Słowniczek tenisa

Tenis
Jakie są podstawowe terminy tenisowe i lingo?

Ace: Kiedy piłka jest tak dobrze zaserwowana przez zawodnika, że drugi zawodnik nie jest w stanie nawet dotknąć piłki, aby móc ją zwrócić.

Przewaga (AD): Jest to punkt zdobyty po Deuce (40-40), gdzie jeśli zawodnik z przewagą wygra następny punkt, to wygra mecz

Wszystkie: Gra na remis (0-0, 15-15, 30-30)

Backcourt: Obszar otaczający linię podstawową

Backhand: Swing, w którym gracz przenosi rakietę w poprzek ciała, aby uzyskać kontakt z piłką.

Linia podstawowa: Tylna linia kortu biegnąca równolegle do siatki i prostopadle do boków obwodowych kortu

Deuce: 40-40 (Wszystkie remisy i punkt przed przewagą): Wygraj o 2 punkty, aby wygrać mecz, każdy z graczy zdobył już 3 punkty

Podwójna usterka: Dwie kolejne nieudane próby serwisowe, które powodują, że zawodnik traci punkt.

Podwójny: 2 graczy przeciwko 2 graczom

Drop Shot: Miękko uderzona piłka, która unosi się w powietrzu z dużą ilością backspinu przed opadnięciem.

Usterka: Nieudana próba serwisowa

Forehand: Uderzenie piłki dominującą ręką trzymającą rakietę po tej samej stronie ciała

Gra: Część seta, która następnie jest częścią meczu (6 partii (wygrana do 2), 3 sety lub 5 setów, zawodnik, który wygra serię best of 3 sety lub 5 setów nazywany jest meczem)

Niech: Punkt rozgrywany od nowa z powodu ingerencji

Lob: Uderzenie piłki, które jest znacznie powyżej głowy przeciwnika, zmuszając go do ucieczki z powrotem na swoją stronę kortu

Mecz: Konkurs ogólny rozstrzygnięty przez best of 3 lub best of 5 setów

Rajd: Zwracanie piłki tam i z powrotem, gdy jest w grze

Podawaj: Kiedy jeden z zawodników wprowadza piłkę do gry, aby rozpocząć punkt (na przemian w każdym meczu, który zawodnik serwuje)

Ustaw: Który z graczy wygrał 6 partii (o 2 lub więcej gemy nad przeciwnikiem), jeśli nie, następuje nagła śmierć

Single: 1 gracz przeciwko 1 graczowi

Plaster: Uderzenie rakietą w piłkę ruchem od wysokiego do niskiego generując backspin.

Smash: Mocny strzał nad głową

Tiebreak: Sposób na rozstrzygnięcie, kto wygra seta, gdy jest remis po 6 partiach

Topspin: Uderzenie piłki rakietą ruchem od niskiego do wysokiego w ruchu do przodu

Volley: Uderzenie piłki, zanim ta uderzy o ziemię