Cât timp este un joc de Ultimate Frisbee?

Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee joc ceas

Un joc de ultimate frisbee poate variază ca durată, în funcție de liga în care jucați. Echipele care joacă în cadrul American Ultimate Disc League (AUDL) joacă în patru sferturi de 12 minute cu o pauză de 10-30 minute ales de echipa gazdă cu 24 de ore înainte de meci. Pe de altă parte, echipele care joacă sub egida World Flying Disc Federation (WDFD) trebuie să obțină 15 goluri pentru a câștiga, iar pauza are loc atunci când una dintre echipe înscrie opt goluri. Deși există reguli mai specifice în ceea ce privește limitele de timp, regulile USA Ultimate (USAU) sunt în mare parte compatibile cu regulile WFDF, echipa care ajungea la 15 goluri devenea câștigătoare, iar pauza avea loc la opt goluri și dura 10 minute.

Cuprins

Liga americană Ultimate Disc (AUDL)

Un meci în conformitate cu regulile American Ultimate Disc League (AUDL) durează aproximativ 48 de minute, împărțite în patru sferturi de 12 minute, cu posibilitatea de prelungiri; pauza durează 10-30 de minute. Există reguli mai tehnice pentru sincronizarea cu tragerile. Tragerile au loc atunci când apărarea aruncă discul pentru a iniția jocul. Acest lucru se poate întâmpla la începutul jocului, după pauză sau după un gol. Pentru tragerile din sfertul 2, sfertul 4 și prelungiri, există o limită de timp de 2,5 minute. În cazul unui gol, echipa care primește are 30 de secunde pentru a se pregăti, iar echipa care trage are 50 de secunde. Echipele sunt penalizate dacă provoacă o întârziere. Există, de asemenea, time-out-uri care durează 90 de secunde, jucătorii accidentați trebuie să înceteze să mai sângereze în 60 de secunde sau sunt înlocuiți, iar jucătorii eliminați au la dispoziție 30 de secunde pentru a fi înlocuiți. Sunt posibile două reprize de prelungiri, prima având o durată de cinci minute, iar cea de-a doua, dacă este necesar, durează până când una dintre echipe înscrie.

Federația Mondială a Discurilor Zburătoare (WFDF)

În conformitate cu regulamentul Federației Mondiale a Discurilor Zburătoare (WFDF), un meci este câștigat de prima echipă care înscrie 15 goluri. Când una dintre echipe înscrie opt goluri, se anunță pauză. În mod normal, jocul se oprește, de asemenea, atunci când are loc un fault de echipă, dar dacă jucătorul care a fost faultat solicită un "play on" și echipa sa păstrează posesia, atunci jocul poate continua.

Există, de asemenea, opriri de siguranță, inclusiv opriri pentru accidentări și opriri tehnice. Opririle pentru accidentare pot fi solicitate de jucătorul accidentat sau de coechipierii acestuia. Acestea ar trebui să fie anunțate în momentul accidentării, cu excepția cazului în care jucătorul accidentat decide să continue să joace înainte ca oprirea să fie anunțată. O întrerupere tehnică are loc atunci când un jucător din oricare dintre echipe consideră că un alt jucător este în pericol din cauza unei răni. Jucătorului rănit i se acordă atunci 70 de secunde pentru a rezolva această problemă. Oprirea tehnică poate apărea, de asemenea, dacă aruncătorul constată că discul este grav avariat. În cazul în care se face un apel tehnic în timp ce discul este în aer, rezultatul poate varia, în funcție de faptul dacă apelul a afectat sau nu jocul. Dacă jocul este afectat, discul este returnat aruncătorului; în caz contrar, finalizarea sau turnover-ul rămâne pe loc, iar jocul se reia din acel punct.

SUA Ultimate (USAU)

Regulile USA Ultimate (USAU) prevăd că un meci se termină atunci când o echipă ajunge la un total de 15 puncte. Pauza durează 10 minute și are loc atunci când o echipă înscrie opt goluri. Echipa care primește ar trebui să fie pregătită imediat ce se termină pauza, în timp ce apărarea are la dispoziție 15 secunde pentru a da drumul la tragere.

Regulile USAU au, de asemenea, limite de timp care sunt puse în aplicare după ce a trecut o perioadă de timp prestabilită; timpul exact variază în funcție de joc. Jocul continuă după un soft cap până când se termină încercarea de a marca. Dacă totalul jocului nu este atins după această încercare, se decide un nou scor țintă prin adăugarea unui gol echipei cu scorul cel mai mare. La finalul jocului se folosește un hard cap, iar jocul continuă, de asemenea, până la terminarea încercării de înscriere. Dacă jocul este încă la egalitate după aceasta, atunci jocul va continua până când una dintre echipe înscrie. Dacă nu este egalitate, câștigă echipa cu scorul cel mai mare. Există, de asemenea, plafonul de pauză, care continuă jocul până la terminarea încercării curente de scor. După aceea, dacă ținta pauzei (opt puncte) nu a fost atinsă, atunci se adaugă un gol la scorul cel mai mare, iar acel număr este noua țintă a pauzei.

Conform regulilor USAU, timpii morți durează 70 de secunde. Există trei tipuri de timeout-uri: timeout pentru accidentări, timeout tehnic și timeout de spirit. La fel ca în cazul regulilor WFDF, timeout-urile pentru accidentări și timeout-urile tehnice sunt anunțate atunci când cineva este rănit sau când discul este rupt. Timeout-urile de spirit sunt numite atunci când căpitanul (căpitanii) de spirit al(e) echipei consideră că cineva nu respectă regulile Spirit of the Game, ceea ce face jocul periculos. Pauzele de spirit durează cinci minute.