Jaká jsou pravidla házené?

Házená
Jaká jsou pravidla házené

Házená je hra, která vznikla ve středověku, ale oficiální pravidla, jak je známe dnes, byla vyhlášena v roce 1906. Tato hra je oblíbená v evropských zemích, ale hraje se po celém světě. Házená se obvykle hraje na krytém hřišti, ale někdy se upravuje tak, aby se mohla hrát i venku. Cílem házené je získat více bodů než soupeř.

Obsah

Základní pravidla

Ve hře házené existuje mnoho základních pravidel. Házenkářský zápas trvá 60 minut v základní hrací době a může se hrát až 70 minut s prodloužením. Hra je rozdělena na dvě třetiny po 30 minutách, každá je dále rozdělena na 15minutové intervaly.

Každý tým má na hřišti 7 hráčů. Je zde 1 brankář a 6 hráčů v poli. Hráči v poli se mohou dotknout míče jakoukoli částí těla, která je nad kolenem. Ve hře totiž nejsou povoleny takové činnosti, jako je kopání do míče.

Když hráč získá míč, může ho podržet, přihrát nebo vystřelit. Když se hráč rozhodne držet míč, smí s míčem driblovat nebo udělat tři kroky bez driblování po dobu nejvýše 3 sekund.

Brankář je jediným hráčem, který smí být v kontaktu s podlahou kolem brankoviště. To znamená, že hráči musí střílet míč z prostoru mimo vyznačený rozsah kolem brankoviště. Brankáři se mohou pohybovat i mimo brankoviště, ale pokud tak učiní, nemohou získat míč do držení.

Hráči a vybavení

Během hry je na hřišti vždy 7 hráčů za každý tým. Během hry může být provedeno maximálně 7 střídání. Tato střídání probíhají průběžně a před provedením střídání není třeba informovat rozhodčího ani přerušit hru.

Půlkruh kolem branky je šestimetrová čára. Tato čára označuje místo, odkud mohou hráči střílet. Hráči musí při střelbě zůstat za touto čárou, aby se gól počítal. Devítimetrová čára obklopující tuto čáru označuje čáru pro trestné hody. Pokud dojde k přestupku uvnitř 9metrové čáry, budou trestné hody prováděny z nejbližšího místa za čárou.

Obecně se házená hraje na hřišti se dvěma brankami a jedním míčem. Míč je obvykle vyroben z kůže nebo jiného syntetického materiálu a míč musí být vhodný k tomu, aby jej hráči mohli uchopit do rukou. Existují tři standardní velikosti míčů: míč o obvodu 50-52 cm pro osoby starší 8 let, míč o obvodu 54-56 cm pro ženy a muže od 12 do 16 let a míč o obvodu 58-60 cm pro muže starší 16 let.

Bodování

Gól v házené padne, když hráč hodí míč do soupeřovy sítě. Aby tým celkově vyhrál, musí vstřelit více branek než soupeř. Hráči musí střílet míč z vnější strany 6m brankoviště.

V házené nemůže dojít k remíze a na konci utkání musí být jeden jediný vítěz. V případě nerozhodného výsledku budou zavedena prodloužení. Na konci utkání se mohou hrát maximálně dvě pětiminutová prodloužení. Pokud bude na konci těchto třetin stále platit nerozhodný stav, rozhodne o celkovém vítězi závěrečný rozstřel.

Sankce

Ve hře házené existuje několik běžných trestů. Dva tresty, které mohou nastat při držení míče, jsou chůze a dvojitý driblink. Chůze nastává, když hráč udělá více než tři kroky bez driblování s míčem nebo když drží míč déle než tři sekundy bez driblování, přihrávky nebo střelby. Dvojitý driblink je situace, kdy hráč dribluje s míčem, drží míč a poté znovu dribluje s míčem. Obě tyto činnosti mají za následek ztrátu držení míče.

Kopání v házené není povoleno. Míč smí kopat pouze brankář, a pokud míč kopne kterýkoli jiný hráč, míč získá do držení druhý tým.

Existují dva typy hodů, které mohou být oprávněné v důsledku trestu. Volné hody se udělují, když se hráč dopustí mírného porušení pravidel. Soupeřícímu týmu bude udělen volný hod a tým, který se akce dopustil, se musí postavit do vzdálenosti 3 m od házejícího hráče. Trestné hody jsou uděleny soupeřícímu družstvu, když hráč nedovoleným způsobem poruší jasnou brankovou příležitost.

Házená má také sankce, které mohou být uděleny za závažnější přestupky. V závislosti na závažnosti zákroku může rozhodčí udělit varovnou žlutou kartu, vyloučení na 2 minuty nebo vyloučení červenou kartou.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Co je to volný hod v házené?

Volný hod je akce, kterou má tým k dispozici, když se soupeř dopustí menšího faulu nebo přestupku proti pravidlům. Volný hod se provádí přesně v místě, kde došlo k přestupku. Pokud dojde k faulu mezi šestimetrovou a devítimetrovou čárou, bude hod proveden z nejbližšího místa mimo devítimetrovou čáru. Hráč, který vhazuje míč, musí zůstat alespoň jednou nohou na zemi a jako svůj hod musí přihrát nebo vystřelit.

Jak můžete dostat dvouminutové vyloučení v házené?

K pozastavení na 2 minuty dochází z několika různých důvodů. Může být uděleno za jakékoli závažné porušení pravidel, nedovolené střídání nebo jakoukoli formu nesportovního chování. Jakmile hráč obdrží tento trest, musí po dobu 2 minut sedět mimo hru, než se smí vrátit do hry.Vyloučení nevyžaduje, aby byla nejprve udělena varovná žlutá karta.

Jaká jsou pravidla pro šestimetrový prostor branky?

Šestimetrová branková čára označuje, odkud hráči mohou a nemohou střílet. Aby byl gól uznán, musí hráči vystřelit zpoza této čáry. Pokud hráči vystřelí zevnitř brankového území, obdrží trestný kop a míč získá do držení druhý tým. Brankář zůstává v tomto poli, a pokud se pohybuje mimo tuto čáru, nemůže si udržet míč v držení.

Mohou hráči v házené kopat do míče?

Šest hráčů v poli na hřišti každého týmu nesmí v žádném okamžiku kopat do míče. Kopání je porušením pravidel, které má za následek získání míče do držení soupeřova týmu. Brankář je jediným hráčem, který smí během hry kopat do míče. K této činnosti může dojít, když se snaží zachránit míč před vniknutím do sítě.