Kako poteka točkovanje v padelu?

Padel
Točkovanje padla

Padel se včasih neuradno imenuje "tenis z zidovi", toda kako podobna sta si ta dva športa in kako se ujemata njuna sistema točkovanja? Za tiste, ki ne vedo, v čem je padel podoben in v čem se razlikuje od drugih raketnih športov, kot je tenis, bomo razčlenili sistem točkovanja v padelu. Nadaljujte z branjem in se naučite, kako dosegati točke, zmagovati v igrah in na koncu zagotoviti zmago v tekmi padla.

Kazalo vsebine

Točkovanje iger v padelu

Splošna pravila in oblika igre padel ne bodo neznana tistim, ki so igrali bolj priljubljene športe z loparji, kot je tenis. Pravzaprav je padel zelo podoben tenisu, le z nekaj razlikami v igri, na primer z možnostjo uporabe okoliških sten igrišča. Področje, na katerem je padel identičen tenisu, je sistem točkovanja, v katerem je tekma v padelu razdeljena na tekmovanje za zmago v najboljših treh nizih, pri čemer je vsak niz razdeljen na šest iger.

Najmanjša enota tekme v padelu je igra, igre pa se točkujejo natanko tako kot v tenisu, kar je znano kot točkovanje prednosti ali "ad-scoring". Pri točkovanju z oglasi je igra dobljena, ko en igralec ali par igralcev doseže štiri točke, pri čemer so vsaki točki dodeljene naslednje vrednosti: 0 točk, 15 točk za eno točko, 30 točk za dve točki, 40 točk za tri točke in zmaga pri četrti točki. Tako kot v tenisu tudi v padelu igralec ali igralci zmagajo, če prvi dosežejo štiri točke brez neodločenega izida. Če sta obe strani izenačeni in obe dosežeta 40 točk, se tako kot v tenisu reče, da sta igralca v "dvojki". Na tej točki mora eden od igralcev doseči drugo točko, da bi se izognil dvojki, in takrat je v "prednosti". Druga točka, ki jo doseže igralec v prednosti, pomeni zmago v igri, medtem ko točka nasprotnega igralca vrne obe strani v igro "deuce".

Druga metoda točkovanja v padelu je, tako kot v tenisu, "točkovanje brez prednosti" ali točkovanje brez ad. Pri tem načinu točkovanja se v vsaki igri odstranita dvojka in prednost, kar pomeni, da zmaga tisti igralec, ki prvi doseže štiri točke. Če je rezultat pri treh točkah neodločen, četrta točka pomeni zmago za zmagovalca. S tem se skrajša trajanje tekme.

Točkovanje nizov v padelu

Naslednja delitev igre padel je niz. Tako kot v tenisu lahko igralec ali igralci padla dobijo niz, če uspešno dobijo šest iger. Igralec ali ekipa, ki prva zmaga šest iger, zmaga v nizu in je korak bližje k zmagi v tekmi. Tako kot pri točkah za igro se lahko, če so igralci v določenih okoliščinah izenačeni, v nizu odigra več kot šest iger. Podobno kot Kot v tenisu in drugih športih z loparji morajo igralci v padelu dobiti niz za vsaj dve igri, na primer z rezultatom 6:4. To pomeni, da če igralec ali igralci dobijo šest iger, vendar hkrati nimajo dveh iger prednosti pred drugo stranjo, se lahko odigrajo dodatne igre. Če sta na primer dva igralca ali ekipi izenačeni s 5:5, bo niz odločen v sedmih igrah in ne v šestih, saj bo prva stran, ki bo dosegla šest iger, imela samo eno igro in ne dve.

Če so igralci ali ekipe izenačeni pri šestih igrah, se odigra odločilna igra, v kateri zmaga igralec ali ekipa, ki prva doseže sedem točk. V izenačeni tekmi mora zmagovalec, tako kot pri skupnih igrah, zmagati z dvema točkama razlike. Če se igralci med izenačenjem izenačijo, bo krog izenačenja trajal, dokler eden od igralcev ne doseže prednosti dveh točk. Drugi način točkovanja setov v padelu je "mini set", pri katerem set dobi tista stran, ki prva dobi štiri igre, in ne šest iger.

Točkovanje tekem v padelu

Zadnja ovira, ki jo mora igralec padla premagati, je zmaga na tekmi. Podobno kot v tenisu se tudi v padelu igra do zmage ene strani v najboljših treh nizih, kar pomeni, da zmaga tista stran, ki prva osvoji dva niza. To se lahko zgodi, če ena stran dobi prva dva niza, druga pa ne dobi nobenega, če ena stran izgubi prvi niz, a dobi druga dva, ali če ena stran dobi prvi niz, izgubi drugega, a dobi tretjega. Če sta ekipi izenačeni v enem nizu, se tretji niz lahko odigra brez tiebreaka, kar pomeni, da zmaga tista ekipa, ki dobi šest iger ali doseže prednost dveh iger po izenačenju 5:5 ali 6:6.

Drugi možni sistem točkovanja za padel je tiebreak, ki določa tekmo. To se lahko zgodi, če sta obe strani zmagali v enem nizu in se odločita, da se bosta odpovedali igranju zadnjega niza v korist enega kroga tiebreaka. Ta tiebreak se lahko igra do 7 ali 10 točk; v slednjem primeru se imenuje "super tiebreak". Kot pri vseh tiebreakih se tudi ti igrajo z namenom zmage z dvema točkama prednosti.

POGOSTA VPRAŠANJA

Koliko servisov dobite v padelu?

Tako kot v tenisu morajo tudi v padelu igralci začeti rally s servisom. Igralci padla imajo za vsak servis na voljo dve priložnosti. Če igralec v prvem poskusu uspešno odda servis v pravo servisno polje, servis šteje in začne se rally. Če pa igralec v prvem poskusu zadene v napačno servisno polje ali če njegov prvi poskus zadene mrežo in pristane na njegovi strani igrišča, lahko izvede drugi poskus. Drugi poskus, imenovan "let", se lahko izvede tudi, če prvi servis zadene mrežo in pade v pravo servisno polje.

Kako zmagati na tekmi v padelu?

V padelu igralec ali ekipa igralcev zmaga na tekmi, če prvi zmaga v dveh od treh nizov. Za zmago v enem od treh nizov morajo igralci dobiti šest iger. Za zmago v igri morajo igralci prvi osvojiti štiri točke, ki se točkujejo popolnoma enako kot na teniški tekmi, in sicer po sistemu ad-scoring.

Kako se ocenjuje padel?

Padel se točkuje na enak način, kot se točkuje teniška tekma. Za vsako igro v kompletu padla igralci točkujejo po sistemu, znanem kot "točkovanje prednosti" ali "ad-scoring". Dodajanje točk je sestavljeno iz štirih točk, od 0, 15, 30, 40 do zmage pri četrti doseženi točki. Igralci se lahko izenačijo pri rezultatu 40-40, kar se imenuje "dvojka", nato pa lahko igro zmaga le en igralec, ki doseže dve neodgovorjeni točki.