Ποιοι είναι οι κανόνες του χάντμπολ;

Χάντμπολ
Ποιοι είναι οι κανόνες του Χάντμπολ

Το χάντμπολ είναι ένα παιχνίδι που δημιουργήθηκε κατά τους μεσαιωνικούς χρόνους, αλλά οι επίσημοι κανόνες, όπως τους γνωρίζουμε σήμερα, ανακοινώθηκαν το 1906. Πρόκειται για ένα δημοφιλές παιχνίδι στις ευρωπαϊκές χώρες, αλλά παίζεται σε όλο τον κόσμο. Το χάντμπολ παίζεται συνήθως σε κλειστό γήπεδο, αλλά μερικές φορές τροποποιείται για να παίζεται σε εξωτερικούς χώρους. Στόχος του χάντμπολ είναι να πετύχετε περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό σας.

Πίνακας περιεχομένων

Βασικοί κανόνες

Υπάρχουν πολλοί βασικοί κανόνες στο παιχνίδι της χειροσφαίρισης. Ένα παιχνίδι χάντμπολ διαρκεί 60 λεπτά κατά τη διάρκεια του κανονικού παιχνιδιού και μπορεί να διαρκέσει έως και 70 λεπτά με τις περιόδους παράτασης. Το παιχνίδι χωρίζεται σε δύο περιόδους των 30 λεπτών, κάθε μία από τις οποίες χωρίζεται περαιτέρω σε διαστήματα των 15 λεπτών.

Κάθε ομάδα αποτελείται από 7 παίκτες στο γήπεδο. Υπάρχει 1 τερματοφύλακας και 6 εξτρέμ. Οι εξτρέμ επιτρέπεται να ακουμπήσουν τη μπάλα με οποιοδήποτε μέρος του σώματός τους που βρίσκεται πάνω από το γόνατο. Αυτό συμβαίνει επειδή στο παιχνίδι δεν επιτρέπονται ενέργειες όπως η κλοτσιά της μπάλας.

Όταν ένας παίκτης έχει την κατοχή της μπάλας, μπορεί να την κρατήσει, να την πασάρει ή να τη σουτάρει. Όταν ένας παίκτης αποφασίσει να κρατήσει την κατοχή της μπάλας, επιτρέπεται να ντριμπλάρει την μπάλα ή να κάνει τρία βήματα χωρίς ντρίμπλα για όχι περισσότερο από 3 δευτερόλεπτα.

Ο τερματοφύλακας είναι ο μόνος παίκτης που επιτρέπεται να έρθει σε επαφή με το δάπεδο γύρω από την περιοχή του τέρματος. Αυτό σημαίνει ότι οι παίκτες πρέπει να σουτάρουν την μπάλα έξω από την υποδεικνυόμενη περιοχή γύρω από το δίχτυ του τέρματος. Οι τερματοφύλακες μπορούν επίσης να κινούνται έξω από την περιοχή του τερματοφύλακα, αλλά αν το κάνουν δεν μπορούν να αποκτήσουν την κατοχή της μπάλας.

Παίκτες & Εξοπλισμός

Υπάρχουν 7 παίκτες για κάθε ομάδα στο γήπεδο ανά πάσα στιγμή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μπορούν να γίνουν το πολύ 7 αλλαγές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αυτές οι αντικαταστάσεις γίνονται σε συνεχή βάση και δεν χρειάζεται να ειδοποιηθεί ο διαιτητής ή να διακοπεί το παιχνίδι πριν από την αντικατάσταση.

Το ημικύκλιο γύρω από το τέρμα είναι η γραμμή των 6 μέτρων. Αυτή η γραμμή δείχνει από πού επιτρέπεται στους παίκτες να σουτάρουν. Οι παίκτες πρέπει να μένουν πίσω από αυτή τη γραμμή ενώ σουτάρουν για να μετρήσει ένα γκολ. Η γραμμή των 9 μέτρων που περιβάλλει αυτή τη γραμμή υποδεικνύει τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Εάν συμβούν παραβάσεις εντός της γραμμής των 9 μέτρων, οι ελεύθερες βολές θα εκτελούνται από το πλησιέστερο σημείο πίσω από τη γραμμή.

