Πώς λειτουργεί η βαθμολογία στο Padel;

Padel
Βαθμολόγηση Padel

Το Padel αναφέρεται μερικές φορές ανεπίσημα ως "τένις με τοίχους", αλλά πόσο παρόμοια είναι τα δύο αθλήματα και πώς ταιριάζουν τα συστήματα βαθμολόγησης τους; Για όσους δεν γνωρίζουν πώς το padel είναι παρόμοιο και διαφορετικό από άλλα αθλήματα με ρακέτες, όπως το τένις, θα αναλύσουμε το σύστημα βαθμολόγησης του padel. Συνεχίστε να διαβάζετε για να μάθετε πώς να σκοράρετε πόντους, να κερδίζετε παιχνίδια και τελικά να εξασφαλίζετε τη νίκη σε έναν αγώνα padel.

Πίνακας περιεχομένων

Βαθμολόγηση παιχνιδιών στο Padel

Οι γενικοί κανόνες και η μορφή του padel δεν θα είναι άγνωστοι σε όσους έχουν παίξει πιο δημοφιλή αθλήματα με ρακέτες, όπως το τένις. Στην πραγματικότητα, το padel μοιάζει πολύ με το τένις, με λίγες μόνο παραλλαγές στο παιχνίδι, όπως η δυνατότητα χρήσης των περιμετρικών τοίχων του γηπέδου. Ένας τομέας στον οποίο το padel είναι πανομοιότυπο με το τένις είναι το σύστημα βαθμολόγησης, στο οποίο ένας αγώνας padel αναλύεται σε διαγωνισμό με στόχο τη νίκη στο καλύτερο από τα τρία σετ, με κάθε σετ να υποδιαιρείται σε έξι γκέιμ.

Η μικρότερη μονάδα ενός αγώνα padel είναι το game, και τα games βαθμολογούνται ακριβώς όπως στο τένις, μια διαδικασία γνωστή ως advantage-scoring ή "ad-scoring". Στο ad-scoring, ένα παιχνίδι κερδίζεται όταν ένας παίκτης ή ένα ζεύγος παικτών φτάσει τους τέσσερις πόντους, με τιμές που αντιστοιχούν σε κάθε πόντο ως εξής: 0 για κανέναν πόντο, 15 για έναν πόντο, 30 για δύο πόντους, 40 για τρεις πόντους και νίκη στον τέταρτο πόντο. Στο padel, όπως και στο τένις, ένας παίκτης ή παίκτες κερδίζουν ένα παιχνίδι με το να φτάσουν πρώτοι σε τέσσερις πόντους χωρίς ισοπαλία. Εάν οι δύο πλευρές έρθουν ισόπαλες, και οι δύο φτάσουν τους 40 πόντους, οι παίκτες αναφέρονται ως "δυάδα", όπως και στο τένις. Σε αυτό το σημείο, για να ξεφύγει από το deuce, ο ένας παίκτης πρέπει να πετύχει έναν δεύτερο πόντο, οπότε και θα έχει "πλεονέκτημα". Ένας δεύτερος πόντος που θα σημειωθεί στη συνέχεια από τον παίκτη με το πλεονέκτημα θα κερδίσει το παιχνίδι, ενώ ένας πόντος από τον αντίπαλο παίκτη θα επαναφέρει τις δύο πλευρές στο deuce.

Μια άλλη μέθοδος σκοραρίσματος στο padel, όπως και στο τένις, είναι το "σκοράρισμα χωρίς πλεονέκτημα" ή σκοράρισμα χωρίς διαφημίσεις. Αυτή η μέθοδος σκοραρίσματος περιλαμβάνει την αφαίρεση των τμημάτων δυάδας και πλεονεκτήματος από κάθε παιχνίδι, πράγμα που σημαίνει ότι όποιος παίκτης φτάσει πρώτος στους τέσσερις πόντους κερδίζει το παιχνίδι. Εάν υπάρξει ισοπαλία στους τρεις πόντους, ο τέταρτος πόντος θα έχει ως αποτέλεσμα τη νίκη του σκόρερ. Αυτό γίνεται για να μειωθεί η διάρκεια ενός αγώνα.

Βαθμολόγηση σετ στο Padel

Η επόμενη υποδιαίρεση ενός παιχνιδιού padel είναι το σετ. Όπως και στο τένις, ο παίκτης ή οι παίκτες του padel μπορούν να κερδίσουν ένα σετ κερδίζοντας επιτυχώς έξι γκέιμ. Ο πρώτος παίκτης ή η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει έξι παιχνίδια κερδίζει το σετ, κάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του αγώνα. Ακριβώς όπως και με τους πόντους των παιχνιδιών, εάν οι παίκτες είναι ισόπαλοι υπό ορισμένες συνθήκες, μπορούν να παιχτούν περισσότερα από έξι παιχνίδια σε ένα σετ. Παρόμοια με τένις και άλλα αθλήματα με ρακέτες, οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν ένα σετ στο padel με τουλάχιστον δύο γκέιμ, όπως με σκορ 6-4. Αυτό σημαίνει ότι αν ένας παίκτης ή παίκτες κερδίσει έξι γκέιμ, αλλά δεν είναι επίσης δύο γκέιμ μπροστά από την άλλη πλευρά, μπορούν να παιχτούν επιπλέον γκέιμ. Για παράδειγμα, αν δύο παίκτες ή ομάδες είναι ισόπαλοι 5-5, το σετ θα κριθεί σε επτά και όχι σε έξι γκέιμ, επειδή η πρώτη πλευρά που θα φτάσει στα έξι γκέιμ θα προηγείται μόνο με ένα γκέιμ και όχι με δύο.

