalu odprtega prvenstva Francije 2015 na glini premagal Nadala.

Naslednje leto je z zmago na odprtem prvenstvu Francije 2016 končno dosegel svoje sanje o kariernem slamu. Đoković je to ponovil leta 2021, ko je osvojil svoje drugo odprto prvenstvo Francije in končal štiriletni niz Nadalovih zmag. Zdaj se zdi, da je krona kralja gline na voljo vsakemu igralcu.