Koľko majstrovstiev sveta vyhralo Belgicko?

Majstrovstvá sveta vo futbale
Koľko majstrovstiev sveta vyhralo Belgicko

Belgicko doteraz ešte nevyhralo majstrovstvá sveta vo futbale mužov, keďže jeho najlepším umiestnením je tretie miesto na majstrovstvách sveta v roku 2018. Jedinýkrát sa tím dostal do semifinále v roku 1986, keď skončil na štvrtom mieste. Pokiaľ ide o ženy, Belgicko sa nikdy nekvalifikovalo na majstrovstvá sveta. V ďalšej časti tohto článku sa zameriame na dve semifinálové účasti Belgicka v rokoch 1986 a 2018.

Obsah

Majstrovstvá sveta vo futbale mužov 1986

Na úvod majstrovstiev sveta 1986 v Mexiku, Belgicko bolo zaradené do skupiny s hostiteľským Mexikom, Paraguajom a Irakom. Na začiatku turnaja prehrali s hostiteľmi výsledkom 2:1 a potom sa im podarilo zvíťaziť nad Irakom 2:1. V záverečnom zápase skupinovej fázy stačilo Belgicku na postup do vyraďovacej fázy remizovať s Paraguajom 2:2 a byť jedným zo štyroch najlepších tretích v skupine. Belgicko bolo v týchto troch zápasoch veľmi vyrovnané, keďže päť gólov strelilo päť rôznych hráčov.

V 16. kole, Belgicko sa stretlo so Sovietskym zväzom a vyhralo vysoko 4:3. Po riadnom hracom čase bol stav zápasu 2:2. Za Belgicko skórovali Enzo Scifo a Jan Ceulemans. V predĺžení skórovali za Belgicko Stéphane Demol a Nico Claesen, potom Sovietsky zväz vyrovnal, ale Belgicko si udržalo jednogólové víťazstvo. Vo štvrťfinále sa Belgicko stretlo so Španielskom a zápas bol po riadnom hracom čase opäť nerozhodný. Tentoraz bol stav 1:1 a za Belgicko skóroval Ceulemans. Ako zápas pokračoval, v predĺžení nikto neskóroval a nasledovali pokutové kopy. Belgičania vyhrali penaltový rozstrel 5:4 a postúpili do svojho prvého semifinále majstrovstiev sveta. Tu sa však cesta skončila, keďže Argentína porazila Belgičanov 2:0. V zápase o tretie miesto Belgicko opäť podľahlo, tentoraz Francúzsku 4:2 po predĺžení. Napriek tomu to bol pre Belgicko úspešný turnaj a lepšie umiestnenie sa mu podarí dosiahnuť až v roku 2018.

Majstrovstvá sveta vo futbale mužov 2018

Belgicko malo v roku 2018 v Rusku zďaleka najúspešnejšie majstrovstvá sveta. V úvodnej skupine sa Belgičania stretli s Panamou, Tuniskom a Anglickom. Vo všetkých troch zápasoch zvíťazili, Panamu porazili 3:0, Tunisko 5:2 a Anglicko 1:0, čím vyhrali svoju skupinu a postúpili do vyraďovacej časti. Romelu Lukaku bol v týchto zápasoch hlavným ťahúňom Belgicka, keď strelil štyri z deviatich gólov.

Na úvod vyraďovacích bojov sa Belgicko stretlo s Japonskom a vyhralo napínavý zápas 3:2. Po tom, čo Belgicko prehrávalo 2:0 niečo vyše dvadsať minút pred koncom, sa vrátilo späť vďaka gólom Jana Vertonghena, Marouana Fellainiho a víťaznému gólu Nacera Chadliho vo štvrtej minúte nadstaveného času. Belgicko sa tak vo štvrťfinále stretne s favoritom turnaja Brazíliou. To však Belgičanov neodradilo a vďaka brazílskemu vlastnému gólu a gólu Kevina de Bruyneho zdolali Brazílčanov 2:1. Nasledoval semifinálový zápas s Francúzskom, ktorý Belgičania nešťastne prehrali 1:0. Francúzsko potom porazilo Chorvátsko a vyhralo majstrovstvá sveta. Belgicko si zabezpečilo svoje najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta, keď druhýkrát na turnaji porazilo Anglicko, tentoraz 2:0. Za Belgicko skórovali Thomas Meunier a Eden Hazard. Uvidíme, či Belgicko dokáže využiť impulz, ktorý získalo v roku 2018, a dotiahnuť ho až k svojej prvej finálovej účasti na majstrovstvách sveta v Katare v decembri 2022.