Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Piłka ręczna
Jakie są zasady gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna to gra, która powstała w czasach średniowiecza, ale oficjalne zasady, jakie znamy dzisiaj, zostały ogłoszone w 1906 roku. Jest to popularna gra w krajach europejskich, ale gra się w nią na całym świecie. Piłka ręczna jest zazwyczaj rozgrywana na krytym boisku, ale czasami jest zmieniana, aby grać na zewnątrz. Celem gry w piłkę ręczną jest zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnik.

Spis treści

Zasady podstawowe

Istnieje wiele podstawowych zasad w grze w piłkę ręczną. Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut podczas gry regulaminowej i może być rozgrywany do 70 minut z dogrywkami. Gra jest podzielona na dwa okresy po 30 minut, każdy z nich jest dalej podzielony na 15 minutowe przerwy.

Każda drużyna składa się z 7 zawodników na boisku. Jest 1 bramkarz i 6 pomocników. Pomocnicy mogą dotykać piłki każdą częścią ciała, która znajduje się powyżej kolana. Jest to spowodowane tym, że takie działania jak kopanie piłki nie są dozwolone w grze.

Kiedy gracz jest w posiadaniu piłki, może ją utrzymać, podać lub strzelić. Kiedy zawodnik zdecyduje się utrzymać w posiadaniu piłki, może ją dryblować lub zrobić trzy kroki bez dryblingu przez nie więcej niż 3 sekundy.

Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może mieć kontakt z podłogą wokół pola bramkowego. Oznacza to, że gracze muszą strzelać piłkę spoza wskazanego zakresu wokół siatki bramki. Bramkarze mogą również poruszać się poza obszarem bramkowym, ale jeśli to zrobią, nie mogą wejść w posiadanie piłki.

Zawodnicy i sprzęt

Podczas gry na boisku przebywa przez cały czas 7 zawodników każdej drużyny. Podczas gry może nastąpić maksymalnie 7 zmian. Zmiany następują w sposób ciągły i nie ma potrzeby powiadamiania sędziego ani zatrzymywania gry przed dokonaniem zmiany.

Półkole wokół bramki to linia 6 metrów. Linia ta wskazuje miejsce, z którego zawodnicy mogą strzelać. Zawodnicy muszą pozostać za tą linią podczas strzelania, aby gol został zaliczony. Linia 9 metrów otaczająca tę linię wskazuje linię rzutów wolnych. Jeśli wykroczenia mają miejsce wewnątrz linii 9 metrów, rzuty wolne będą wykonywane z najbliższego miejsca za linią.

Ogólnie rzecz biorąc, gra w piłkę ręczną jest rozgrywana na boisku składającym się z dwóch bramek i jednej piłki. Piłka jest zwykle wykonana ze skóry lub innego materiału syntetycznego, a piłka musi być odpowiednio dopasowana, aby gracze mogli ją chwycić w swoje ręce. Istnieją trzy standardowe rozmiary piłek: piłka o obwodzie 50-52 cm dla osób powyżej 8 roku życia, piłka o obwodzie 54-56 cm dla kobiet i mężczyzn w wieku 12-16 lat oraz piłka o obwodzie 58-60 cm dla mężczyzn powyżej 16 roku życia.

Punktacja

Bramka jest zdobywana w piłce ręcznej, kiedy zawodnik wrzuca piłkę do siatki przeciwnika. Aby wygrać cały mecz, drużyna musi zdobyć więcej bramek niż drużyna przeciwna. Zawodnicy muszą strzelać piłkę spoza pola bramkowego 6m.

W piłce ręcznej nie może być gry remisowej, a na koniec meczu musi być jeden jedyny zwycięzca. W przypadku remisu, zostaną wprowadzone okresy gry w dogrywce. Mogą być maksymalnie dwie 5 minutowe dogrywki rozgrywane na koniec meczu. Jeśli po zakończeniu tych okresów nadal jest remis, ostateczny zwycięzca zostanie wyłoniony przez strzelców.

