Top 6 najlepszych męskich sprinterów wszech czasów

Bieżnia lekkoatletyczna
Najlepsi męscy sprinterzy wszech czasów

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia bierze udział w wyścigu; czy to dwoje pięciolatków na placu zabaw, czy sportowcy na Olimpiadzie, cel jest ten sam: być pierwszym, który skończy. Najlepsi sprinterzy wszech czasów to zbiór najszybszych ludzi, jacy kiedykolwiek pojawili się na Ziemi. Poniżej przedstawiamy sześciu najlepszych sprinterów, jakich kiedykolwiek widział świat.

Spis treści

Kim są najlepsi męscy sprinterzy wszech czasów?

• Podczas swojej kariery ustanowił siedem rekordów świata

Usain Bolt jest jednym z najbardziej dominujących sportowców w historii i jest obecnie rekordzistą świata w biegach na 100m i 200m. W wieku 15 lat Bolt zdobył złoty medal w finale 200m na Mistrzostwach Świata Juniorów 2002, będąc najmłodszym zwycięzcą w historii zawodów. Bolt startował głównie w trzech różnych konkurencjach: 100m, 200m i 4x100m. Boltowi udało się zdobyć trzy kolejne złote medale olimpijskie zarówno na 100m jak i 200m, co oznacza, że żaden przeciwnik nigdy nie pokonał go w finale olimpijskim. Bolt zdobył również trzy złote medale 4x100m, ale zwycięstwo z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zostało anulowane po pozytywnym teście na doping kolegi z drużyny. Rekord Bolta na 100m jest tak absurdalny, że tylko jeden inny biegacz w historii ukończył go w granicach 0,11 sekundy.

• Dziewięciokrotny złoty medalista olimpijski
  • Ośmiokrotny mistrz świata
  • Ustanowił 13 rekordów świata w karierze

Carl Lewis dominował zarówno jako biegacz, jak i skoczek w sposób, który niewielu innych ludzi potrafi. Lewis jest jednym z niewielu olimpijczyków, którzy kiedykolwiek zdobyli cztery złote medale na jednej olimpiadzie, co uczynił na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1984 roku. Pobił również rekord świata w biegu na 100 m podczas Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, pokonując najbliższego finiszera najszerszym marginesem w historii Olimpiady. Być może jedną z rzeczy, z których Lewis jest najbardziej znany, jest trzymanie się z dala od sterydów podczas ery, w której stały się one szczególnie popularne. Podczas swojej kariery, był odcinek, w którym przeszedł przez dziesięć lat bez oficjalnej straty w długim skoku.

• Czterokrotny złoty medalista olimpijski
  • Zdobył cztery złote medale na jednej olimpiadzie
  • Trzykrotny rekordzista świata w karierze

Jesse Owens jest amerykańską legendą, dokonującą niewiarygodnie niezwykłych wyczynów. Owens jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojego występu na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku, której gospodarzem był Hitler i rasistowski reżim nazistowski. Owens zdobył złote medale w biegach na 100 m, 200 m, długim skoku i sztafecie 4x100 m, w której drużyna USA ustanowiła nowy rekord świata. Jeden z jego najbardziej niezwykłych wyczynów miał miejsce w czasie studiów na mistrzostwach konferencji BIG10, gdzie Owens ustanowił trzy rekordy świata w ciągu jednej godziny. Jest również jednym z największych "what-ifs" w sporcie, ponieważ nigdy nie dostał kolejnej szansy na rozwinięcie swojej olimpijskiej wielkości, ponieważ II wojna światowa odwołała Igrzyska w 1940 i 1944 roku.

• Siedem kolejnych lat bez przegranego wyścigu na 400m

Michael Johnson jest jednym z najbardziej dominujących sportowców, jakich widziała lekkoatletyka. Zaczynał na Uniwersytecie Baylor, gdzie ustanowił rekord szkoły na 200 metrów. Johnson miał wyjątkowy styl biegania, który sprawił, że zostałby zapamiętany nawet gdyby nie wygrywał wyścigów. Poświęcił się tylko dwóm imprezom: 200m i 400m. JNiepokonana passa Ohnsona rozpoczęła się w 1993 roku, a przed kolejną porażką ścigał się w 58 kolejnych wyścigach na 400 m. Ta passa obejmowała Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku, gdzie Johnson zdobył złoty medal na 400m oraz na 200m, gdzie ustanowił rekord świata, który później pobił Bolt.

