Katere so najdaljše in najkrajše teniške tekme odprtega prvenstva Avstralije?

Tenis
Katere so najdaljše in najkrajše teniške tekme odprtega prvenstva Avstralije

Odprto prvenstvo Avstralije je eden največjih teniških turnirjev na svetu, na katerem nastopajo največji zvezdniki tega športa. Seveda so na odprtem prvenstvu Avstralije potekale nore tekme, tako po spretnostih kot po celotnem trajanju. V nadaljevanju si preberite najdaljše in najkrajše tekme v zgodovini odprtega prvenstva Avstralije.

Kazalo vsebine

Najdaljše tekme odprtega prvenstva Avstralije

Novak Djokovic vs. Rafael Nadal 2012

Najdaljša tekma odprtega prvenstva Avstralije je bila leta 2012, ko se je Novak Đoković 5 ur in 53 minut boril z Rafaelom Nadalom.

Đoković je v epskem dvoboju premagal Nadala s 5:7, 6:2, 6:4, 6:7, 7:5. Povsem primerno je bilo, da se je ta maratonski dvoboj zgodil v finalu odprtega prvenstva Avstralije, na največjem možnem prizorišču. Ta tekma je trajala tako dolgo zaradi dolžine in intenzivnosti igranja vsake točke.

Rafael Nadal je znan po svojem obrambnem slogu igranja tenisa, v katerem se spopada z nasprotnikom in čaka, da bo ta naredil napako. V tem slogu Nadal igra daljše točke, kar se je v finalu pokazalo v polni meri. Običajno lahko Nadal zaradi boljše telesne pripravljenosti zmaga tekme, vendar se to ni zgodilo proti Djokovićevim brezhibnim udarcem po tleh. Djoković je po tekmi dejal: "Na igrišču je bilo vsem, ki so si ogledali tekmo, jasno, da sva oba fizično iz svojih teles vzela zadnjo kapljico energije, ki sva jo imela." Ta stavek popolnoma povzema tekmo, ki je od obeh igralcev zahtevala nadčloveško vzdržljivost.

Francesca Schiavone proti Svetlani Kuznjecovi 2011

Ženske tekme so običajno hitrejše od moških, saj se igra na tri zmage in ne na pet nizov, kot igrajo moški. Najdaljši dvoboj na odprtem prvenstvu WTA Australian Open je bil leta 2011 v četrtem krogu med osmo nosilko Francesco Schiavone in Svetlano Kuznjecovo. Schiavonejeva je Kuznjecovo premagala v razburljivem tiebreaku. Schiavonejeva je prvi niz dobila s šestimi igrami za štiri, nato pa se je Kuznjecova vrnila in v drugem nizu slavila s šestimi igrami za eno. V tem trenutku tekma ni bila nič posebnega; preprosto je vstopila v zadnji niz. Takrat se je vse spremenilo, saj nobena stran ni hotela popustiti. V zadnjem nizu sta si izmenjali udarce do 30 iger, pri čemer je Schiavonejeva dobila 16, Kuznjecova pa 14 iger. Tekma med Francesco Schiavone in Svetlano Kuznjecovo leta 2011 je trajala kar štiri ure in štiriinštirideset minut.

Najkrajša tekma odprtega prvenstva Avstralije

Danka Kovinic proti Ash Barty 2021

Za razliko od najdaljših tekem na odprtem prvenstvu Avstralije je najkrajšo tekmo težko najti. Te tekme niso tako znane in jih zgodovina lahko pozabi. Kot rečeno, je tekma Ash Barty, igralke WTA, ki se je leta 2021 uvrstila v finale odprtega prvenstva Avstralije, vsebovala več tekem, ki so se končale v manj kot eni uri. Ena izmed njih je bila zlasti proti Danki Kovinič, v kateri je Bartyjeva slavila s 6:0, 6:0 v dvojnem bagu. Tekma je trajala le 44 minut, kar jo uvršča med najkrajše tekme v zgodovini odprtega prvenstva Avstralije. Ta dosežek je še toliko bolj impresiven, ker je Bartyjeva na celotnem turnirju izgubila le 21 iger. Njen nastop na prvenstvu je bil po skupnem času verjetno najhitrejši v zgodovini ženskega tenisa.

Andy Murray proti Albertu Martinu 2007

Na odprtem prvenstvu Avstralije se še nikoli ni zgodilo, da bi moški zmagal v treh nizih brez izgubljene igre. Še najbližje je bil leta 2007 v prvem krogu turnirja. Britanec Andy Murray je bil le eno igro oddaljen od impresivnega dosežka. V hitrem dvoboju je premagal Alberta Martina s 6:0, 6:0, 6:1. Tekma se je lahko končala še hitreje, saj je Martin pri zaostanku 5:0 v tretjem in zadnjem nizu dobil svojo prvo igro. Tekma je trajala le 69 minut, saj je Murray popolnoma porazil svojega nasprotnika. Poleg tega, da je bila to najhitrejša tekma, je bila tudi najkrajša moška tekma odprtega prvenstva Avstralije po številu odigranih iger (19).