Kary

Istnieje kilka powszechnych kar w grze w piłkę ręczną. Dwie kary, które mogą wystąpić w posiadaniu piłki to chodzenie i podwójny drybling. Chodzenie ma miejsce, gdy zawodnik wykonuje więcej niż trzy kroki bez dryblingu lub gdy trzyma piłkę przez więcej niż trzy sekundy bez dryblingu, podania lub strzału. Podwójny drybling jest wtedy, gdy gracz drybluje piłkę, trzyma ją, a następnie ponownie drybluje. Oba te działania skutkują utratą posiadania piłki.

Kopanie jest zabronione w piłce ręcznej. Tylko bramkarz może kopać piłkę, a jeśli jakikolwiek inny zawodnik kopnie piłkę, drużyna przeciwna wejdzie w jej posiadanie.

Istnieją dwa rodzaje rzutów, które mogą być uzasadnione w wyniku kary. Rzuty wolne są przyznawane, gdy zawodnik popełni niewielkie przewinienie przepisów. Drużyna przeciwna otrzymuje rzut wolny, a drużyna, która popełniła ten czyn, musi stać w odległości 3 m od rzucającego zawodnika. Rzuty karne są przyznawane drużynie przeciwnej, gdy zawodnik narusza czystą okazję do zdobycia bramki w sposób niezgodny z przepisami.

Piłka ręczna posiada również sankcje, które mogą być rozdawane za poważniejsze przewinienia. W zależności od powagi czynu, sędzia może przyznać żółtą kartkę ostrzegawczą, zawieszenie na 2 minuty lub czerwoną kartkę zwalniającą z gry.

FAQ

Czym jest rzut wolny w piłce ręcznej?

Rzut wolny to akcja przyznawana drużynie, gdy drużyna przeciwna popełni drobny faul lub wykroczenie. Rzuty wolne wykonywane są dokładnie w miejscu, w którym nastąpiło naruszenie przepisów. Jeżeli faul ma miejsce pomiędzy linią bramkową 6 metrów a linią 9 metrów, rzut zostanie wykonany z najbliższego miejsca poza linią 9 metrów. Zawodnik rzucający piłkę musi trzymać przynajmniej jedną stopę na ziemi i musi podać lub strzelić piłkę jako swój rzut.

Jak można dostać 2 minuty zawieszenia w piłce ręcznej?

2 minutowe zawieszenie może być przyznane z kilku różnych powodów. Może być przyznane za jakiekolwiek poważne naruszenie zasad, nielegalną zmianę lub jakąkolwiek formę niesportowego zachowania. Po otrzymaniu tej kary, zawodnik musi opuścić mecz na 2 minuty zanim będzie mógł wrócić do gry. Zawieszenie nie wymaga uprzedniego otrzymania żółtej kartki ostrzegawczej.

Jakie są przepisy dotyczące pola bramkowego na 6 metrze?

Linia bramkowa 6 metrów wskazuje, gdzie zawodnicy mogą, a gdzie nie mogą strzelać piłki. Gracze muszą strzelać piłkę spoza tej linii, aby bramka została zaliczona. Jeśli gracze strzelać z wewnątrz pola bramkowego, otrzymają karę i druga drużyna będzie w posiadaniu piłki. Bramkarz pozostaje w tym polu, a jeśli poruszają się poza linią, nie mogą zachować posiadania piłki.

Czy zawodnicy mogą kopać piłkę w piłce ręcznej?

6 pomocników na boisku dla każdej drużyny nie może kopać piłki w żadnym momencie. Kopanie jest naruszeniem zasad, które powoduje, że drużyna przeciwna zyskuje posiadanie piłki. Bramkarz jest jedynym graczem, który może kopać piłkę podczas gry. Ta akcja może wystąpić, gdy są one próbują zapisać piłkę z idzie do sieci.