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι της χειροσφαίρισης παίζεται σε ένα γήπεδο που αποτελείται από δύο τέρματα και μία μπάλα. Η μπάλα είναι συνήθως κατασκευασμένη από δέρμα ή άλλο συνθετικό υλικό και η μπάλα πρέπει να είναι κατάλληλη για να την πιάνουν οι παίκτες στα χέρια τους. Υπάρχουν τρία τυποποιημένα μεγέθη για τις μπάλες: μια μπάλα περιφέρειας 50-52 εκατοστών για άτομα άνω των 8 ετών, μια μπάλα περιφέρειας 54-56 εκατοστών για γυναίκες και άνδρες ηλικίας 12-16 ετών και μια μπάλα περιφέρειας 58-60 εκατοστών για άνδρες άνω των 16 ετών.

Βαθμολόγηση

Ένα γκολ σημειώνεται στο χάντμπολ όταν ένας παίκτης ρίχνει την μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου του. Για να κερδίσει το συνολικό παιχνίδι, μια ομάδα πρέπει να πετύχει περισσότερα γκολ από την αντίπαλη ομάδα. Οι παίκτες πρέπει να σουτάρουν την μπάλα έξω από το κουτί τέρματος των 6 μέτρων.

Στο χάντμπολ δεν μπορεί να υπάρξει ισοπαλία και στο τέλος του παιχνιδιού πρέπει να υπάρχει μόνο ένας νικητής. Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα εφαρμόζονται περίοδοι παράτασης. Στο τέλος του παιχνιδιού μπορούν να παιχτούν το πολύ δύο περίοδοι παράτασης διάρκειας 5 λεπτών. Εάν εξακολουθεί να υπάρχει ισοπαλία στο τέλος αυτών των περιόδων, μια τελική διαδικασία πέναλτι θα καθορίσει τον συνολικό νικητή.

Κυρώσεις

Υπάρχουν μερικές κοινές ποινές στο παιχνίδι της χειροσφαίρισης. Δύο ποινές που μπορούν να συμβούν με την κατοχή της μπάλας είναι το περπάτημα και η διπλή ντρίμπλα. Το περπάτημα συμβαίνει όταν ένας παίκτης κάνει περισσότερα από τρία βήματα χωρίς να ντριμπλάρει τη μπάλα ή όταν κρατάει τη μπάλα για περισσότερα από τρία δευτερόλεπτα χωρίς να ντριμπλάρει, να πασάρει ή να σουτάρει τη μπάλα. Διπλή ντρίμπλα είναι όταν ένας παίκτης ντριμπλάρει τη μπάλα, κρατάει τη μπάλα και στη συνέχεια ντριμπλάρει ξανά τη μπάλα. Και οι δύο αυτές ενέργειες έχουν ως αποτέλεσμα την απώλεια της κατοχής της μπάλας.

Το λάκτισμα δεν επιτρέπεται στο χάντμπολ. Μόνο ο τερματοφύλακας μπορεί να κλωτσήσει τη μπάλα, και αν οποιοσδήποτε άλλος παίκτης κλωτσήσει τη μπάλα, η άλλη ομάδα θα αποκτήσει την κατοχή.

Υπάρχουν δύο τύποι ρίψεων που μπορούν να δικαιολογηθούν ως αποτέλεσμα ενός πέναλτι. Οι ελεύθερες βολές δίνονται όταν ένας παίκτης διαπράττει μια μικρή παράβαση των κανόνων. Η αντίπαλη ομάδα παίρνει μια ελεύθερη βολή και η ομάδα που διέπραξε την ενέργεια θα πρέπει να σταθεί 3 μέτρα μακριά από τον παίκτη που ρίχνει. Ποινικές ρίψεις δίνονται στην αντίπαλη ομάδα όταν ένας παίκτης παραβιάζει με παράνομο τρόπο μια ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ.

