Cât durează un meci de polo pe apă?

Polo pe apă
Cât durează un joc de polo pe apă

Sportul de polo pe apă cere participanților să meargă în apă pentru o perioadă lungă de timp, ceea ce reprezintă un test serios de rezistență. Cât durează un meci de polo pe apă? Continuați să citiți pentru a afla.

Cuprins

Formatul jocului de polo pe apă

Un meci de polo pe apă este împărțit în patru sferturi, fiecare sfert având o durată totală de opt minute. Ca urmare, un meci complet de polo pe apă are 32 de minute de joc. Ceasul de joc rulează continuu, cu excepția câtorva situații diferite. De exemplu, ceasul este oprit atunci când o minge iese din joc. Odată ce mingea este returnată unei echipe, cronometrul va fi reluat. Ca urmare, sfertul mediu va dura aproximativ 12 minute. În plus, echipele de polo pe apă pot cere time-out în orice moment al jocului. Aceste time-out-uri vor dura un minut, iar fiecare echipă va avea la dispoziție două time-out-uri pentru a le folosi pe parcursul jocului la majoritatea nivelurilor sportive. În plus, vor exista pauze scurte între fiecare sfert. În caz de egalitate la finalul timpului regulamentar, echipa câștigătoare va fi desemnată printr-o lovitură de departajare. După ce am luat în considerare toate aceste reguli și reglementări, se poate concluziona că majoritatea meciurilor de polo pe apă durează aproximativ o oră.

Cel mai lung meci de polo pe apă din toate timpurile

Cel mai lung meci de polo pe apă a avut loc la Jocurile Panamericane din 2011, desfășurate în Guadalajara, Mexic. Echipa feminină a Statelor Unite a obținut victoria în fața echipei Canadei în campionat. Meciul a avut un scor de 8 la 8 la finalul timpului regulamentar. Ca urmare, a fost nevoie de aplicarea unei lovituri de departajare pentru a stabili câștigătoarea. În timpul loviturilor de departajare, echipa Statelor Unite a reușit 19 din cele 20 de aruncări, în timp ce echipa Canadei a reușit doar 18 din cele 20 de aruncări. Astfel, Statele Unite au obținut victoria cu scorul de 27 la 26. În mod normal, loviturile de departajare durează doar cinci aruncări din partea fiecărei echipe, dar aceste echipe au fost atât de precise încât a trebuit să fie prelungită pentru trei runde suplimentare.

Variații ale duratei unui meci de polo pe apă

În cea mai mare parte, un meci de polo pe apă are aceeași durată de timp la toate nivelurile de competiție, de la tineret până la Jocurile Olimpice. Toate nivelurile de polo pe apă vor include patru sferturi care durează opt minute fiecare. Cu toate acestea, există unele variații în joc în ceea ce privește numărul de time-out-uri pe care le primește o echipă sau modul în care se desfășoară prelungirile. La nivelul NCAA, fiecare echipă primește trei time-out-uri pe care le poate folosi pe parcursul jocului. La meciurile de polo pe apă reglementate de FINA, fiecare echipă primește două timeout-uri. În ceea ce privește prelungirile, meciurile universitare de polo pe apă vor începe cu o perioadă de prelungiri de 3 minute. Dacă scorul este încă egal, se va juca o altă perioadă de prelungiri de 3 minute. La nivel olimpic, un rezultat de egalitate la finalul timpului regulamentar duce la o lovitură de departajare în care cinci jucători din fiecare echipă încearcă să înscrie un gol.

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Cât durează meciurile de polo pe apă la liceu?

Meciurile de polo pe apă de liceu vor dura în jur de 50 de minute în total. Este obișnuit ca ligile de polo pe apă de liceu să aibă un format de joc de patru sferturi care durează șapte minute fiecare. De obicei, sferturile vor dura mai aproape de 11 minute, deoarece ceasul de joc se oprește ori de câte ori mingea iese din bazin. Între fiecare sfert, există o pauză de două minute. Există, de asemenea, opțiunea de a se apela la time-out-uri sau de a avea loc o lovitură de pedeapsă în cazul în care meciul este egal după timpul regulamentar, ceea ce poate prelungi și mai mult jocul.

Cât de lung este un sfert de oră în polo pe apă?

Durata unui sfert de oră la polo pe apă variază în funcție de ligi și niveluri de competiție. În unele ligi de liceu, un sfert de oră va avea o durată de șapte minute. La nivel olimpic, un sfert de oră va avea o durată de opt minute. Indiferent de ligă sau de nivelul de competiție, sferturile vor dura mai mult din cauza opririi cronometrului atunci când mingea iese din bazin. Prin urmare, fiecare sfert poate dura în jur de 11-12 minute de timp real pentru a fi finalizat.

Cât durează un meci olimpic de polo pe apă?

Un meci olimpic de polo pe apă este împărțit în patru sferturi, fiecare sfert având o durată de opt minute. Cu toate acestea, majoritatea sferturilor vor dura în jur de 12 minute, deoarece ceasul de joc se oprește ori de câte ori mingea iese din bazin. Între fiecare sfert se face o pauză de două minute. În prelungiri, jucătorii concurează într-o lovitură de departajare pentru a determina un câștigător. Având în vedere toate aceste elemente, un meci olimpic de polo pe apă va dura în mod normal aproximativ o oră.