Πόσο διαρκεί ένα παιχνίδι Netball

Το netball είναι ένα άθλημα που ξεκίνησε ήδη από τη δεκαετία του 1890 και εμπνεύστηκε από τα πρώτα στάδια της καλαθοσφαίρισης. Με την πάροδο των ετών, το παιχνίδι έχει γίνει πολύ δημοφιλές σε πολλές χώρες παγκοσμίως και έχουν δημιουργηθεί πολλές εκδοχές του αθλήματος. Δεδομένου ότι το netball παίζεται σε όλα τα ηλικιακά επίπεδα και σε διάφορες μορφές, η διάρκεια ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού μπορεί να ποικίλλει.

Πίνακας περιεχομένων

Παιχνίδι κανονισμού

Ένας κανονικός αγώνας netball διαρκεί 60 λεπτά. Το παιχνίδι χωρίζεται σε τέσσερα δεκάλεπτα, καθένα από τα οποία διαρκεί 15 λεπτά. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, υπάρχουν επίσης αρκετές περίοδοι διαλείμματος. Μετά το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, υπάρχουν διαλείμματα διάρκειας τριών λεπτών. Επιπλέον, μεταξύ του δεύτερου και του τρίτου τετάρτου, υπάρχει ημίχρονο διάλειμμα διάρκειας πέντε λεπτών. Σε κάθε ομάδα επιτρέπεται ένα δίλεπτο τάιμ άουτ ανά δεκάλεπτο για την αντιμετώπιση τραυματισμών.

Junior Netball

Τα παιχνίδια του Netball μπορεί να διαφέρουν σε διάρκεια και δομή στα χαμηλότερα επίπεδα παιχνιδιού ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα και το συγκεκριμένο πρωτάθλημα και διοργάνωση. Για παράδειγμα, ένα πρωτάθλημα νεανικού νέτμπολ στη Νέα Ζηλανδία χωρίζει τους παίκτες σε δύο ομάδες, συμπεριλαμβανομένων εκείνων με 1-2 χρόνια εμπειρίας και εκείνων με 3-4 χρόνια εμπειρίας. Στην ομάδα των ετών 1 και 2, τα παιχνίδια χωρίζονται σε δύο ημίχρονα που το καθένα διαρκεί δέκα λεπτά, με τέσσερις παίκτες από κάθε ομάδα στο γήπεδο κάθε φορά. Στην πιο έμπειρη ομάδα, τα παιχνίδια χωρίζονται σε τέσσερα τέταρτα που το καθένα διαρκεί οκτώ λεπτά και κάθε ομάδα έχει πέντε παίκτες στο γήπεδο.

Πολλά νεανικά πρωταθλήματα επικεντρώνονται λιγότερο στον ανταγωνισμό και περισσότερο στην οικοδόμηση βασικών δεξιοτήτων, ενώ διασκεδάζουν. Στην All England Netball Association, παίκτριες από 9-11 ετών μπορούν να συμμετέχουν στο High Five Netball, όπου έχουν την ευκαιρία να εναλλάσσονται και στις πέντε θέσεις του γηπέδου. Τα παιχνίδια αυτά χωρίζονται σε τέσσερα τέταρτα που το καθένα διαρκεί έξι λεπτά.

Indoor Netball

Το indoor netball, επίσης γνωστό ως "action netball", είναι μια εκδοχή του αθλήματος που παίζεται σε διάφορες χώρες, όπως η Νέα Ζηλανδία, η Αυστραλία, η Νότια Αφρική και η Αγγλία. Η διάρκεια του παιχνιδιού μπορεί να ποικίλλει, αλλά συχνά παίζεται σε δύο ημίχρονα, το καθένα από τα οποία διαρκεί 15 λεπτά με ένα τρίλεπτο διάλειμμα στο ημίχρονο, ή τέσσερα τέταρτα, το καθένα από τα οποία διαρκεί οκτώ λεπτά με δίλεπτα διαλείμματα ενδιάμεσα.

Fastnet/FiveNet

Το Fastnet ή FiveNet είναι μια άλλη μορφή netball που παίζεται με στόχο ταχύτερα παιχνίδια. Παρόμοια με τους κανονικούς αγώνες, τα παιχνίδια αυτά χωρίζονται σε τέσσερα τέταρτα, αλλά το καθένα διαρκεί μόνο έξι λεπτά. Επιπλέον, υπάρχουν δίλεπτα διαλείμματα μεταξύ κάθε δεκαλέπτου. Όσον αφορά τους τραυματισμούς, επιτρέπονται τάιμ άουτ μόνο 30 δευτερολέπτων, καθώς και ένα αρχικό τάιμ άουτ τραυματισμού διάρκειας δύο λεπτών.

Υπερωρίες

Εάν το σκορ είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο αγώνας netball μπαίνει στην παράταση. Η παράταση αποτελείται από δύο περιόδους, καθεμία από τις οποίες διαρκεί επτά λεπτά. Εάν το σκορ παραμείνει ισόπαλο μετά την πάροδο 14 λεπτών, νικήτρια ανακηρύσσεται η πρώτη ομάδα που θα προηγηθεί με δύο πόντους διαφορά.

ΣΥΧΝΈΣ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Πόσο διαρκεί ένα παιχνίδι netball;

Η διάρκεια ενός παιχνιδιού netball μπορεί να ποικίλλει ανάλογα με τη χώρα, το επίπεδο παιχνιδιού και τη μορφή του παιχνιδιού. Ένας τυπικός αγώνας netball διαρκεί 60 λεπτά, χωρισμένος σε τέσσερα τέταρτα των 15 λεπτών. Επιπλέον, υπάρχουν δύο τρίλεπτα διαλείμματα μετά το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς και ένα ημίχρονο διάλειμμα διάρκειας πέντε λεπτών. Ενώ αυτή είναι η πιο συνηθισμένη μορφή ενός αγώνα netball, υπάρχουν πολλά άλλα είδη αγώνων, όπως το indoor netball, το fastnet και οι αγώνες junior και youth, καθένας από τους οποίους διαφέρει ως προς τη διάρκειά του.

Πόσο διαρκεί ένας αγώνας νεανικού νέτμπολ;

Ένας αγώνας νεανικού νέτμπολ θα διεξαχθεί γενικά σε μικρότερο χρονικό διάστημα από ό,τι ένας επαγγελματικός/κανονιστικός αγώνας. Η διάρκεια ενός αγώνα νεανικού νέτμπολ συχνά διαφέρει ανάλογα με τη χώρα και το συγκεκριμένο πρωτάθλημα στο οποίο διεξάγεται ο αγώνας. Μια συνηθισμένη μορφή, όπως παρατηρείται σε πολλούς αγώνες νεανικού νέτμπολ στην Αυστραλία, είναι τέσσερα δεκάλεπτα που διαρκούν οκτώ λεπτά το καθένα, με δίλεπτο διάλειμμα μετά από κάθε δεκάλεπτο.