5. Maurice Greene

• Pięciokrotny mistrz świata
  • Dwukrotny złoty medalista olimpijski
  • Jednokrotny srebrny medalista olimpijski

Maurice Greene większość swoich sukcesów odniósł na torze halowym, gdzie ustanowił rekordy, które wciąż są aktualne. W szczytowej formie Greene zdołał zdobyć trzy kolejne Mistrzostwa Świata oraz złoty medal na 100m na Olimpiadzie w Sydney w 2000 roku. Do czasu przejścia na emeryturę Greene był rekordzistą w największej liczbie wyścigów ukończonych poniżej dziesięciu sekund na 100m - łącznie 53. Greene zdołał zdobyć złoty medal w biegu na 60m, mimo że doznał kontuzji w połowie wyścigu podczas Mistrzostw Świata na świeżym powietrzu w 2001 roku.

• Trzykrotny mistrz świata
  • Trzykrotny złoty medalista światowego finału lekkoatletyki
  • 11-krotny zwycięzca Diamentowej Ligi

Chociaż Tyson Gay może nie mieć takiej listy osiągnięć jak pozostali biegacze, to dlatego, że musiał spędzić tak dużą część swojej kariery goniąc Bolta. Gay ma drugi najszybszy bieg na 100m w historii; tak się złożyło, że pobiegł go miesiąc po tym, jak Bolt ustanowił obecny rekord. Gay jest jednym z zaledwie pięciu mężczyzn w historii, którzy przebiegli 100 m w czasie poniżej 10,75 s. Gay jest również jednym z zaledwie siedmiu mężczyzn, którzy kiedykolwiek przebiegli 200m w czasie poniżej 19.60 sekund. Niestety, nazwisko Gaya od dawna jest włączone w dyskusję o PED, co umniejsza wielkość niektórych jego wyczynów.

FAQ

Kto jest najlepszym męskim sprinterem wszech czasów?

Trudno dyskutować z tym, że Usain Bolt jest najlepszym męskim sprinterem wszech czasów. Bolt jest nie tylko rekordzistą świata w biegu na 100m, żaden inny człowiek nigdy nie zbliżył się na odległość 0,10 sekundy do pobicia tego rekordu. Oprócz rekordu, Bolt jest również właścicielem dwóch następnych najszybszych wyścigów w historii na 100m, co czyni go właścicielem trzech najszybszych 100m w historii. Tymczasem na 200m Bolt jest tylko nieco mniej dominujący, posiadając cztery z sześciu najszybszych wyścigów na 200m w historii, w tym obecny rekord świata.

Jaki męski sprinter ma najwięcej złotych medali olimpijskich?

Carl Lewis jest sprinterem posiadającym najwięcej męskich złotych medali olimpijskich w zawodach torowych z dziewięcioma. Udało mu się zdominować nie tylko w zawodach sprinterskich, ale także w skoku w dal. Lewis miał również srebrny medal, aby pójść razem z jego dziewięcioma złotymi medalami w sumie dziesięć medali olimpijskich. Usain Bolt zdołał zdobyć dziewięć złotych medali w swojej karierze olimpijskiej; jednak jeden z nich został odebrany z powodu kolegi z drużyny przyłapanego na dopingu w sztafecie 4x100m.

Jaki męski sprinter ma najlepszy czas sprintu na 100m w historii?

Usain Bolt jest sprinterem z najlepszym czasem na 100m w historii. Miało to miejsce podczas Mistrzostw Świata w Berlinie w 2009 roku, gdzie Tyson Gay zdołał zająć drugie miejsce. Gay ukończył finał 100m z czasem 9,71 sekundy, niewiele ustępując ówczesnemu rekordowi świata, który wynosił 9,69 sekundy. Bolt pokonał Gaya z ogromną przewagą 0,13 sekundy i ustanowił aktualny rekord świata w biegu na 100m z czasem 9,58 sekundy.