Το χάντμπολ έχει επίσης κυρώσεις που μπορούν να επιβληθούν για πιο σοβαρές παραβάσεις. Ανάλογα με τη σοβαρότητα της πράξης, ο διαιτητής μπορεί να μοιράσει προειδοποιητική κίτρινη κάρτα, αποβολή 2 λεπτών ή κόκκινη κάρτα αποβολής.

ΣΥΧΝΈΣ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Τι είναι η ελεύθερη βολή στο χάντμπολ;

Η ελεύθερη βολή είναι μια ενέργεια που παρέχεται σε μια ομάδα όταν η αντίπαλη ομάδα διαπράττει ένα μικρό φάουλ ή μια παράβαση κανόνα. Οι ελεύθερες βολές πραγματοποιούνται στο ακριβές σημείο όπου έλαβε χώρα η παράβαση. Εάν ένα φάουλ συμβεί μεταξύ της γραμμής τερμάτων των 6 μέτρων και της γραμμής των 9 μέτρων, η βολή εκτελείται από το πλησιέστερο σημείο εκτός της γραμμής των 9 μέτρων. Ο παίκτης που ρίχνει την μπάλα πρέπει να κρατάει τουλάχιστον το ένα πόδι στο έδαφος και πρέπει να πασάρει ή να σουτάρει την μπάλα ως ρίψη.

Πώς μπορείς να πάρεις 2 λεπτά αποβολή στο χάντμπολ;

Η διακοπή των 2 λεπτών γίνεται για μερικούς διαφορετικούς λόγους. Μπορεί να δοθεί για οποιαδήποτε σοβαρή παραβίαση κανόνα, παράνομη αντικατάσταση ή οποιαδήποτε μορφή αντιαθλητικής συμπεριφοράς. Μόλις ένας παίκτης λάβει αυτή την ποινή, πρέπει να μείνει εκτός παιχνιδιού για 2 λεπτά προτού του επιτραπεί να επιστρέψει στο παιχνίδι.Η αποβολή δεν απαιτεί να δοθεί πρώτα μια προειδοποιητική κίτρινη κάρτα.

Ποιοι είναι οι κανόνες για την περιοχή τέρματος των 6 μέτρων;

Η γραμμή τέρματος των 6 μέτρων υποδεικνύει από πού μπορούν και πού δεν μπορούν οι παίκτες να σουτάρουν την μπάλα. Οι παίκτες πρέπει να σουτάρουν την μπάλα έξω από αυτή τη γραμμή για να μετρήσει ένα γκολ. Εάν οι παίκτες σουτάρουν μέσα από την περιοχή του τέρματος, θα λάβουν πέναλτι και η άλλη ομάδα θα αποκτήσει την κατοχή της μπάλας. Ο τερματοφύλακας παραμένει εντός αυτού του πλαισίου και αν κινηθεί εκτός της γραμμής, δεν μπορεί να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας.

Μπορούν οι παίκτες να κλωτσήσουν τη μπάλα στο χάντμπολ;

Οι 6 εξτρέμ που βρίσκονται στο γήπεδο για κάθε ομάδα δεν επιτρέπεται να κλωτσήσουν τη μπάλα σε καμία περίπτωση. Το λάκτισμα αποτελεί παραβίαση του κανονισμού που έχει ως αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να αποκτήσει την κατοχή της μπάλας. Ο τερματοφύλακας είναι ο μόνος παίκτης που επιτρέπεται να κλωτσήσει τη μπάλα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αυτή η ενέργεια μπορεί να συμβεί όταν προσπαθεί να σώσει την μπάλα από το να μπει στα δίχτυα.