Ako funguje bodovanie v padeli?

Padel
Bodovanie padelu

Padel sa niekedy neformálne označuje ako "tenis so stenami", ale nakoľko sú si tieto dva športy podobné a ako sa zhodujú ich systémy bodovania? Pre tých, ktorí nevedia, v čom je padel podobný a v čom sa líši od iných raketových športov, ako je napríklad tenis, rozoberieme systém bodovania v padeli. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako získavať body, vyhrávať zápasy a nakoniec si zabezpečiť víťazstvo v padelovom zápase.

Obsah

Bodovanie hier v padeli

Celkové pravidlá a formát padelu nebudú neznáme pre tých, ktorí hrávali populárnejšie raketové športy, ako je napríklad tenis. V skutočnosti je padel veľmi podobný tenisu, len s niekoľkými odlišnosťami v hre, ako je napríklad možnosť využívať okolité steny kurtu. Jednou z oblastí, v ktorej je padel totožný s tenisom, je systém bodovania, v ktorom je padelový zápas rozdelený na súťaž zameranú na víťazstvo v troch setoch, pričom každý set je rozdelený na šesť hier.

Najmenšou jednotkou padelového zápasu je hra a hry sa hodnotia presne tak ako v tenise, pričom tento proces je známy ako bodovanie výhod alebo "ad-scoring". Pri ad-scoringu je hra vyhraná, keď jeden hráč alebo dvojica hráčov dosiahne štyri body, pričom každému bodu sú priradené nasledovné hodnoty: 0 bodov, 15 bodov za jeden bod, 30 bodov za dva body, 40 bodov za tri body a víťazstvo za štvrtý bod. V padeli, rovnako ako v tenise, vyhráva hráč alebo hráči hru tým, že ako prvý dosiahne štyri body bez remízy. Ak obe strany dosiahnu remízu, pričom obe dosiahnu 40 bodov, hovorí sa, že hráči sú v "deuce", rovnako ako v tenise. V tomto momente, aby sa jeden z hráčov dostal z deuce, musí získať druhý bod a vtedy bude vo "výhode". Druhý bod získaný zvýhodneným hráčom potom znamená víťazstvo v hre, zatiaľ čo bod získaný súperovým hráčom vráti obe strany do deuce.

Ďalšou metódou bodovania v padeli, podobne ako v tenise, je "bodovanie bez výhod" alebo bodovanie bez výhod. Tento spôsob bodovania zahŕňa odstránenie dvojky a výhody v každej hre, čo znamená, že hráč, ktorý prvý dosiahne štyri body, vyhráva hru. Ak dôjde k remíze pri troch bodoch, štvrtý bod znamená víťazstvo pre bodujúceho. Týmto spôsobom sa skracuje dĺžka zápasu.

Bodovanie setov v padeli

Ďalším delením hry padel je set. Podobne ako v tenise, hráč alebo hráči padelu môžu vyhrať set úspešným získaním šiestich gemov. Hráč alebo tím, ktorý ako prvý vyhrá šesť hier, vyhrá set a priblíži sa k víťazstvu v zápase. Rovnako ako pri bodoch za hru, ak sú hráči za určitých okolností vyrovnaní, môže sa v sete odohrať viac ako šesť hier. Podobne ako V tenise a iných raketových športoch musia hráči vyhrať set aspoň o dva gemy, napríklad výsledkom 6:4. To znamená, že ak jeden alebo viacerí hráči vyhrajú šesť gemov, ale zároveň nemajú náskok dvoch gemov pred druhou stranou, môžu sa hrať ďalšie hry. Ak je napríklad stav dvoch hráčov alebo tímov nerozhodný 5:5, set sa rozhodne v siedmich hrách, a nie v šiestich, pretože prvá strana, ktorá dosiahne šesť hier, bude mať k dispozícii len jednu hru, a nie dve.

Ak je stav hráčov alebo tímov vyrovnaný do šiestich gemov, hrá sa tajbrejk, v ktorom vyhrá set ten hráč alebo tím, ktorý ako prvý získa sedem bodov. V tajbrejku, rovnako ako pri celkových zápasoch, musí víťaz zvíťaziť dvojbodovým rozdielom. Ak sa hráči počas tajbrejku zhodnú, kolo tajbrejku bude trvať dovtedy, kým jeden z hráčov nedosiahne dvojbodový náskok. Ďalším spôsobom hodnotenia setov v padeli sú "minisety", čo sú sety, v ktorých strana, ktorá ako prvá vyhrá štyri hry, vyhrá set, a nie šesť hier.

Bodovanie zápasov v padeli

Poslednou prekážkou, ktorú musí hráč padelu prekonať, je víťazstvo v samotnom zápase. Podobne ako v tenise, aj v padeli sa zvyčajne hrá do víťazstva jednej strany v troch setoch, čo znamená, že strana, ktorá ako prvá vyhrá dva sety, vyhráva zápas. To môže nastať, ak jedna strana vyhrá prvé dva sety a druhá strana nevyhrá ani jeden, ak jedna strana prehrá prvý set, ale vyhrá ďalšie dva, alebo ak jedna strana vyhrá prvý set, prehrá druhý, ale vyhrá tretí. V padeli platí, že ak sú dva tímy vyrovnané v jednom sete, tretí set sa môže hrať bez tajbrejku, čo znamená, že ktorýkoľvek tím vyhrá šesť hier alebo sa mu podarí dosiahnuť výhodu dvoch hier po vyrovnaní oboch tímov na 5:5 alebo 6:6, vyhrá zápas.

Ďalším možným systémom bodovania v padeli je tiebreak na určenie zápasu. K tomu môže dôjsť, keď obe strany vyhrali jeden set a rozhodnú sa upustiť od hrania posledného setu v prospech jedného kola tiebreaku. Tento tajbrejk sa môže hrať do 7 alebo 10 bodov; v druhom prípade sa označuje ako "super tajbrejk". Tak ako všetky tiebreaky, aj tieto sa hrajú so zámerom vyhrať s dvojbodovým náskokom.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Koľko podaní máte v padeli?

V padeli, podobne ako v tenise, musia hráči začať rally podaním. Hráči pádla majú na každé podanie pridelené dve šance. Ak hráč pri prvom pokuse úspešne trafí podanie do správneho servisného dvorca, podanie sa počíta a začína sa rally. Ak však hráč pri prvom pokuse trafí do nesprávneho servisného dvorca alebo ak jeho prvý pokus narazí do siete a dopadne na jeho stranu dvorca, môže vykonať druhý pokus. Druhý pokus nazývaný "let" možno vykonať aj vtedy, ak prvé podanie zasiahne sieť a padne do správneho servisného dvorca.

Ako vyhrať padelový zápas?

V padeli vyhráva hráč alebo tím hráčov zápas, keď ako prvý vyhrá dva z troch setov. Aby hráči vyhrali jeden z troch setov, musia vyhrať šesť hier. Aby hráči vyhrali hru, musia ako prví získať štyri body, ktoré sa bodujú presne tak isto ako v tenisovom zápase systémom ad-scoring.

Ako sa hodnotí padel?

Padel sa hodnotí rovnakým spôsobom ako tenisový zápas. V každej hre padelu hráči získavajú body systémom známym ako "advantage-scoring" alebo ad-scoring. Ad-scoring pozostáva zo štyroch bodov, od 0, cez 15, 30, 40 až po víťazstvo v hre na štvrtom získanom bode. Hráči môžu vyrovnať na 40-40, čo sa označuje ako "dvojka", po ktorej môže hru vyhrať len jeden hráč, ktorý získa dva nezodpovedané body.