Γλωσσάριο τένις

Τένις
Ποιοι είναι μερικοί βασικοί όροι και η ορολογία του τένις

Ace: Όταν μια μπάλα σερβίρεται τόσο καλά από έναν παίκτη που ο άλλος παίκτης δεν είναι καν σε θέση να αγγίξει την μπάλα για να μπορέσει να την επιστρέψει.

Πλεονέκτημα (AD): Είναι ο πόντος που σημειώνεται μετά το Deuce (40-40), όπου αν ο παίκτης με το πλεονέκτημα κερδίσει τον επόμενο πόντο, θα κερδίσει το παιχνίδι.

Όλα: Ισοπαλία (0-0, 15-15, 30-30)

Backcourt: Η περιοχή που περιβάλλει τη γραμμή βάσης

Backhand: Μια αιώρηση όπου ο παίκτης φέρνει τη ρακέτα κατά μήκος του σώματός του για να έρθει σε επαφή με τη μπάλα.

Βασική γραμμή: Η πίσω γραμμή του γηπέδου που είναι παράλληλη με το φιλέ και κάθετη στις περιμετρικές πλευρές του γηπέδου.

Deuce: 40-40 (Όλα ισοπαλία και το σημείο πριν από το πλεονέκτημα): Κερδίστε με 2 πόντους για να κερδίσετε το παιχνίδι, κάθε παίκτης έχει ήδη κερδίσει 3 πόντους

Διπλό σφάλμα: Δύο διαδοχικές χαμένες προσπάθειες σερβίς που προκαλούν την απώλεια ενός πόντου από τον παίκτη.

Διπλό: 2 παίκτες εναντίον 2 παικτών

Drop Shot: Μια μαλακά χτυπημένη μπάλα που πετάγεται στον αέρα με πολύ backspin πριν πέσει.

Σφάλμα: Αποτυχημένη προσπάθεια εξυπηρέτησης

Forehand: Χτυπάτε τη μπάλα με το κυρίαρχο χέρι σας κρατώντας τη ρακέτα στην ίδια πλευρά του σώματός σας.

Παιχνίδι: Μέρος ενός σετ το οποίο στη συνέχεια αποτελεί μέρος ενός αγώνα (6 games (νίκη με 2), 3 σετ ή 5 σετ, ο παίκτης που θα κερδίσει μια σειρά καλύτερων 3 σετ ή 5 σετ ονομάζεται αγώνας)

Έστω: Ο πόντος επαναλαμβάνεται λόγω παρεμβολής

Lob: Ένα χτύπημα της μπάλας που είναι αρκετά πάνω από το κεφάλι του αντιπάλου και τον αναγκάζει να τρέξει πίσω στη δική του πλευρά του γηπέδου.

Αγώνας: Ο συνολικός διαγωνισμός αποφασίζεται με best of 3 ή best of 5 σετ

Ράλι: Επιστροφή της μπάλας μπρος-πίσω ενώ βρίσκεται στο παιχνίδι

Σερβίρετε: Όταν ένας παίκτης βάζει την μπάλα στο παιχνίδι για να ξεκινήσει τον πόντο (εναλλάσσεται σε κάθε παιχνίδι ποιος παίκτης σερβίρει)

Ορίστε: Όποιος παίκτης έχει κερδίσει 6 παιχνίδια (με 2 παιχνίδια ή περισσότερα από τον αντίπαλο), αν όχι, ακολουθεί ξαφνικός θάνατος.

Singles: 1 παίκτης εναντίον 1 παίκτη

Φέτα: Χτύπημα της μπάλας με τη ρακέτα σας σε μια κίνηση από ψηλά προς χαμηλά, δημιουργώντας backspin.

Smash: Σκληρό σουτ πάνω από το κεφάλι

Tiebreak: Τρόπος για να αποφασιστεί ποιος κερδίζει ένα σετ όταν είναι ισόπαλο σε 6 games το καθένα

Topspin: Χτύπημα της μπάλας με τη ρακέτα σας με κίνηση από χαμηλά προς ψηλά σε κίνηση προς τα εμπρός.

Volley: Χτύπημα της μπάλας πριν αυτή χτυπήσει στο έδαφος