Εάν οι παίκτες ή οι ομάδες είναι ισόπαλες σε έξι γκέιμ ο καθένας, θα παιχτεί ένα παιχνίδι ισοπαλίας, και σε αυτό το παιχνίδι, ο πρώτος παίκτης ή η πρώτη ομάδα που θα πετύχει επτά πόντους κερδίζει το σετ. Στην ισοβαθμία, όπως και στα συνολικά παιχνίδια, ο νικητής πρέπει να επιτύχει νίκη με διαφορά δύο πόντων. Εάν οι παίκτες έρθουν ισόπαλοι κατά τη διάρκεια του τάι μπρέικ, ο γύρος του τάι μπρέικ θα διαρκέσει έως ότου ένας παίκτης επιτύχει προβάδισμα δύο πόντων. Μια άλλη μέθοδος βαθμολόγησης των σετ στο padel είναι τα "μίνι σετ", τα οποία είναι σετ όπου η πρώτη πλευρά που θα κερδίσει τέσσερα παιχνίδια κερδίζει το σετ, αντί για έξι παιχνίδια.

Βαθμολόγηση αγώνων στο Padel

Το τελευταίο εμπόδιο που πρέπει να περάσει ένας παίκτης padel είναι να κερδίσει τον ίδιο τον αγώνα. Ακριβώς όπως και στο τένις, ένας αγώνας padel παίζεται συνήθως μέχρι η μία πλευρά να κερδίσει το καλύτερο από τα τρία σετ, πράγμα που σημαίνει ότι όποια πλευρά κερδίσει πρώτη δύο σετ κερδίζει τον αγώνα. Αυτό μπορεί να συμβεί αν η μία πλευρά κερδίσει τα δύο πρώτα σετ χωρίς η άλλη πλευρά να κερδίσει ένα, αν η μία πλευρά χάσει το πρώτο σετ αλλά κερδίσει τα άλλα δύο, ή αν η μία πλευρά κερδίσει το πρώτο σετ, χάσει το δεύτερο, αλλά κερδίσει το τρίτο. Στο padel, εάν δύο ομάδες είναι ισόπαλες σε ένα σετ η καθεμία, το τρίτο σετ μπορεί να παιχτεί χωρίς tiebreak, πράγμα που σημαίνει ότι όποια ομάδα κερδίσει έξι games ή καταφέρει να αποκτήσει πλεονέκτημα δύο games αφού οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες στο 5-5 ή 6-6 κερδίζει τον αγώνα.

Ένα άλλο πιθανό σύστημα βαθμολόγησης για το padel είναι το tiebreak για τον καθορισμό του αγώνα. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν και οι δύο πλευρές έχουν κερδίσει ένα μόνο σετ και αποφασίζουν να μην παίξουν το τελευταίο σετ για χάρη ενός μόνο γύρου tiebreak. Αυτό το τάι μπρέικ μπορεί να παιχτεί σε 7 ή 10 πόντους- στην τελευταία περίπτωση, αναφέρεται ως "σούπερ τάι μπρέικ". Όπως συμβαίνει με όλα τα τάι μπρέικ, αυτά παίζονται και τα δύο με σκοπό τη νίκη με πλεονέκτημα δύο πόντων.

ΣΥΧΝΈΣ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ

Πόσα σερβίς κάνετε στο padel;

Στο padel, όπως και στο τένις, οι παίκτες πρέπει να ξεκινούν ένα ράλι με σερβίς. Οι παίκτες του Padel έχουν δύο ευκαιρίες για κάθε σερβίς. Εάν ένας παίκτης χτυπήσει επιτυχώς ένα σερβίς στο σωστό γήπεδο σερβίς με την πρώτη του προσπάθεια, το σερβίς μετράει και το ράλι αρχίζει. Ωστόσο, αν ένας παίκτης χτυπήσει στο λάθος γήπεδο σερβίς με την πρώτη του προσπάθεια ή αν η πρώτη του προσπάθεια χτυπήσει στο φιλέ και προσγειωθεί στη δική του πλευρά του γηπέδου, μπορεί να κάνει μια δεύτερη προσπάθεια. Μια δεύτερη προσπάθεια που ονομάζεται "let" μπορεί επίσης να γίνει αν το αρχικό σερβίς χτυπήσει στο φιλέ και πέσει στο σωστό γήπεδο σερβίς.

Πώς κερδίζεις έναν αγώνα padel;

Στο padel, ένας παίκτης ή μια ομάδα παικτών κερδίζει έναν αγώνα κερδίζοντας πρώτος δύο από τα τρία σετ. Για να κερδίσουν ένα από τα τρία σετ, οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν έξι παιχνίδια. Για να κερδίσουν ένα παιχνίδι, οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν πρώτοι τέσσερις πόντους, οι οποίοι βαθμολογούνται ακριβώς όπως σε έναν αγώνα τένις, μέσω του συστήματος ad-scoring.

Πώς σκοράρεις στο padel;

Το Padel βαθμολογείται με τον ίδιο τρόπο που βαθμολογείται ένας αγώνας τένις. Για κάθε παιχνίδι σε ένα σετ padel, οι παίκτες σκοράρουν πόντους με ένα σύστημα γνωστό ως "advantage-scoring" ή ad-scoring. Το Ad-scoring αποτελείται από τέσσερις πόντους, από 0, 15, 30, 40, και τελικά κερδίζει το παιχνίδι με τον τέταρτο πόντο. Οι παίκτες μπορούν να ισοφαρίσουν στο 40-40, το οποίο αναφέρεται ως "δυάδα", μετά την οποία το παιχνίδι μπορεί να κερδηθεί μόνο αν ένας παίκτης πετύχει δύο αναπάντητους πόντους.